Opublikowano Dodaj komentarz

Serwetka z motylami

Serwetka z motylami- część 1. Motyle

Serwetka z motylami

Serwetka z motylami to naprawdę piękna serwetka do koszyczka wielkanocnego. Na koszyczku układa się bardzo dobrze, motylki otulają brzegi koszyczka, więc serwetki na pewno nie zwieje wiatr.

Wykonanie takiej serwetki nie jest bardzo skomplikowane, najwięcej trudności będzie przy łączeniu motylków ze środkiem serwetki.

Serwetkę robię w 2 częściach. Najpierw wykonuję motylki i od razu łączę je ze sobą. Potem robię samą serwetkę i łączę ją z motylami.

Potrzebne materiały:

Motylki- opis wykonania

Wykonanie motylka zaczynam od środka, czyli tułowia i robię same słupki pojedyncze tak, jak w schemacie. Potem przechodzę oczkami ścisłymi przez 3 rzędy i w trzech środkowych rzędach tułowia dorabiam skrzydełka. Robię w jedną stronę, następnie przekręcam robótkę i robię w drugą stronę. Do 6. rzędu robię dwa skrzydełka jednocześnie, a potem już pojedynczo. Tak samo powtarzam wszystko z drugiej strony tułowia. Motylek ma skrzydełka zrobione wzorem ananasków. Na większym skrzydełku ananasek zaczyna się od 6 słupków, a na mniejszym od 4. Motylki łączę ze sobą na większym skrzydełku. W ostatnim rzędzie nie robię 5 oczek, tylko robię 2 oczka, a nastepnie słupek podwójny wkłuwając szydełko na łuku z pięciu oczek (w tym samym miejscu) sąsiedniego motylka i robię kolejne 2 oczka, które łączę półsłupkiem na końcu rzędu. Aby wzmocnić końcówkę, robię tutaj jeszcze dwa oczka ścisłe.

W sumie wykonuję 4 motylki i łączę je w ten sposób, aby ułożyły się na okręgu większymi skrzydełkami od środka.

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zrobić szydełkiem koszyczek wielkanocny z falbanką ?

Jak zrobić szydełkiem koszyczek? Z tym poradnikiem będzie to bardzo proste.

Tym razem proponuję szydełkowanie dużego koszyczka z ozdobną falbanką. Taki koszyczek z powodzeniem moze być wykorzystany do święconki lub jako dekoracja, nie tylko świąteczna.

Koszyczek- wiatraczek z ozdobną falbanką

Swój koszyczek będę robiła z białego kordonka firmy Malwahttps://firmamalwa.pl/kategoria-produktu/bb/bb180/ o grubości tex 180 w dwie nitki, aby koszyczek był stabilniejszy. Użyję szydełka nr 1,5mm https://epasmanteria.pl/pl/szydelka-tulip/10266-szydelko-tulip-15-z-metalowa-raczka-4002271758495.html

Dzierganie koszyczka podzieliłam na części:

 • dno
 • podstawka
 • bok
 • falbanka
 • pałączek (rączka)

Tak zrobiony koszyczek po usztywnieniu i wysuszeniu ma wymiary:

– średnica denka: 15 cm,

– średnica koszyczka na górze: 22 cm

– wysokość: 12 cm

– długość rączki: 36 cm

Dołączam także odręczne schematy, z których wynika, jak wykonać poszczególne części w okrążeniach.

Jak zrobić dno koszyczka?

Schemat denka

Zaczynam oczywiście od denka, robię 8 oczek łańcuszka i zamykam w okrąg oczkiem ścisłym. Dalej przerabiam 8 okrążeń zgodnie ze schematem. W 9 okrążeniu obrabiam całość półsłupkami. Wzór dna koszyczka układa się w wiatraczek.

Podstawka

Podstawkę robię z wachlarzyków według załączonego schematu.Zaczynam od półsłupka, następnie wkłuwam szydełko w trzecie z kolei oczko w denku za tylne 2 nitki. W tym miejscu 3 razy powtarzam słupek pojedynczy i oczko łańcuszka+ słupek. Omijam kolejne 2 oczka i wkłuwam szydełko w trzecie pod 2 tylne nitki i robię półsłupek. Takich wachlarzyków na obwodzie denka powstanie 17. Tutaj można odciąć nitkę lub zrobić przejściowe oczko i przekręcić robótkę.

Jak zrobić bok koszyczka

Bok koszyczka robię z 18 elementów powtarzając w kolejnych okrążeniach motywy ze schematu. Każde okrążenie łączę oczkiem ścisłym.

Falbanka

Na fragmencie złożonym z 4 słupków robię teraz dwa razy 2 słupki łączone górą, a w okienku 8 słupków. Powtarzam ten motyw do końca okrążenia. Następne 2 okrążenia robię tak, jak zapisałam w schemacie. W 3 okrążeniu obrabiam falbankę półsłupkami. Można tu użyć kordonka w innym kolorze i takim samym kolorem zakończyć też pałączek.

Teraz robótkę namaczam w mieszance kleju wikol i ługi w stosunku 1:1 i pozostawiam tak na ok. 1 godz. Następnie wyciskam z nadmiaru kleju i suszę na formie. Formę robię z doniczki, którą zawijam w folię. Po nałożeniu koszyczka na formę, układam falbankę i formuję podstawkę. Można przypiąć igłami od zastrzyków np. do styropianu, aby nadać ładny kształt. Koszyczek suszy się ok. 24 godz.

Rączka

Rączkę zaczynam od zrobienia 90 oczek łańcuszka, które robię szydełkiem 2,5 mm. Potem robię z jednej i drugiej strony motywy ze schematu: 4 słupki i 2 oczka łańcuszka. Całość obrabiam półsłupkami.

Teraz namaczam robótkę w mieszance i przyszywam do boków koszyczka. Suszę rączkę na napompowanym balonie, który wkładam do środka koszyczka.

Tutaj możesz obejrzeć poradnik video; https://www.youtube.com/watch?v=RHd0ykqHQNE&t=963s

Jeśli nie masz ochoty na dzierganie lub nie zdołasz zrobić takiego koszyczka, to zapraszam do zakupu w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/koszyczek-wielkanocny-azurowy/

Opublikowano Dodaj komentarz

Szydełkowa pisanka- jak zrobić?

Jajko wielkanocne zrobione na szydełku
Warning: Undefined array key "file" in /home/platne/serwer101606/public_html/bajeryeli.pl/wp-includes/media.php on line 1676

Szydełkowa pisanka to produkt na czasie, więc zabieramy się do szydełkowania takich kolorowych pisanek. Robię je z różnych resztek włóczek różnego gatunku. Może to być akryl, bawełna, czy kordonek. Jest to niewielki projekt, więc można tu wykorzystać różne resztki, które nam zostały od innych robótek. W zależności od grubości wykorzystanych włóczek można uzyskać różną wielkość jajeczka.

W tym artykule opiszę wykonanie szydełkowej pisanki z kordonka nowosolskiego https://archiwum.allegro.pl/oferta/kordonek-nowosolski-50×12-12-350m-bialy-nici-i7209239457.html o grubości 12. Do tej grubości używam szydełka nr 2,5mm, pomimo że producent zaleca szydełko 2mm. Przy użyciu takich nici i szydełka jajeczko ma 9 cm przy mierzeniu od jednego czubka do drugiego. Jest to wielkość naturalnego jajka klasy L.

Szydełkowa pisanka- opis wykonania

Schemat-jajko w całości
Schemat- jajko wielkanocne- legenda

Robótkę rozpoczynam od magicznego kółeczka, w którym robię 6 półsłupków. Nie łączę końca rzędu z początkiem, tylko robię ślimakiem. Koniec rzędu zaznaczam nitką w innym kolorze. W następnym rzędzie robię po dwa półsłupki w każdym półsłupku poprzedniego rzędu. Dalej przerabiam kolejne rzędy zgodnie ze schematem. Po zrobieniu 18 rzędu wypełniam jajko antyalergiczną kulką silikonową. Następnie w ostatnim już rzędzie zakańczam moją pisankę.

Takie szydełkowe jajka są bardzo praktyczne, bo można je (po włożeniu do jakiegoś worka) uprać w pralce, wysuszyć i będą jak nowe. Mogą służyć jako ozdoba wielkanocna, ale także chętnie bawią się nimi dzieci. Są dla nich bezpieczne.

Jeśli jesteś osobą początkującą w szydełkowaniu, to mam dla Ciebie wyjątkową propozycję. Otóż nagrałam taki minikurs, który dotyczy szydełkowania jajka wiekanocnego od podstaw. W tym filmie pokazuję krok po kroku, jak zrobić takie jajko w 3 różnych wersjach: jajko jednokolorowe (kraszanka), jajko w paski (pisanka) i jajko a królikiem (malowanka). Oczywiście wyjaśniam, jak korzystać ze schematów, co oznaczają poszczególne symbole w schemacie. Pokazuję, jak wykonać szydełkiem poszczególne elementy. W sumie ten kurs składa się z ponad 3 godzin nagrań video. Dodatkowo możesz się ze mną skontaktować przez ZOOM, jeśli będziesz mieć jakieś problemy. Teraz możesz ten kurs zgarnąć w promocji, do czego Cię zachęcam: https://bajeryeli.pl/produkt/minikurs-szydelkowe-jajko-od-podstaw/

Jeśli jednak nie uda Ci się zrobić takiego jajka wielkanocneg, możesz je spokojnie zakupić w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/jajko-wielkanocne-na-szydelku/ Zapraszam!

Opublikowano Dodaj komentarz

Czapka zrobiona szydełkiem wzorem w liście

Czapka-na-szydelku-zrobiona-wzorem-w-liscie

Czapka zrobiona szydełkiem wzorem w liście?

Jeśli zastanawiasz się, jakim wzorem zrobić sobie zimową czapkę, to mam dla Ciebie propozycję. Zrób sobie szydełkiem czapkę pięknym wzorem 3D w liście. Jest to bardzo efektownie wyglądający wzór nie tylko na czapce, ale także torebce, sweterku itp, dlatego warto się go nauczyć.

Czapka dostępna jest w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/ciepla-czapka-zrobiona-szydelkiem-wzorem-gwiazdkowym/

Czapka-na-szydelku-zrobiona-wzorem-w-liscie
Czapka-na-szydelku-zrobiona-wzorem-w-liscie

Potrzebne materiały

 • włóczka w dowolnym kolorze- ja robiłam tę czapkę z włóczki w kolorze fioletowoszarym, skład: akryl, wełna z domieszką nylonu
 • szydełko dostosowane rozmiarem do grubości włóczki- ja używałam szydełka nr 3
 • szydełko o 1 numer większe do nabrania początkowych oczek
 • nożyczki
 • igła dziewiarska- opcjonalnie

Wzór nie jest prosty, ale z dokładną instrukcją każda dziergaczka powinna sobie poradzić. Dołączam odręcznia napisany wzór i proszę o zapoznanie się z ogólnymi uwagami i objaśnieniami do wzoru.

Schemat czapki na szydełko

Objaśnienia do wzoru:

 1. Na początku 4. rzędu cofamy się o jeden słupek- na schemacie zaznaczyłam (-1).
 2. W rzędzie 18- na początku rzędu przechodzimy oczkami ścisłymi 3 słupki do przodu.
 3. Na końcu motywu w rzędach: 6,7,8,20, 21, 22 omijamy tyle słupków, ile wskazuje cyfra; podobnie omijamy słupki w rzędach: 14, 15, 16,17 w tym miejscu, gdzie są wpisane cyfry.
 4. W każdym rzędzie od rzędu 3. powtarzamy motyw 5 razy.
 5. Rzędy na końcu łączymy oczkiem ścisłym.
 6. Na początku każdego rzędu robimy 2 oczka łańcuszka.
 7. W rzędzie 28 przerabiamy takie słupki, jakie były w rzędzie 27, czyli w słupki reliefowym lewym robimy reliefowy lewy, a w reliefowym prawym- prawy.

Opis wykonania

Na początku robimy tyle oczek łańcuszka, ile potrzebujemy mierząc na obwodzie głowy.  Ogólnie zasada w tym wzorze jest taka, że ma być to liczba podzielna przez 5. Po nabraniu odpowiedniej ilości oczek zamykamy je oczkiem ścisłym. Ja nabrałam 90 oczek szydełkiem nr 4. Jeśli nie mamy większego szydełka, to robimy łańcuszek luźno.

Następnie robimy ściągacz, który może być dowolnej długości. Mój ściągacz to tylko 2 rzędy przerobione zgodnie ze schematem:

 1. rząd- słupki pojedyncze w każde oczko łańcuszka= 90 oczek.
 2. rząd- robimy na zmianę słupek reliefowy prawy i słupek reliefowy lewy.
 3. w tym rzędzie zaczyna się już motyw z pierwszym liściem i od tego rzędu powtarzamy 5 razy każdy motyw zgodnie ze schematem. Jeśli powtarzają się takie same elementy, to zapisane są za pomocą iloczynu: 17x (tu: słupek reliefowy lewy)
 4. Pozostałe rzędy robimy zgodnie ze schematem. W rzędzie 5 robimy pierwszy pęczek, który składa się z 6 słupków pojedynczych łączonych górą

Po wykonaniu 30 rzędów, odcinamy nitkę i zaszywamy pozostały otworek. Może także przeciągać nitkę szydełkiem, jeśli nie mamy igły z dużym oczkiem. Można także doszyć sobie pompon.

Jeśli jednak komuś nie uda się zrobić tej czapki z tą instrukcją, to odsyłam do filmu, który na pewno pomoże: 

Czapka na szydełku zrobiona wzorem w liście.
Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zrobić na szydełku ciepłą czapkę zimową?

Komplet: komin i ciepła czapka zimowa z pomponem

Sezon czapkowo- kominowy trwa w najlepsze. Zima do nas wróciła, więc nadal robię czapki i kominy. Ostatnio moja znajoma pokazała mi zdjęcie kompletu: czapka z kominem i zażyczyła sobie, aby jej taką zrobić. No i jest.

Wzór mi się bardzo spodobał, więc nagrałam film, jak zrobić na szydełku ciepłą czapkę zimową i komin#czapkadamska #czapkazkominem #jakzrobićczapkęnaszydełku Ciepła czapka zimowa zrobiona na szydełku – YouTube .

Zwykle jednak oglądający moje filmy instruktażowe proszą mnie, aby podać wzór graficzny, więc na blogu zamieszczam taki schemat, który rozpisuję odręcznie, bo jeszcze nie rozkminiłam programu do pisania schematów szydełkowych. Tutaj wyjaśniam też dokładnie, jak krok po kroku zrobić czapkę i komin.

Odręczny wzór graficzny

Uwagi ogólne:

Używając szydełka nr 4,5 i włóczki odpowiedniej grubości według tego schematu otrzymamy czapkę, która ma wymiary 23×23 cm mierząc na płasko i komin 23x 50 cm. Wymiary te są uniwersalne i dostosowane do osoby dorosłej, wzór jest rozciągliwy i dostosowuje się do każdego rozmiaru😀

 1. Na końcu każdego rzędu robimy dodatkowo 1 oczko łańcuszka i dopiero wtedy przekręcamy robótkę.
 2. Pierwszy półsłupek z narzutem wkłuwamy zawsze w 2 oczko od szydełka (nie liczymy oczka, które jest na szydełku).
 3. Każdy pęczek robimy w oczku, które ominęliśmy, czyli cofamy się o 1 oczko.
 4. Wszystkie półsłupki i pęczki robimy wkłuwając się za tylną nitkę.
 5. Osoby, które nie wiedzą, jak zrobić półsłupek z narzutem i pęczek, odsyłam do filmu, gdzie pokazuję, jak je zrobić.

Jak zrobić na szydełku ciepłą czapkę? Oto sposób wykonania:

Na początku robimy 32 oczka łańcuszka plus 1 oczko, w kolejnych rzędach robimy według schematu:

 1. Rzędy 1-4 robimy półsłupkami, szydełko wkłuwamy pod tylną nitkę
 2. W rzędach 5-6 robimy na zmianę półsłupki z narzutem i pęczki. Na początku rzędu robimy półsłupek wkłuwając się w drugie oczko od szydełka, następnie robimy półsłupek- wkłuwamy się w drugie z kolei oczko, a omijamy pierwsze, potem cofamy się i w tym oczku, które ominęliśmy, robimy pęczek. Na końcu rzędu- w ostatnim oczku- robimy półsłupek z narzutem.

Powtarzamy rzędy od 1 do 6, aż uzyskamy odpowiednią wielkość. Ja zrobiłam w czapce 7 razy po 6 rzędów, czyli 42 rzędy. W kominie jest o jeden motyw sześciorzędowy więcej, czyli w sumie 48 rzędów.

Na koniec składamy robótkę na połowę, układamy prawą stroną do siebie i zszywamy boki. Możemy to zrobić szydełkiem (tak, jak w filmie) lub igłą dziewiarską. Potem pochować wszystkie nitki i gotowe.

Jeśli komuś nie uda się zrobić takiej czapki, może ją kupić w moim sklepie:https://bajeryeli.pl/produkt/ciepla-czapka-zrobiona-szydelkiem-wzorem-gwiazdkowym/

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zrobić gwiazdę na czubek choinki?

gwiazda-na-czubek-choinki

Zapraszam Cię do zrobienia pięknej gwiazdy na czubek choinki.

W tym artykule wyjaśniam jak zrobić szydełkiem gwiazdę na czubek choinki. Taką gwiazdę możesz kupić w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/gwiazda-na-czubek-choinki/

Swoją gwiazdę zrobiłam z kordonka żmigrodzkiego tex 180, szydełkiem 1,1 mm. Gwiazda ma ok. 25 cm wysokości- z nóżką, długość jednego ramienia wynosi 13-14 cm. Perełki, które wrobiłam, mają średnicę 6 mm.

Można oczywiście zrobić tę gwiazdę z innej nici bawełnianej lub kordonka i dobrać do tego szydełko odpowiedniej grubości. Wtedy gwiazda będzie miała inną wielkość. Należy zwrócić uwagę, żeby szydełko przeszło przez otwór perełki.

Uwagi:

 • Robimy dwie oddzielne części do rzędu 7 włącznie.
 • Od 8. rzędu robimy ramiona gwiazdy na okrągło, łączymy obie części.
 • Koraliki wrabiamy tylko z jednej strony.
 • Każde ramię gwiazdy robimy tak samo.
 • Zamiast pierwszego pojedynczego słupka robimy trzy oczka łańcuszka, natomiast zamiast słupka podwójnego – robimy cztery oczka łańcuszka.

Wzór graficzny

Wzór gwiazdy na czubek choinki
Wzór pochodzi ze strony: http://magyarhorgolas.blogspot.com/p/fenyofa-csucs.html?m=1

Szydełkowa gwiazda na czubek choinki- sposób wykonania:

Robimy dwa takie same elementy, po zrobieniu pierwszej części odcinamy nitkę. Przed rozpoczęciem drugiej części nawlekamy na nić roboczą 35 koralików, w drugiej części wrabiamy perełki na łukach ananaska od siódmego rzędu. Po zrobieniu tego rzędu nie odcinamy nitki.

Zaczynamy od łańcuszka z 6 oczek, które zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym.

 • 1. rząd- powtarzamy 6 razy: [słupek pojedynczy, trzy oczka łańcuszka]
 • 2. rząd- 6x [pięć słupków pojedynczych]
 • 3. rząd- 6x [słupek pojedynczy, trzy oczka łańcuszka, słupek pojedynczy wkłuty w to samo miejsce, co poprzedni, trzy oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, trzy oczka łańcuszka]
 • 4. rząd- 6x [dwa słupki pojedyncze, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki pojedyncze, trzy oczka łańcuszka, trzy słupki pojedyncze wkłute w to samo miejsce- w słupek poprzedniego rzędu, trzy oczka łańcuszka]
 • 5. rząd- 6x [dwa słupki pojedyncze, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki pojedyncze, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki pojedyncze w jednym słupku poprzedniego rzędu. trzy słupki pojedyncze wkłute w kolejny słupek poprzedniego rzędu, dwa słupki pojedyncze w kolejnym słupku poprzedniego rzędu, trzy oczka łańcuszka]
 • 6. rząd- 6x [dwa słupki pojedyncze, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki pojedyncze, cztery oczka łańcuszka, 5x (słupek w słupek poprzedniego rzędu- między słupkami oczko łańcuszka), cztery oczka łańcuszka]
 • 7. rząd- 6x [dwa słupki pojedyncze, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki pojedyncze, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki pojedyncze, pięć oczek łańcuszka, 5x (półsłupek- wkłuwamy się między słupki poprzedniego rzędu, pięć oczek łańcuszka, półsłupek), pięć oczek łańcuszka

Sposób wykonania ramion.

Po zrobieniu dwóch części do 7. rzędu łączymy połówki układając je lewymi stronami do siebie. Od tego miejsca ja robię słupki podwójne (dwa razy nawijane). Teraz robimy na okrągło każde ramię oddzielnie (należy pamiętać o wrabianiu perełek z jednej strony) wg schematu:

8. rząd- 2x [ dwa słupki podwójne

, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne, pięć oczek łańcuszka, 4 łuki z pięciu oczek łańcuszka połączone półsłupkami z łukami poprzedniego rzędu- na środku łuków, pięć oczek łańcuszka, dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne ]

9. rząd– 2x [ dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne, pięć oczek łańcuszka, 3 łuki z pięciu oczek łańcuszka połączone półsłupkami z łukami poprzedniego rzędu, pięć oczek łańcuszka, dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne ]

10. rząd– 2x [ dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne, pięć oczek łańcuszka, 2 łuki z pięciu oczek łańcuszka połączone półsłupkami z łukami poprzedniego rzędu, pięć oczek łańcuszka, dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne ]

11.rząd– 2x [ dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne, pięć oczek łańcuszka, 1 łuk z pięciu oczek łańcuszka połączony półsłupkiem z łukami poprzedniego rzędu, pięć oczek łańcuszka, dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne ]

12. rząd– 2x [ dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne, pięć oczek łańcuszka, półsłupek na środku łuku poprzedniego rzędu, pięć oczek łańcuszka, dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne ]

13. rząd– 2x [dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne, słupek potrójny w półsłupku poprzedniego rzędu, dwa słupki podwójne, trzy oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne]

14. rząd– 4x [dwa słupki podwójne w każdym okienku między dwoma słupkami poprzedniego rzędu]

15. rząd– 2x dwa słupki pojedyncze łączone górą

Nóżka gwiazdy

Między dwoma ramionami gwiazdy robimy nóżkę słupkami pojedynczymi. Zaczynamy od 12 słupków. Zwiększamy w co drugim rzędzie o 3 słupki. Wykonujemy w sumie 10 rzędów, czyli na końcu mamy 24 słupki. Nóżkę obrabiam oczkami rakowymi.

Jeśli ten opis jest dla Ciebie niewystarczający, odsyłam Cię do filmu: https://youtu.be/6lGU1A-TP_E

Opublikowano Dodaj komentarz

Aniołek na szydełku? Dowiedz się, jak go zrobić!

Aniolek-na-szydelku

Zapraszam Cię do wspólnego zrobienia aniołka.

Aniołek na szydełku to piękna ozdoba do zawieszenia na choince. Mam nadzieję, że zechcesz go zrobić razem ze mną. Do zrobienia tego aniołka ja użyłam kordonka żmigrodzkiego tex 180 i szydełka 1,5mm, ale można go zrobić z nici w dowolnym rozmiarze i dobrać do niej właściwe szydełko.

Będzie potrzebna jeszcze styropianowa kulka o średnicy 2 cm, a do usztywnienia klej vicol i ługa oraz styropianowe jajko i strzykawka lekarska.

Aniołek na szydełku- odręczne schematy i opis wykonania poszczególnych części.

Wykonanie główki:

Aniolek-na-szydelku-schemat
 1. W magicznym kółeczku robimy 7 półsłupków i zamykamy rząd oczkiem ścisłym. Następnie robimy 7 oczek łańcuszka na zawieszkę i łączymy oczkiem ścisłym po przeciwnej stronie kółeczka- na środku.
 2. Powtarzamy 7 razy: dwa półsłupki w półsłupku poprzedniego rzędu= 14 półsłupków.
 3. Powtarzamy 7 razy: półsłupek w półsłupek poprzedniego rzędu

  https://antibiotictabs.com/ivectin/index.html

  , dwa półsłupki w półsłupku poprzedniego rzędu= 21 półsłupków.
 4. Robimy 21 półsłupków- wkłuwamy szydełko w każdy półsłupek poprzedniego rzędu.
 5. -6-7. jak rząd 4
 6. Rząd 8. W tym rzędzie zaczynamy zwężanie główki: powtarzamy 7x [półsłupek, dwa półsłupki łączone górą]= 14 półsłupków.
 7. 9 rząd. Powtarzamy 7x dwa półsłupki łączone górą= 7 półsłupków.

W tym miejscu przechodzimy do zrobienia skrzydełek- pelerynki:

Aniolek-na-szydelku-schemat
 1. Powtarzamy 7x [słupek, oczko łańcuszka, słupek, oczko łańcuszka- każde dwa słupki wkłuwamy w to samo miejsce]= 14 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka.
 2. 14 x [słupek, oczko łańcuszka, słupek, oczko łańcuszka- każde dwa słupki wkłuwamy w to samo miejsce między słupkami poprzedniego rzędu= 28 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka.
 3. 28 x powtarzamy: słupek- robimy między słupkami poprzedniego rzędu, dwa oczka łańcuszka.
 4. Powtarzamy 2 razy: [(9x 5 oczek łańcuszka i półsłupek łączący łuk- łuki łączymy w kolejnych słupkach)+ 5x (trzy półsłupki- dwa półsłupki w okienku między słupkami i jeden półsłupek w słupek)]. W ten sposób skrzydełko tworzymy na 9 okienkach z każdej strony, a sukienkę na 5 okienkach z każdej strony.
 5. Robimy tak samo jak rząd 4, tylko w łukach zwiększamy liczbę oczek do 6.

Sukienka aniołka

Aniolek-na-szydelku-schemat

Składamy robótkę łącząc przód i tył sukienki.

 1. W każdym półsłupku poprzedniego rzędu robimy słupek pojedynczy= 28 słupków.
 2. Dalsza część sukienki składa się z łuków: w 3 kolejnych rzędach robimy łuki z 4 oczek, natomiast w 5 kolejnych rzędach robimy łuki składające się z 5 oczek. W ten sposób zrobimy 8 rzędów łuków.
 3. W rzędzie 10. robimy łuki z 10 oczek łańcuszka, które łączymy w co drugim łuku, w sumie mamy 7 długich łuków.
 4. Na długich łukach powtarzamy motyw: [półsłupek, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, półsłupek].
 5. W ostatnim rzędzie obrabiamy dół sukienki półsłupkami.

Tak wygląda aniołek po zrobieniu, po czym namaczam go w mieszance kleju vicol i ługi 1:1, wyciskam i suszę. Aniołka suszę na dużym jajku, a skrzydełka na strzykawce, ale można tu także użyć innych przedmiotów, np. świeczki.

Opublikowano Dodaj komentarz

Bombka na choinkę zrobiona na szydełku

Białe bombki na choinkę zrobione na szydełku

Jak zrobić bombkę na szydełku z elementów kwiatowych?

Bombka na choinkę zrobiona na szydełku to piękna ozdoba nie tylko choinki. Zbliżają się święta, więc Ty także możesz zrobić sobie taką bombkę.

W tym artykule opisuję dokładnie krok po kroku, jak zrobić na szydełku bombkę, która składa się z połączonych elementów kwiatowych. Taką i inne bombki możesz zakupić w moim sklepie: Bombki na choinkę zrobione na szydełku – Bajery Eli

Etapy wykonania bombki:

Część 1:

Robimy 5 jednakowych elementów- kwiatów składających się z 8 płatków i 1 kwiat składający się z 10 płatków, które ze sobą łączymy.

Wzory kwiatów

Uwaga: Zamiast pierwszego słupka robimy zawsze oczka łańcuszka: słupek pojedynczy- 3 oczka, słupek podwójny- 4 oczka.

Na początku robimy 6 oczek łańcuszka i zamykamy w kółeczko oczkiem ścisłym.

 1. rząd: Powtarzamy 8 razy: (słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka)
 2. rząd: Powtarzamy 4 razy- (4 słupki podwójne, 3 oczka łańcuszka, 4 słupki podwójne, 7 oczek łańcuszka)
Tak wygląda pojedynczy kwiat

Tak samo robimy następne kwiatki, jednak łączymy je ze sobą na łukach w następujący sposób:

 • na łuku składającym się z 3 oczek łańcuszka- robimy 1 oczko, łączymy półsłupkiem z poprzednim kwiatem, dalej robimy płatek składający się z 4 słupków podwójnych, robimy 3 oczka łańcuszka, łączymy półsłupkiem z dłuższym łukiem poprzedniego kwiatu.
Sposób łączenia kwiatów

Piąty kwiat łączymy z dwóch stron, tak, aby powstała opaska.

Połączone kwiaty tworzą opaskę.

Teraz robimy piąty kwiat, który będzie wierzchołkiem bombki. Robimy tak samo, jak poprzednie kwiaty, tylko teraz wykonujemy 8 oczek i zamykamy oczkiem ścisłym w kółeczko. W pierwszym rzędzie robimy 10 elementów, a dalej zgodnie ze schematem. Łączymy ten kwiatek z kwiatami w opasce w opisany wyżej sposób.

Pierwsza połówka bombki

Bombka na choinkę zrobiona na szydełku- część 2

Teraz przechodzimy z drugiej strony i robimy dalszą część wg. wzoru:

Wzór drugiej strony bombki
 1. rząd: powtarzamy 5 razy: (dwa słupki pojedyncze przedzielone 5 oczkami łańcuszka- wkłuwamy się w środkowe oczko krótkiego łuku, 5 oczek łańcuszka, dwa słupki pojedyncze przedzielone 5 oczkami łańcuszka- wkłuwamy się w środek łuku dłuższego- tu gdzie było łączenie kwiatów, 5 oczek łańcuszka). Na końcu rzędu zamiast 5 oczek robimy 3 oczka łańcuszka, narzut i robimy słupek pojedynczy wkłuwając się w 3. oczko łańcuszka (te oczka zastępowały pierwszy słupek)- tak robimy w kolejnych rzędach 2-5.
 2. powtarzamy 20 razy: 5 oczek łańcuszka i półsłupek na środku łuku z poprzedniego rzędu.
 3. tak jak 2
 4. tak jak 2
 5. powtarzamy 20 razy: 4 oczka łańcuszka i półsłupek na środku łuku z poprzedniego rzędu.
 6. tak jak 5
 7. Powtarzamy 20 razy: (słupek pojedynczy, oczko łańcuszka) wkłuwamy się w środek łuku z poprzedniego rzędu.
 8. 20 razy: słupek- wkłuwamy się w słupek z poprzedniego rzędu
 9. powtarzamy 10 razy: dwa słupki łączone górą
 10. robimy jeszcze półsłupki, aby zmniejszyć otwór, w dwóch miejscach zmniejszamy
Tak wygląda bombka po zrobieniu

Następnie moczę taką robótkę w mieszance kleju vicol i ługi, wyciskam, wkładam w środek biały balonik i pompuję tak, aby uzyskać ładny okrągły kształt. Zawieszam bombkę do wysuszenia. Po wysuszeniu (ok. 12 godz.), przebijam balonik i wyciągam go ze środka. Do bombki wkładam zawieszkę i bombeczka gotowa!

Jeśli nie udało Ci się zrobić na szydełku bombki na choinkę z moim wzorem, odsyłam Cię do filmu instruktażowego: http://kwiatowych.https://www.youtube.com/watch?v=W49cfROi_5c

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zrobić Anioła- XL?

Anioł XL

Jak zrobić Anioła XL dowiesz się z tego artykułu. Ten został zrobiony z myślą o Komunii św., ale może być także miłym prezentem na inne okazje. Wszystko zależy od dodatków, które damy mu do rąk. W wersji z kwiatami lub serduszkiem będzie idealny na przykład na Dzień Matki.

W tym artykule opiszę sposób szydełkowania takiego anioła. Załączam także odręczne schematy graficzne. Jest to projekt o średnim stopniu trudności, ale dla osób, które potrafią czytać schematy.Użyłam białego kordonka tex 240 firmy Malwa: https://firmamalwa.pl/ i szydełka nr 1,5 mm.

Uwagi ogólne:

 1. Anioła szydełkujemy w 4 oddzielnych częściach: głowotułów ze spódnicą, ręce, skrzydła, włosy.
 2. Głowę i tułów robimy tylko półsłupkami.
 3. Poszczególne części łączymy ze sobą klejem na gorąco, jedynie ręce przyszywam igłą.

Jak zrobić głowę

Głowę zaczynam od magicznego kółeczka, w którym robię 5 półsłupków. W dalszych rzędach robię tylko półsłupki zgodnie ze schematem. W schemacie kreska I oznacza półsłupek, a litera V – dwa półsłupki zrobione w tym samym półsłupku poprzedniego rzędu. Od rzędu 15 zaczynam ujmowanie półsłupków, ponieważ znak ^ oznacza zrobienie z dwóch półsłupków poprzedniego rzędu 1 półsłupka.

Tułów

Jest kontynuacją głowy i tutaj także robimy same półsłupki. Do rzędu (okrążenia) 26 zwiększamy liczbę półsłupków, a od rzędu 37 odejmujemy. Tutaj trzeba wypchać głowę, najlepiej kulką silikonową.

Sukienka

W sukience, a raczej w spódnicy, robimy słupki pojedyncze. Spódnica składa się z wzoru 4 ananasków. Wykonujemy dwa rzędy ananasków. Spódnicę na dole obrabiamy półsłupkami.

Ręce

Na rękawkach robimy tzw. bufki z ananasków składających się z 5 słupków. Dalej wykonujemy 8 półsłupków, ale teraz szydełkujemy tzw. ślimakiem, czyli robimy na okrągło, bez łączenia okrążeń. Rękawki przyszywamy igłą, ale tylko na górnej krawędzi. Następnie w bufki wkładam woreczki foliowe i nadaję im właściwy kształt.

Anioł XL- utwardzanie

Teraz jest moment, kiedy moczę zrobionego anioła w mieszance kleju wikol i ługi. Wyciskam go i nadaję mu właściwy kształt. Kształtuję głowę, tułów na balonie, a spódnicę na plastikowej butelce o odpowiedniej wielkości. Taki aniołek schnie ok. 24 godziny, zależy to jednak od temperatury otoczenia.

Jak zrobić skrzydła anioła

Skrzydełka robimy z dwóch ananasków, które są w początkowej części połączone. Od rzędu 5 oba skrzydła robimy oddzielnie.

Utwardzam je w tej samej mieszance, suszę na płasko. Następnie przyklejam do suchego aniola klejem na gorąco.

Włosy

Włosy możemy doczepić w różnych wersjach. Mogą być zaplecione w warkocz, pokręcone lub proste. Ja robię je z nici sprutych , bo takie są skręcone. Można ich w ogóle nie usztywniać, tylko przykleić klejem na gorąco. To już zależy od własnych upodobań. Aniołek ze zdjęcia ma długie lekko falowane włosy, które są także usztywnione.

Aureola (nimb)

Aureolę robię z błszczącego kordonka w kolorze złotym lub srebrnym. Można ją także zrobić z koralików, perełek, tasiemki itp. Przyklejam ją klejem wikol do wysuszonych włosów anioła.

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić tego Anioła , a jeśli wolicie instrukcje wideo, to zapraszam na mó kanał Youtube: https://youtu.be/GEO4CZ2m4Zw.

Możecie go także zakupić w moim sklepie, zapraszam:

Opublikowano Dodaj komentarz

Owieczka z włóczki- jak zrobić szydełkiem?

Owieczka z włóczki leżaca i stojąca

Kilka ogólnych uwag.

Owieczka z włóczki na pewno każdemu skojarzy się ze świętami wielkanocnymi. Wprawdzie okres wielkanocny już się skończył, ale chciałam nadrobić zaległości, dlatego dziś opiszę sposób wykonania szydełkim takiej owieczki. Jeśli dorobimy zwierzaczkowi różki, to może to być baranek.

Owieczka wielkanocna (baranek) będzie w dwóch wersjach: leżącej na trawce i stojącej.

Do zrobienia owieczek potrzebne będą:

– włóczka w kolorze białym, beżowym, zielonym

– szydełko nr 2,5 mm

– wypełnienie

– oczy do zabawek (mogą być malutkie guziczki)

Zapraszam do wspólnego szydełkowania.

Owieczka z włóczki- schemat i opis wykonania

Owieczka z włóczki- schemat

Głowa

Zaczynam robótkę od wykonania głowy włóczką w kolorze beżowym, tę część robię zwykłymi półsłupkami zaczynając od 5 w magicznym kółeczku. Potem zwiększam ich liczbę w miejscach pokazanych na schemacie, przez co osiągniemy trochę spłaszczony pyszczek. W rzędzie 12 zmieniam włóczkę na białą i od tego miejsca robię wzorem pęczków (nazywanych także pufami). Od tego miejsca robię także w rzędach, czyli odwracam robótkę i robię tam i z powrotem rząd 12, 13 i 14, natomiast rząd 15 zamykam w okrążeniu. Tutaj odcinam nitkę, bo to jest już koniec głowy owieczki, którą potem doszywam do ciała. Przed wypełnieniem głowy owieczki, wyszywam czarną nitką pyszczek i nos oraz przyszywam oczy z guziczków lub przyklejam gotowe oczy do zabawek.

Ciało

Ciało zaczynam od wykonania łańcucha składającego się z 7 pęczków, a potem robię naokoło nich w okrążeniach, wkłuwam szydełko w miejsce między tymi pęczkami . Robię zgodnie ze schematem okrążenia od 2 do 7. W okrążeniach 7-8-9 robię półsłupki zmniejszając ich liczbę zgodnie ze schematem. Teraz wypycham owieczkę wypełnieniem, najlepiej silikonowym, a następnie zszywam otwór. W ten sposób spód owieczki jest płaski i może ona swobodnie leżeć.

Owieczka z włóczki- ciałko

Uszy

Uszy- 2 sztuki, robię oddzielnie. Używam tego samego koloru włóczki jak w pyszczku. Są tu tylko dwa rzędy. Rząd pierwszy, składający się z samych słupków. Zaczynam od 3 oczek łańcuszka, które zastępują pierwszy słupek, kolejne słupki robię wkłuwając szydełko w podstawę poprzedniego słupka. W drugim rzędzie robię same półsłupki. Gotowe usszy przyszywam do głowy.

Trawka

Jeśli chcemy zrobić owieczkę leżącą robimy wokół niej trawkę z zielonej włóczki. Ja robię najpierw rząd półsłupków przy podstawie, a następnie rząd pęczków- zgodnie z e schematem. Można jednak zrobić trawkę oddzielnie i potem ją doszyć.

Nogi

Jeśli chcemy zrobić owieczkę stojącą, to zamiast trawki robimy 4 nogi. Robię je z tej samej włóczki co uszy i pyszczek. Nogi robię samymi półsłipkami zgodnie ze schematem, potem wypycham i przyszywam do tułowia.

Owieczka z włóczki to mój własny pomysł, jak wykonasz, podaj autora, będzie mi bardzo miło. Jeśli z tego opisu nie uda Ci się zrobić, to odsyłam do poradnika video: https://www.youtube.com/watch?v=1X-k49kxsZA

Inne rękodzieło z kategorii:Wielkanocne znajdziesz w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/koszyczek-wielkanocny-azurowy/

Opublikowano Dodaj komentarz

Mitenki dla dziewczynki

Słowo wstępu

Mitenki, czyli rękawiczki bez palców, które zakrywają jedynie wierzch dłoni. Umocowane są na nadgarstku i środkowym palcu dłoni. Na nadgarstku zapinają się na guziczki, a na palcu środkowym trzymają się na pętelce. Te, które przedstawiam przeznaczone są dla dziewczynki w wieku 9 lat, czyli tej, która będzie szła do Komunii Świętej. Takie mitenki mogą być eleganckim dodatkiem do sukienki komunijnej. Ale można je także wykorzystywać do różnych stylizacji małych „księżniczek”. Stanowią one efektowną ozdobę, a co jest także bardzo ważne- nie krępują ruchów rąk.

Mitenki- jak je zrobić szydełkiem?

Potrzebne materiały:

Schemat graficzny

Mitenki- schemat wykonania

Opis wykonania- część pierwsza: na nadgarstek

Mitenki robię rzędami: tam i z powrotem, czyli na końcu rzędu odwracam robótkę. Robię je z dwócz części, czyli części na nadgarstek i drugiej na dłoń. Ja nie obcinam nitki, tylko przechodzę oczkami ścisłymi w odpowiednie miejsce, ale można spokojnie odciąć nić i zacząć drugą część od początku.

Ważne: Jeśli nie odcinamy nitki na początku nabieramy 21 perełek, nawlekając je za pomocą igły. Jeśli nitkę odetniemy, to nabieramy je przed rozpoczęciem części drugiej.

Zaczynam od 40 oczek łańcuszka, ale można zrobić też mniej, wtedy będą mniejsze w obwodzie lub więcej oczek, to wtedy będą szersze.

W pierwszym rzędzie robię 1 oczko łańcuszka, a następnie półsłupek zwykły- wbijam szydełko w drugie oczko od szydełka. Potem do końca rzędu robię takie same półsłupki wkłuwając się w każde oczko łańcuszka. W ten sposób mam zrobionych 40 półsłupków.

W drugim rzędzie zaczynam od 3 oczek łańcuszka, które zastępują mi pierwszy słupek i robię jeszcze oczko łańcuszka na poprzeczkę, wkłuwam szydełko w co drugi półsłupek poprzedniego rzędu. Powtarzam ten motyw: słupek pojedynczy i oczko łańcuszka do końca rzędu drugiego, który kończę słupkiem.

Rząd trzeci robię tak jak rząd pierwszy, czyli same półsłupki. Wkłuwam szydełko raz w okienko, a raz w słupek. W sumie mam 40 półsłupków. Te dwa rzędy (rząd pierwszy i drugi) mogę powtarzać dowolną ilość razy. Ważne jest, aby na końcu był rząd półsłupków.

Następnie na boku mojej robótki zrobiłam dwie pętelki na guziczki; każda z 6 oczek łańcuszka. Obrobiłam dół rękawiczki- na schemacie rzą 6.-powtarzając motyw: 2 półsłupki i pikotka z 3 oczek łańcuszka.

Następnie obrobiłam półsłupkami drugi bok, gdzie będą przyszyte guziczki.

Część druga- na dłoń

W tej części- na schemacie od rzędu 7.- robię wzór ananaska. Przechodzę oczkami ścisłymi przez pierwszych 7 okienek. W siódmym słupku od brzego robię 2 słupki pojedyncze, oczko łańcuszka i kolejne dwa słupki pojedyncze. Potem 2 oczka łańcuszka i wkłuwam szydełko w okienko omijając kolejny słupek i znowu 2 oczka łańcuszka i słupek w okienku- po ominięciu 2 słupków z poprzedniego rzędu- 5 oczek łańcuszka i w tym samym miejscu jeszcze jeden słupek. Jest to początek ananaska, a zdrugiej tak, jak w odbiciu lustrzanym. Dalej szydełkujemy zgodnie ze schematem.

Na końcu robię pętelkę z 20 oczek łańcuszka do zaczepienia na palcu. I to wszystko. Mam nadzieję, że każdemu, kto tu zajrzy i zechce je zrobić, powiedzie się.

Jeśli nie, to można zobaczyć wersję video na moim kanale You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=kAZq3f7FSxc&t=111s

Można je także kupić w moim sklepie: https://bajeryeli.pl

Opublikowano Dodaj komentarz

Koszulka na jajko zrobiona na drutach

Koszulka na jajko zrobiona na drutach jest delikatniejsza niż ta zrobiona szydełkiem, szczególnie jeśli jest zrobiona z cienkiego kordonka. 

To prawda, że trudniej się ją robi, ale dla efektu końcowego warto się pomęczyć. Pisanki na drutach są bardzo efektowne, delikatne.

Jest to także alternatywa dla osób, które nie szydełkują, ale robią na drutach. Tutaj od razu muszę dodać, że nie jest to robótka dla osób początkujących, bo może zniechęcić. 

W tym artykule opiszę krok po kroku, jak zrobić kolejne okrążenia. Ta koszulka będzie pasowała na plastikowe lub styropianowe jajko o średnicy 8 cm.

Wybrałam prosty wzór, który można dowolnie modyfikować, to znaczy zacząć od mniejszej liczby oczek i zrobić mniej rzędów i wyjdzie nam koszulka na mniejsze jajko lub odwrotnie: zacząć od większej liczby oczek i zrobić więcejrzędów na jajko większe. Jest to mój projekt, więc jak zrobisz, możesz pochwalić się w mediach, ale podaj autora. Będzie mi bardzo miło.

 Koszulkę będę robiła z białego kordonka firmy  Malwa tex 180 https://firmamalwa.pl/kategoria-produktu/kordonek-bialy-tex180-zimniejsza-biel/ 

Potrzebne będą także druty pończosznicze (5 szt.) nr 2,0 mm, szydełko 1,5 mm, tasiemka w dowolnym kolorze. Nie zapominamy też o plastikowym lub styropianowym jajku. 

Dołączam także odręczny schemat. Schematy takich robótek czytamy od strony prawej do lewej. Przed przystąpieniem do pracy obowiązkowo trzeba zapoznać się z legendą, dlatego że oznaczenia poszczególnych oczek mogą być bardzo różne. Na moim schemacie widoczne są tylko rzędy nieparzyste, natomiast rzędy parzyste przerabiamy zawsze prawymi oczkami tak, jak w robótkach na okrągło.

Jeśli ktoś woli poradniki video, to może obejrzeć mój tutorial na YT: https://www.youtube.com/watch?v=9XjTkfajRRU&t=2250s

 

Koszulka na jajko wykonana na drutach

Koszulka na jajko- jak zrobić?

Zaczynamy robótkę od 8 oczek, które nabieramy szydełkiem i rozkładamy je po 2 na każdy drut. Dalej przerabiamy zgodnie ze schematem. Okrążenia od 11 do 14 powtarzamy 6 razy.

Robótkę kończymy szydełkiem. Zbieramy z drutów kolejne 3 oczka i robimy na nich półsłupek, a następnie 5 oczek łańcuszka. Tak powtarzamy aż zbierzemy wrzystkie oczka z drutów. W powstałe w ten sposób dziurki wkładamy tasiemkę. Teraz należy włożyć do środka plastikowe lub styropianowe jajko i zawiązać kokardkę. I mamy gotową dekorację wielkanocną, a co najważniejsze, samodzielnie zrobioną.

Życzę powodzenia w dzierganiu, a jeśli komuś się nie uda, to taką koszulkę może kupić: https://bajeryeli.pl/produkt/jajko-wielkanocne-na-szydelku/

Opublikowano Dodaj komentarz

Serwetka do koszyczka- wzór ananaski

Serwetka z białego kordonka, wzór ananaski.

Serwetka do koszyczka wielkanocnego na pewno każdemu się przyda. Ucieszy każdego, kto zrobi ją samodzielnie. Wzór ananaski jest bardzo popularnym wzorem, a ten jest według mojego pomysłu. W tym artykule opiszę sposób robienia dalszej części serwetki, którą opisywałam we wcześniejszym artykule: https://bajeryeli.pl/serwetka-ananaski-z-motylami-czesc-2/ Aby zrobić serwetkę od początku, trzeba skorzystać z tego linku.

Do 9 okrążenia obie serwetki wykonujemy według tego samego wzoru. W tej wersji zmienia się schemat od 10 okrążenia. Dla ułatwienia wklejam tutaj link i schemat do początkowej części serwetki.

Każde okrążenie zamykamy oczkiem ścisłym, zamiast pierwszego słupka robimy 3 oczka łańcuszka.

Schemat serwetki- wzór ananaski

Jak wodać ze schematów kożdy motyw przerabiamy w okrążeniu 8 razy. Począwszy od 19 okrążenia powtarzamy cały czas te same motywy od początku okrążenia aż do końca. 

Zakończenie tej serwetki jest o tyle dobre, że możemy dowolnie regulować jej wielkość. Wystarczy, że zrobimy więcej okrążeń. Należy jednak zwiększyć ilość oczek łańcuszka między słupkami lub zrobić więcej słupków.

Na zakończenie zawsze piorę swoje serwetki. Serwetek do koszyczka nie krochmalę, ale zawsze blokuję. Cały proces robienia tej serwetki wraz z blokowaniem przedstawia mój film na YT: https://www.youtube.com/watch?v=ckWPU-CMo9k&t=1279s

Serwetka do koszyczka będzie nam służyła przez wiele lat. Ja swoje serwetki piorę w pralce, suszę rozłożone na ręczniku, prasuję. W razie potrzeby można je potraktować wybielaczem, bo są zrobione z kordonka bawełnianego.

Można je kupić także w moim sklepie:https://bajeryeli.pl/produkt/serwetka-wykonana-szydelkiem-lub-na-drutach/

Opublikowano Dodaj komentarz

Serwetka ananaski z motylami. Część 2.

Serwetka ananaski z motylkami

Serwetka z wzorem ananasków ozdobiona motylami

Serwetka ananaski z motylami bardzo dobrze układa sie na koszyczku wielkanocnym. Motylki otulają boki koszyczka i masz pewność, że wiatr jej nie zwieje. Z tym wpisem możesz sobie zrobić taką piękną serwetkę.

W poprzednim artykule wyjaśniałam, jak zrobić motyle i je połączyć ze sobą. Teraz opiszę, jak zrobić włąściwą serwetkę z bardzo popularnym i uroczym wzorem ananasków. Serwetkę będę robiła w 2 wersjach:

 • wersja z motylami
 • wersja same ananaski

Serwetkę będę robiła z tego samego kordonka, z którego zrobiłam motyle, czyli kordonka firmy Malwa o grubości tex 180 https://firmamalwa.pl/tag-produktu/kordonki-tex180/. Używam do tego szydełka nr 1,1 mm.

Serwetkę robię wegług schematu. W obu wersjach serwetki początek jest taki sam. Okrążenia 1- 9 robimy tak samo, a następne będą już się różniły.

Schemat 1/8 części serwetki

Zaczynam od 6 oczek łańcuszka i zamykam w kółeczko oczkiem ścisłym. W każdym okrążeniu powtarzam motyw ze schematu 8 razy. Motyw umieszczony jest w nawiasie kwadratowym. Tylko w pierwszym rzędzie robię słupki podwójne. Tak wydlada rząd (okrążenie) pierwszy.

W pozostałych dalszych rzędach robię słupki pojedyncze. Wzór ananaska zaczynam od 6 słupków.

Od rzędu 10 serwetkę robię według dwu różnych wzorów. W tym artykule opiszę pierwszą wersję, czyli serwetkę z motylkami. Robię jeszcze tę część, czyli rzędy 10- 13.

Tak wygląda serwetka gotowa do łączenia z motylkami.

Jak połączyć serwetkę z motylami?

Łączę z motylkami serwetkę i zaczynam w tym miejscu, gdzie jest szydełko. Robię 4 oczka łańcuszka, następnie słupek pojedynczy w drugim łuku od wierzchołka skrzydełka motylka i znowu 4 oczka. Powtarzam ten schemat, tylko że w następnym łuku robię półsłupek. Dalej robię czułki motylka z dwóch słupków poczwórnych. Na drugim skrzydełku powtarzam to samo, tylko w odwrotnej kolejności. Tutaj robię 4 oczka łańcuszka i łączę półsłupkiem z 3 łukiem na skrzydełku itd. Z ostatnim łukiem łączę serwetkę za pomocą słupka podwójnego i w tym miejscu od razu robię podwójny słupek na pierwszym łuku skrzydełka kolejnego motylka. W ten sam sposób łączę wszystkie motylki.

Jeśli jednak nie udało Ci się zrobić tej serwetki, to możesz ją sobie kupić w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/serwetka-z-motylami/

A jeśli wolisz oglądać, a nie czytać, to zapraszam do obejrzenia poradnika na kanale You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=dkSBCS2hKK0&t=378s

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak zrobić mały szydełkowy koszyczek wielkanocny?

Szydełkowy koszyczek wielkanocny z kordonka.

Szydełkowy koszyczek wielkanocny to propozycja z cyklu „Dla mamy i córci”. Można go zrobić w wersji większej i mniejszej.

Dzisiaj zapraszam do dziergania małego szydełkowego koszyczka.

Koszyczek ma wymiary:

 • wysokość- 9 cm
 • obwód- 42 cm
 • wysokość z rączką- 44 cm

Do zrobienia tego koszyczka użyłam białych nici bawełnianych firmy Malwa o grubości tex 240 https://firmamalwa.pl/oraz szydełka 1,5mm.

Koszyczek zrobiłam według 4 oddzielnych schematów, które dotyczą: dna, podstawki, boku i pałączka.

Dno koszyczka

Schemat wykonania denka:

Dno koszyczka robię według powyższego schematu. Składa się z 7 rzędów, rzędy 1-6 to słupki pojedyncze i ostatni rząd same półsłupki.

Schemat rzędowy dna koszyczka

Podstawka

Koszyczek możemy zrobić bez podstawki, ale z podstawką wygląda bardziej elegancko.

Podstawkę robię z wachlarzyków. Wykonuję 4 słupki pojedyncze w tym samym oczku, a między nimi oczko łańcuszka, łączę z denkiem półsłupkiem. Wkłuwam szydełko omijając za każdym razem 2 półsłupki z poprzedniego rzędu.

Wzór podstawki

Bok koszyczka

Schemat boku koszyczka

Bok koszyczka składa się z 6 motywów, więc w każdym rzędzie powtarzam 6 razy motyw.

W pierwszym robię 5 słupków, 4 oczka łańcuszka, półsłupkiem łączę z dnem (omijam za każdym razem 2 półsłupki z poprzedniego rzędu), 3 oczka łańcuszka, łączę półsłupkiem z dnem, 4 oczka łańcuszka.

W drugim rzędzie robię 5 słupków na słupkach z poprzedniego rzędu, na środkowym łuku z 3 oczek robię 5 razy dwa słupki łączone górą i zakończone pikotkiem z 3 oczek.

Rząd 3 różni się od pierwszego tylko tym, że robię na łuku 4 oczka łańcuszka zamiast 3. Dalej powtarzam na przemian rzędy 2. i 3. W sumie wykonuję na boku 8 rzędów.

Rączka koszyczka

Rączkę możemy wykonać wegług dowolnego wzoru.

Ja zrobiłam początek z 6 oczek, następnie w 4 oczku od szydełka zrobiłam 2 słupki, oczko łańcuszka, 2 słupki w tym samym miejscu, słupek w ostatnim oczku. Na końcu rzędu robię 3 oczka, które zastępują słupek i powtarzam motyw: 2 słupki, oczko łańcuszka, 2 słupki- na oczku między słupkami poprzedniego rzędu oraz słupek na końcu. Przekręcam robótkę i powtarzam ten rząd, aż do uzyskania odpowiedniej długości pałączka.

Jeśli nie uda Ci się zrobić takiego koszyczka, to proponuję zakup w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/koszyczek-wielkanocny-azurowy/

Szydełkowy koszyczek wielkanocny- wykończenie

Tak zrobiony koszyczek namaczam w mieszance kleju wikol i ługi, suszę na dobranej wielkością doniczce owiniętej folią. Po wysuszeniu przyszywam namoczoną w tej mieszance rączkę i suszę ją na balonie.