Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Na wieszaku granatowa sukienka, a na sukience ażurowy kołnierzyk z kordonka zrobiony na szydełku, zawiązany na kokardkę

Jak zrobić kołnierzyk na szydełku?

Jeśli nie wiesz, jak zrobić kołnierzyk na szydełku, to zapraszam Cię serdecznie do wspólnego szydełkowania ze mną. Będzie to kołnierzyk z motywem kwiatowym dla osoby dorosłej. Aby zrobić z tego wzoru kołnierzyk dla dziewczynki, trzeba zrobić o 1 motyw kwiatu mniej. Należy zmniejszyć liczbę początkowych oczek o 16, a więc zacząć nie od 140, tylko 124 oczek.

Jak zrobić kołnierzyk- schematy

Schemat kołnierzyka- na czerwono zaznaczony główny motyw, który się powtarza
Motywy w rzędach

Użyte materiały

Zrobię ten kołnierzyk z kordonka maksimum przyjemności nr 10, w 100 gramach mieści się 565 m i użyję do tego szydełka 1,5 milimetra. Potrzebne jeszcze będą nożyczki do odcięcia nitki. Ewentualnie krochmal ługa, jeśli ktoś lubi krochmalone kołnierzyki. Ja nie krochmalę.

Jak zrobić kołnierzyk- opis wykonania

Zaczynam od zrobienia łańcuszka składającego się ze 140 oczek.

W pierwszym rzędzie robię same słupki pojedyncze. Zamiast pierwszego robię 2 oczka łańcuszka, narzut, teraz wbijam szydełko w 4 oczko od szydełka, pod jedną nitkę i robię słupek pojedynczy. Dalej narzut, wkłuwam szydełko w następne oczko łańcuszka, pod jedną nitkę, wyciągam i przerabiam z szydełka najpierw 2 nitki i potem 2 nitki. I w kolejnym oczku kolejny słupek pojedynczy. I tak będziemy robić do samego końca.

Należy jedynie uważać, żeby nam się nie przekręcił łańcuszek, bo wtedy brzeg będzie brzydko wyglądał . Na końcu rzędów zawsze robię 3 oczka łańcuszka, przekręcam robótkę w ten sposób, żeby nitka była na zewnątrz. Zaczynam nowy rząd zgodnie ze schematem.

Cały kołnierzyk składa się z 8 rzędów. Należy zwrócić uwagę, że przy motywie kwiatu robimy w rzędzie: 5, 7 i 8 słupki podwójne, czyli 2 razy nawijamy nitkę na szydełko.

Ostatni rząd 8 może sprawić trudność, więc opiszę dokładnie, jak zrobić:

 • zaczynam jak zwykle od tego elementu: 2 słupki, 2 oczka, 2 słupki,
 • 4 oczka, narzut i robię słupek wkłuwając szydełko pod 2 nitki od ostatniego słupka, który przed chwilą zrobiłam,
 • narzut i słupek na poprzeczce z poprzedniego rzędu,
 • 4 oczka, narzut i wkłuwam się pod 2 nitki na wierzchołku ostatniego słupka i robię słupek,
 • narzut, słupek na poprzeczce,
 • 4 oczka, narzut i słupek na wierzchołku ostatniego słupka,
 • narzut, słupek na poprzeczce,
 • 4 oczka, narzut i słupek na wierzchołku ostatniego słupka,
 • Teraz w motywie kwiatu będę robiła 3 słupki podwójne łączone górą: w pierwszym słupku 2 słupki niedokończone i w następnym 1 słupek. Potem 4 oczka i słupek pojedynczy- wbijam szydełko w połączenie 3 słupków. Tak powtarzam jeszcze 4 razy na kwiatku.
 • 4 oczka, narzut i słupek na wierzchołku ostatniego słupka,
 • narzut, słupek na poprzeczce,

  Powtarzam opisane wyżej elementy do końca rzędu. Na koniec robię jeszcze 2 oczka łańcuszka. Łączę oczkiem ścisłym z podstawą ostatniego słupka. Odcinam nitkę i chowam końcówkę między oczkami. W ten sposób zakończyłam kołnierzyk estetyczną falbanką. Można powiedzieć, że mamy już w zasadzie koniec kołnierzyka, ale jeszcze brak zapięcia.

  Jak zrobić wiązanie do kołnierzyka?

  Zapięcie kołnierzyka można zrobić na różne sposoby. Może być zawiązywany kołnierzyk, zapinany na guziczek, czy nawet na jakąś zatrzaskę .

  Ja w tym kołnierzyku zrobię wiązane zakończenie z kordonka. Na początku sznureczka robię mały ozdobny kwiatuszek.

  Robię 6 oczek, zamykam kółeczko oczkiem ścisłym.

  Dalej robię 5 płatków kwiatuszka. 4 płatki robię tak samo: 2 oczka łańcuszka, 2 słupki pojedyncze łączone górą, 2 oczka łańcuszka i oczko ścisłe w kółeczku początkowym.

  W ostatnim płatku robię trochę inaczej: 2 oczka łańcuszka i 3 słupki łączone górą, już bez tych ostatnich 2 oczek.

  Z tego płatka zaczynam łańcuszek podwójny, żeby był troszkę grubszy. Robię oczko łańcuszka i wbijam szydełko jeszcze pod poprzednią nitkę, nabieram na szydełko – teraz mam 2 pętelki na szydełku i robię oczko łańcuszka. I tak robię łańcuszek, cały czas zanim zrobię następne oczko, nabieram na szydełko 1 nitkę z poprzedniego. W ten sposób wychodzi łańcuszek podwójny. Tutaj dobrze jest robić troszkę luźniejsze oczka, bo jak zrobimy ścisłe, to szydełko ciężko nam będzie wbić pod nitkę z ostatniego oczka. I robimy sobie na taką długość, na jaką chcemy. Z jednej strony kołnierzyka i z drugiej. Ja zrobiłam swój sznureczek na długość 18 cm.

  Teraz przechodzę na kołnierzyk i od strony szyi obrabiam go zwykłymi półsłupkami. Wkłuwam się między słupki i robię 140 półsłupków do końca kołnierzyka.

  Dalej robię sznureczek z drugiej strony w taki sam sposób, jak wcześniej. I robię na taką samą długość, czyli 18 cm. I na końcu tego łańcuszka robię również kwiatuszek, a więc 6 zwykłych oczek i zamykam w kółeczko. Teraz tak, jak z poprzedniej strony: 2 oczka, 2 słupki łączone górą, ale w tym momencie przekładam sobie ten kołnierzyk tak, aby nitka była pod spodem kwiatuszka. Wbijam szydełko w łańcuszek i wyciągam tę nitkę do góry- w ten sposób łączę kwiatek ze sznurkiem. I teraz kończę ten płatek: robię 2 oczka łańcuszka i oczko ścisłe. Pozostałe płatki robię tak samo.

  Po zrobieniu zawiązywania ja kołnierzyk jeszcze piorę. Po upraniu po prostu rozkładam, rozprostowuję wszelkie nierówności, nadaję właściwy kształt. W ten sposób kołnierzyk się suszy. Potem nawet nie ma potrzeby, aby go prasować.

  Pomocne linki

  Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną taki kołnierzyk, a jeśli nie, to oczywiście zapraszam na zakupy do mojego sklepu z rękodziełem Bajery Eli, gdzie można kupić, a jeśli jest niedostępny, to zamówić taki kołnierzyk i wiele innych rzeczy handmade.

  Być może niektórym rękodzielnikom przyda się także poradnik VOD

  #bajeryeliszydełkowanie Jak Zrobić Kołnierzyk Na Szydełku / How to make a collar- tutorial crochet

  Dziękuję za wspólne szydełkowanie i zapraszam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i oczywiście pracami.

  Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Może Ci się spodobają: