Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Biała okrągła serwetka zrobiona ręcznie na szydełku z wypukłym wzorem bazi, leżąca na zielononiebieskim materiale.

Jak zrobić serwetkę na szydełku?

Jak zrobić serwetkę na szydełku? Zapraszam Cię do wspólnego szydełkowania. Może to być serwetka do koszyczka wielkanocnego, dekoracji stołu lub po prostu do położenia na komodzie. 

Serwetka ma wzór 3D z baziami, czyli akurat na czasie. Taka wiosenna serwetka.

Ta serwetka to jest mój projekt, dlatego będę bardzo wdzięczna, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach oznaczycie mnie jako autora tego pomysłu.

Jak zrobić serwetkę na szydełku- schemat

Schemat- wzór motywu serwetki

Schemat- w okrążeniach 4-27- przedstawia 1 motyw serwetki. W serwetce jest 16 motywów. Każde okrążenie zaznaczone jest innym kolorem; na zmianę czerwonym i czarnym. Kolorem niebieskim zaznaczyłam elementy nie należące do tego motywu.

Możemy tę serwetkę wykonać w dowolnej wielkości, ponieważ jest to taki wzór, który można zwiększać lub zmniejszać. Serwetka, którą zrobiłam wg tego schematu ma średnicę 40 cm. Jest dosyć spora, ale można ją zmniejszyć, po prostu ograniczyć liczbę okrążeń w motywach z baziami.

Użyte materiały

Do wykonania tej serwetki użyję:

  • kordonka firmy Limol, numer 12, w 100 gramach mieści się 667 m. Jest to 100% bawełna merceryzowana.  Nitka jest dosyć cienka i serwetka zrobiona z tych właśnie nici jest niezwykle delikatna. Poza tym jest to dobry gatunek kordonka.
  • do tego wykorzystam szydełko 1,3 mm. 

Jak zrobić serwetkę na szydełku- przydatne uwagi

Aby zrobić tę serwetkę musimy wykonać oczka łańcuszka, oczka ścisłe, półsłupki, słupki, słupki reliefowe, pęczki. Myślę, że trudność mogą sprawić słupki reliefowe i pęczki, ale w dalszej części dokładnie wyjaśniam, jak je zrobić.

Zaczynam od wykonania magicznego kółeczka i 8 oczek łańcuszka. Zamykam kółeczko oczkiem ścisłym. W tym kółeczku robię 16 słupków pojedynczych i kolejne okrążenia zgodnie z zamieszczonym schematem. Powtarzam w okrążeniach każdy motyw 16 razy, bo serwetka składa się z 16 motywów.

Zamiast pierwszego słupka robię na początku okrążeń 3 oczka łańcuszka. Na końcu łączę okrążenia najczęściej oczkiem ścisłym. Wkłuwam szydełko pod 2 nitki.

Wokrążeniu10 robię na początku 3 słupki łączone górą. Zamiast pierwszego 2 oczka, wbijam szydełko w 2 słupek pod 2 nitki, robię słupek niedokończony i 3 słupek w kolejnym słupku. I teraz łączę górą te słupki. Dalej 2 oczka łańcuszka. W tym środkowym słupku poprzedniego okrążenia robię 3 słupki w jednym miejscu. 2 oczka łańcuszka. I następne 3 będą łączone górą. Znowu 2 oczka. I takie będą motywy w okrążeniu 10.

Jak łączyć okrążenia?

Na końcu łączę okrążenia najczęściej oczkiem ścisłym.

Okrążenie 10 łączę trochę inaczej: robię jedno oczko łańcuszka, wkłuwam szydełko w pierwszy element okrążenia, wyciągam oczko i przerabiam. Inaczej mówiąc wbijam szydełko w początek okrążenia i robię słupek. Jest to inny sposób łączenia okrążeń. W ten sposób jestem na środku poprzeczki i nie muszę przechodzić w to miejsce oczkami ścisłymi. Można sobie wybrać ten sposób łączenia, który nam odpowiada.

Jak zrobić słupek reliefowy prawy?

W okrążeniu 11. będę robiła słupki tak zwane reliefowe. Będą to słupki reliefowe prawe, czyli wkłuwam szydełko od przodu. Jak zrobić taki słupek? Całkiem podobnie, jak zwykły słupek. Różnica polega jedynie na sposobie wbijania szydełka. Ale po kolei: robię narzut, wkłuwam szydełko pod słupek od przodu robótki, pod ten słupek, wyciągam nitkę i przerabiam tak, jak zwykły słupek.

Jak zrobić pęczek?

Pęczki (pufki) robię w okrążeniu 12 na słupkach reliefowych. Dobrze jest ułożyć robótkę tak, aby słupek ułożył się wzdłuż- poziomo, to będzie nam łatwiej robić. I robię tutaj 5 słupków pojedynczych, niedokończonych. Przerabiam z szydełka przy każdym po 2 nitki, a na końcu łączę wszystkie pętelki, które mam na szydełku.

Jak zrobić serwetkę na szydełku- uwagi na zakończenie

W dalszej części serwetki nie powinno być problemów. Robimy zgodnie ze schematem. Na schemacie zaznaczone jest miejsce, gdzie zaczyna się okrążenie.

Jeśli nadal nie wiesz, jak zrobić serwetkę na szydełku, to zapraszam do obejrzenia tego tutorialu wideo:

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Jeden komentarz

  1. Niedawno odkryłem tego bloga i jestem absolutnie uzależniony! Posty są tak interesujące i wciągające, z wyjątkowymi perspektywami, których nie widziałem nigdzie indziej. Czytanie postów na tym blogu jest zawsze przyjemnością, ponieważ zapewniają pouczające doświadczenie i po prostu ma sens. Gorąco polecam ten artykuł oraz inne na tym blogu każdemu, kto chce być na bieżąco z najnowszymi tematami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *