Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Dziewczyna w czapce na głowie. Czapka w szarym kolorze z czarnym pomponem, zrobiona na szydełku, wzór z pufkami. W tle choinka.

Jak zrobić ciepłą czapkę na szydełku?

Jak zrobić ciepłą czapkę na szydełku? Zima na razie odpuściła, ale myślę, że czapki jeszcze się przydadzą. Zapraszam do wspólnego szydełkowania ciepłej czapki. W tym artykule opisuję krok po kroku, jak zrobić czapkę dla kobiet. Czapka jest robiona na szydełku z grubej włóczki bardzo efektownym wzorem. Wzór nie jest trudny, wymaga jedynie umiejętności wykonania półsłupków z narzutem i pufek (pęczków). Czapkę robię w okrążeniach.

Potrzebne materiały

-szydełko nr 4 i 5 lub inne dostosowane do grubości włóczki

– gruba włóczka w dowolnym kolorze- u mnie szara włóczka- akryl z wiskozą (w 100g- 175 m), ale oczywiście można zrobić tę czapkę z dowolnej włóczki, można złożyć na 2 nitki, jeśli jest cieńsza

– nożyczki i igła dziewiarska

– pompon (opcjonalnie)

Wymiary czapki

Wymiar czapki jest uniwersalny. Mierzona na płasko ma szerokość 28 cm, czyli na obwód głowy- 56 cm. Oczywiście rozciąga się trochę. Długość czapki wynosi 21 cm.

Jak zrobić ciepłą czapkę na szydełku- ściągacz

Należy zacząć od takiej liczby oczek, żeby była podzielna przez 2 i przez 3. Ja zacznę tym razem od 90 oczek, bo chcę zrobić trochę większą czapkę. Będę używała szydełka nr 5 tylko do zrobienia początkowego łańcuszka. Robię dosyć luźno, staram się, żeby były równe oczka.

Po zrobieniu 90 oczek zmieniam szydełko na mniejsze, na 4 i łączę okrążenie oczkiem ścisłym z początkiem. Staram się, żeby się te oczka nie pokręciły, więc tutaj na to trzeba uważać.

W pierwszym okrążeniu będę robiła same słupki pojedyncze, 1 raz nawijane. Zamiast pierwszego robię 2 oczka łańcuszka i w każdym oczku robię słupek. Wkłuwam szydełko pod 2 nitki łańcuszka.

Na końcu łączę okrążenie z początkiem w ten sposób: wkładam szydełko pod ten pierwszy słupek, czyli te oczka, które mi zastąpiły słupek, od tyłu robótki i robię oczko ścisłe.

Teraz będę robiła w tym okrążeniu słupki tzw. reliefowe. Na zmianę: słupek reliefowy prawy i lewy. Słupki reliefowe robimy tak samo, jak zwykłe, tylko różnią się miejscem zahaczania szydełkiem. Przy słupku reliefowym prawym (przednim) Wkłuwam szydełko pod słupek od przodu robótki, a przy słupku reliefowym lewym (tylnym) wkładam szydełko pod słupek od lewej strony robótki. Zamiast pierwszego słupka robię 2 oczka, a potem na zmianę: słupek reliefowy prawy i lewy. W ten sposób powstanie mi krótki ściągacz.

Można sobie teraz ten ściągacz zrobić dłuższy. Wtedy robimy tak samo, jak 2 okrążenie, czyli tutaj, gdzie były reliefowe słupki prawe- robimy prawe, tu, gdzie były lewe- robimy reliefowe lewe.

Jak zrobić ciepłą czapkę na szydełkuwzór pufek (pęczek)

W dalszej części czapki robię pęczki czy pufki- tutaj można spotkać 2 takie określenia. Ja będę używała określenia pufki.

Zaczynam od 2 oczek, potem omijam 1 oczko i robię w kolejnych słupkach 2 półsłupki z narzutem. Wkłuwam szydełko w środek oczka, pod 1 nitkę. Następnie wkłuwam szydełko w to ominięte oczko w środek i teraz będę robiła pufkę. W tym momencie mam jedną nitkę na szydełku i będę nabierała następne raz z jednej strony robótki i raz z drugiej. Liczę sobie wszystkie narzuty aż do 5.

Mam 5 narzutów, w tym momencie mam na szydełku 6 nitek i przerabiam przez wszystkie. W ten sposób robię pufkę. Jeśli robimy czapkę z cieńszej włóczki, można nabrać więcej nitek. Powtarzam te motywy do końca okrążenia, a na końcu łączę oczkiem ścisłym.

Teraz robię jedno oczko łańcuszka i przekręcam robótkę na lewą stronę. Będę robiła teraz pufki po lewej stronie. Powtarzam wszystko tak samo, tylko przy robieniu pufki najpierw nabieram nitkę na szydełko i dopiero szydełko wkłuwam w oczko, nabieram kolejne 5 nitek i przerabiam przez wszystkie. Na końcu łączę również z początkiem oczkiem ścisłym.

Robię 1 oczko i przekręcam na prawą stronę robótkę. I teraz można już tak zostawić, zrobić tylko 2 okrążenia tych pufek, ale ja zrobię jeszcze 2. Więc będę robiła teraz na prawej stronie tak, jak w okrążeniu 3, ale teraz wkłuwam szydełko pod 2 nitki oczka, a nie w środek.

Na końcu robię jeszcze oczko, przekręcam robótkę na lewą stronę i robię ostatnie okrążenie pufek po lewej stronie czapki. Robię tak samo, jak w okrążeniu 4, czyli wkłuwam szydełko w środek oczka, pod jedną nitkę. Łączę z początkiem oczkiem ścisłym. Robię oczko i przekręcam na prawą stronę.

Dalsza część czapki- ścieg ryżowy

Teraz już będę robiła cały czas na prawej stronie. Ja teraz robię w dalszej części czapkę ślimakiem, czyli nie będę łączyła okrążeń, tylko będę szydełkować na okrągło. Zrobię jeszcze 15 okrążeń. Można sobie zaznaczyć agrafką, gdzie kończy się okrążenie.

Tutaj można czapkę dokończyć dowolnym ściegiem, ja zastosuję ścieg, który nazwałam szydełkowym ryżem. W pierwszym okrążeniu po tych pufkach zrobię półsłupki z narzutem. Narzut i będę wkłuwała szydełko w środek każdego oczka. W sumie będę miała 90 półsłupków z narzutem.

W kolejnych okrążeniach robię również półsłupki z narzutem, ale wkłuwam szydełko raz pod przednią nitkę, raz pod tylną oczek poprzedniego okrążenia. Robię tak do uzyskania odpowiedniej długości czapki.

W końcowych okrążeniach można czapkę trochę zwężać, ale nie jest to koniecznie. Przy zwężaniu robimy z 2 półsłupków 1.

Kiedy zrobimy odpowiednią długość czapki- moja ma 21 cm- odcinamy dłuższą nitkę, wyciągamy i nawlekamy w igłę. Używam igły dziewiarskiej z takim tępym czubkiem, ale może być nawet zwykła igła. Szyję czapkę „na okrętkę” wkłuwając igłę w każde oczko czapki. Na koniec ściągam nitkę i zaszywam z lewej strony jeszcze kilka razy.

I czapka jest gotowa, jeszcze można doszyć pompon w dowolnym kolorze.

Jak zrobić ciepłą czapkę na szydełku- poradnik wideo

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną taką czapkę, a jeśli nie, to na pewno będzie pomocny poradnik wideo.

#BajeryEliszydełkowanie Czapka Zimowa Na Szydełku/Tutorial: Crochet winter hat

Zakończenie

Taką czapkę można także kupić lub zamówić: sklep artystyczno- rękodzielniczy Bajery Eli. Serdecznie dziękuję za wspólne szydełkowanie, zapraszam do pochwalenia się swoimi pracami.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

3 komentarze

  1. Witam. Bardzo sie cieszę, że tu trafiłam. Swoją przygodę z szydełkiem rozpoczęłam jakiś rok temu, cały czas się uczę i wszystkie wskazówki są dla mnie bardzo cenne. Opanowałam na razie jak zrobić dobre skarpetki, ale chciałabym nauczyć sie więcej.

  2. Ciekawy punkt widzenia przedstawiony jasno i klarownie. Powiem szczerze, że po przyjemnej lekturze nabrałem ochoty na więcej, a jak wiadomo “apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: