Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Bombka na choinkę zrobiona szydełkiem z białego kordonka.

Jak zrobić bombkę szydełkiem?

Jak zrobić bombkę szydełkiem- kilka uwag wstępnych

Zapraszam Cię do wykonania pięknej bombki na choinkę. Jest to już mój 8 wzór, wykorzystałam tutaj ogólnodostępny w internecie wzór na serwetkę.

Ale go troszkę zmodyfikowałam i dostosowałam do wielkości tej bombki.

Ta bombeczka ma średnicę 9- 9, 5 cm- zależy, jak napompujemy balonik. Ale zawsze należy tak napompować balon, żeby bombka uzyskała ładny okrągły kształt.

Bombkę tę zrobiłam do kompletu, do parasolki, którą już wcześniej robiłam, a opisałam w poprzednim artykule.

Ja użyję do tego kordonka firmy Malwa, tex 180 i szydełka 1, 5 mm.

Pierwsza połowa bombki

Jeśli ktoś już wcześniej robił ze mną tę parasolkę, to będzie mu łatwiej, ponieważ jest to praktycznie to samo. Odsyłam zatem do artykułu: Parasolka na choinkę wzór 3 – jak zrobić szydełkiem? W artykule opisałam krok po kroku, jak zrobić jedną część, czyli praktycznie połowę bombki. Wszystko robimy tek samo, jak przy szydełkowaniu parasolki, ale nie obrabiamy na koniec półsłupkami. Bombkę oczywiście, będziemy robić z połówek. Nie będę powtarzać, jak zrobić pierwszą połówkę, trzeba skorzystać z podanego wyżej linku. Teraz wyjaśnię jedynie, jak połączyć te połówki.

Druga połowa bombki

Kiedy mam już zrobioną jedną połówkę bombki, to jeszcze robię 1 oczko ścisłe. Obcinam nitkę, przeciągam ją  na lewą stronę i chowam końcówkę.

Drugą część bombki robimy tak samo, ale łączymy na bieżąco obie połówki. Opiszę początek drugiej połówki i moment łączenia połówek.

Zaczyna od magicznego kółeczka, 7 oczek łańcuszka i  12 półsłupków w kółeczku. Następnie w każdym półsłupku robię teraz słupek 2 razy nawijany i 3 oczka łańcuszka na poprzeczkę. I tak do końca okrążenia.

W następnym okrążeniu same półsłupki: 3 półsłupki na poprzeczce, 1 na słupku.

I teraz takie motywy, jak w pierwszej części. Robię 9 oczek łańcuszka, słupek pojedynczy w czwartym oczku od szydełka i jeszcze 10 słupków na oczkach łańcuszka.

Łączę oczkiem ścisłym na słupku (w kółeczku), czyli w czwartym oczku od szydełka.

Następnie robię 5 oczek, przekręcam robótkę, narzut, wkłuwam szydełko w piąty słupek od wierzchołka, robię słupek, oczko łańcuszka, kolejny słupek (omijam oczko) i jeszcze 1 słupek.

I teraz w tym momencie będę łączyła już połówki, a więc robię 2 oczka łańcuszka i teraz łączę tak, żeby mi wyszły prawe strony połówek na zewnątrz, czyli lewymi stronami układam do środka.

Po ułożeniu robię półsłupek na analogicznym łańcuszku pierwszej połówki i dalszą część tego elementu w drugiej połowie bombki. A więc robię jeszcze 2 oczka, słupek na słupku, oczko łańcuszka, słupek i 10 słupków.

Bombka na choinkę- łączenie elementów

Wszystkie kolejne 11 elementów łączymy tak samo.
Kiedy połączymy już 12 motywów z obu połówek, łączymy jeszcze elementy z drugiej połówki również w identyczny sposób, jak przy łączeniu tych elementów w pierwszej połówce.
Przekręcam robótkę na lewą stronę i przechodzę oczkami ścisłymi na piąty słupek od góry pierwszego elementu. Robię 3 oczka, wyjmuję szydełko i wkłuwam na początku pierwszego elementu. Wyciągam tę nitkę, robię jeszcze oczko i słupek, oczko łańcuszka i kolejny słupek. Teraz 2 oczka, przekręcam robótkę i łączę w ostatnim elemencie pierwszej połówki półsłupkiem. Dalej robię 2 oczka, narzut, słupek na słupku, oczko łańcuszka i łączę z początkiem oczkiem ścisłym.
Obcinam nitkę, wyciągam i chowam ją z lewej strony robótki.

Jak zrobić bombkę szydełkiem- pomocne uwagi końcowe

Po zrobieniu taką bombkę ja moczę w mieszance kleju wikol i ługi,a potem wyciskam i suszę na baloniku. Każdy może mieć oczywiście swój sprawdzony sposób utwardzania bombek i moze się podzielić w komentarzu.

Myślę, że każdemu udało się zrobić tę bombkę korzystając z tego opisu.

W razie trudności zapraszam do obejrzenia poradnika wideo na moim kanale YouTube Bajery Eli.

Proszę również o komentarze, pytania, jeśli takie się pojawią. Na wszystkie postaram się odpowiedzieć.

Taką i inne bombki można też zakupić w moim sklepie artystyczno-rękodzielniczym Bajery Eli.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Jeden komentarz

  1. Muszę przyznać, że bardzo ciekawy artykuł, który w jasny i interesujący sposób wszystko przedstawia. Chociaż jestem jeszcze zielony w tym temacie, to wierzę, że dzięki Twoim artykułom się to po prostu zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *