Jak zrobić podkładkę na stół z ściegiem wielbłądzim inaczej nazywanym camelem? Jest to dosyć prosty ścieg, a podkładka wygląda bardzo ładnie. Takim ściegiem często robi się torebki. Sama zrobiłam kilka takich torebek. Tym razem będzie to podkładka na stół. Może być do kuchni pod garnek lub inne naczynia.
Tę podkładkę zrobiłam na prośbę pani Ani, która ze mną szydełkuje na kanale YouTube, ale pomyślałam że może ktoś jeszcze zechce skorzystać z tego wzoru.
Podkładka ma średnicę 25 cm.
Będę robiła ją ze sznurka poliestrowego o średnicy 3 mm. Jest to sznurek z rdzeniem. Do zrobienia tej podkładki lepszy byłby sznurek bawełniany, dlatego że on lepiej się układa, ale ponieważ nie miałam akurat takiego sznurka, zrobiłam z tego, co było pod ręką.
Użyję szydełka 5 mm, a do ostatniego okrążenia można wziąć mniejsze szydełko, np. nr4.
Jak zrobić ścieg wielbłądzi?
Będę robiła od tej pory ściegiem tak zwanym wielbłądzim, czyli camelem. Ścieg ten polega również na robieniu półsłupków, różni się jedynie miejscem wkłuwania szydełka. W ściegu wielbłądzim wkłuwamy szydełko pod poprzeczkę półsłupka z tyłu robótki. Jest to tak taka nitka, która układa się poziomo po lewej stronie. Tak więc nie wkuwamy szydełka pod dwie nitki półsłupka, tylko pod jedną z tyłu tego półsłupka i robimy półsłupki. Robótka będzie wyglądała tak, jak byśmy robili ją na drutach prawymi oczkami.
Jak zrobić podkładkę na stół z ściegiem wielbłądzim- opis wykonania krok po kroku
Środek podkładki
Zaczynam jak zwykle od magicznej pętelki i w niej robię 6 półsłupków. Pierwsze okrążenie łączę oczkiem ścisłym. Dalej będę robiła tak zwanym ślimakiem, czyli nie łączę okrążeń, ale szydełkuję naokoło.
Zaznaczam początek okrążenia, ponieważ w każdym okrążeniu będę zwiększała liczbę półsłupków o 6, dlatego muszę wiedzieć gdzie jest początek.
I tak okrążenie pierwsze: w każdym półsłupku robię dwa półsłupki.
W drugim okrążeniu robię jeden półsłupek pojedynczy i jeden podwójny, czyli dwa półsłupki w jednym miejscu.
W kolejnych okrążeniach robię dwa pojedyncze i jeden podwójny, potem trzy pojedyncze, jeden podwójny, cztery pojedyncze, jeden podwójny i tak dalej. Taka zasada będzie nas obowiązywała aż do momentu, kiedy zrobimy tę podkładkę na odpowiednią wielkość. Powinno powstać nam ładne koło. Aby tak się stało, miejsce dobierania półsłupków należy zmieniać. Jeśli będziemy dobierać cały czas w tym samym miejscu, wtedy wyjdzie nam sześciokąt.
Ja zrobiłam na środek 10 okrążeń które mają 15 cm średnicy
Część 2- zmiana ściegu
Dalej na obwodzie podkładki będę robiła łuki, które będą się składały z 17 oczek podwójnego łańcuszka.
Jak zrobić podwójny łańcuszek? Robimy go bardzo podobnie, jak pojedynczy, tylko że wcześniej zahaczamy o nitkę z poprzedniego oczka łańcuszka i jak mamy dwie pętelki na szydełku, to wtedy je przerabiamy tak, jakbyśmy robili zwykły łańcuszek.
Zaczynam motyw od oczka ścisłego i wbijam szydełko również pod poprzeczkę półsłupka z lewej strony robótki. Następnie robię 17 podwójnych oczek. Łączę oczkiem ścisłym w kolejnym półsłupku i robię jeszcze jedno oczko ścisłe. Taki motyw będę powtarzać na całym obwodzie: oczko ścisłe, 17 podwójnych oczek łańcuszka, oczko ścisłe, oczko ścisłe.
W sumie na obwodzie podkładki zrobiłam 20 takich motywów.
Część trzecia- zakończenie podkładki
Pierwsze okrążenie w zakończeniu: przerabiam oczkami ścisłymi trzy pętelki na łukach składających się z 17 oczek łańcuszka, czyli robię oczko ścisłe w ósmym, dziewiątym i dziesiątym oczku łańcuszka. Dalej robię dwa oczka łańcuszka i taki motyw powtarzam: trzy oczka ścisłe na łuku i dwa oczka pomiędzy motywami.
Ostatnie okrążenie będzie się składało z półsłupków. Robię je wzorem wielbłądzim, czyli wkuwam szydełko w poprzeczkę, która wytworzy się po lewej stronie na łańcuszku.
Na koniec łączę oczkiem ścisłym, odcinam nitkę i wszystkie końcówki nitek chowam między oczkami. Jeśli robimy ze sznurka poliestrowego, należy końcówki przypalić zapalniczką, żeby nam się nie pruł ten sznurek, bo on ma tendencję do prucia.
Na zakończenie moczę podkładkę, można ją nawet uprać. Następnie blokuję, czyli układam do wyschnięcia nadając odpowiedni kształt. Najlepiej na płasko na ręczniku i zostawiam, aby spokojnie wyschła.
Jak zrobić podkładkę na stół z ściegiem wielbłądzim– poradnik wideo
Mam nadzieję, że wyjaśniłam dokładnie, jak zrobić ten podkładkę. Ale jeśli wolicie zobaczyć cały proces, to zapraszam do obejrzenia filmu.