Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Ręka trzymająca ażurowy koszyczek w kolorze białym zrobiony ręcznie na szydełku. W tle zielony materiał.

Jak zrobić koszyczek na szydełku?

Jak zrobić koszyczek na szydełku? Dowiesz się z tego artykułu.

Koszyczek wielkanocny zrobiony ręcznie na szydełku
Koszyczek wielkanocny zrobiony ręcznie na szydełku

Jest to już 3 wzór z moich propozycji koszyczków, dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach podacie autora. Z góry serdecznie dziękuję.

Zatem zapraszam do wspólnego szydełkowania tego koszyczka. Może on posłużyć do święconki lub innych dekoracji, nie tylko świątecznych.

Wymiary koszyczka:

  • średnica dna wynosi 14 centymetrów,
  • średnica góry 19 centymetrów,
  • wysokość boku 9 centymetrów,
  • całkowita wysokość z rączką 23 centymetrów

Materiały potrzebne do zrobienia koszyczka

Do zrobienia koszyczka potrzebne będą:

  • kordonek- ja użyję bawełnianego kordonka firmy Malwa tex 240,
  • szydełko 1,5 mm,
  • nożyczki, igła dziewiarska,
  • klej wikol,
  • krochmal ługa,
  • forma do suszenia

Jak zrobić koszyczek na szydełku- schematy

Schemat- dno koszyczka
Jak zrobić koszyczek na szydełku- wzór boku

Kolejne okrążenia zaznaczone są kolorem czarnym i czerwonym na przemian. Kolorem niebieskim zaznaczone są symbole należące do kolejnych motywów.

Jak zrobić dno koszyczka na szydełku?

Korzystam ze schematu nr 1. Robię 8 oczek łańcuszka i zamykam kółeczko oczkiem ścisłym.

I w tym kółeczku robię 16 słupków pojedynczych. Zamiast pierwszego słupka zawsze robię 3 oczka łańcuszka.

W kolejnym okrążeniu robię słupek w słupku i w kolejnym słupku dwa słupki w tym samym miejscu, czyli w tym jednym słupku, oczko łańcuszka. I taki motyw powtarzam do końca okrążenia: słupek, 2 słupki w jednym słupku i oczko łańcuszka.

Okrążenie trzecie: 3 słupki- w każdym słupku poprzedniego okrążenia słupek. Oczko łańcuszka i na tym jednym oczku robię słupek i oczko łańcuszka.

W okrążeniu czwartym robię trzy słupki, oczko łańcuszka. Na pojedynczym słupku poprzedniego okrążenia robię trzy słupki i oczko łańcuszka.

Dalej, w okrążeniu piątym: 3 słupki, oczko łańcuszka, trzy słupki, oczko łańcuszka, słupek, oczko łańcuszka. Taki motyw powtarzam do końca okrążenia.

W okrążeniu szóstym robię 3 słupki, oczko łańcuszka, trzy słupki, oczko łańcuszka. I trzy słupki w jednym słupku poprzedniego okrążenia, oczko łańcuszka.

Siódme okrążenie- tu powtarzam motyw: 3 słupki, oczko łańcuszka, 3 słupki, oczko łańcuszka, 3 słupki, oczko łańcuszka, słupek i oczko.

W okrążeniu ósmym robię same słupki. Na każdym słupku będzie słupek. Na oczkach również słupek. W sumie na obwodzie mam 112 słupków.

Jak zrobić podstawkę denka?

Ten element można pominąć, ale wydaje mi się, że z podstawką koszyczek wygląda bardziej elegancko.

Nie odcinam nitki, robię dalej tą samą nitką. Przekręcam robótkę tak, żeby prawa strona była w środku, a lewa na zewnątrz. Wbijam szydełko pod 1 nitkę, zewnętrzną oczek brzegowych. Korzystam ze schematu nr 3.

Przechodzę oczkiem ścisłym, robię oczko i jeszcze półsłupek. I będę robiła teraz w tej falbance 5 słupków przydzielonych oczkiem łańcuszka. Na początku nie robię oczka łańcuszka, omijam dwa oczka, wkłuwam szydełko w trzecie. Robię 4 słupki, po każdym oczko łańcuszka i jeszcze jeden słupek. W tym momencie nie robię oczka, omijam dwa oczka i robię półsłupek. W ten sposób łączę z podstawką ten wachlarzyk.

Takich wachlarzyków robię w sumie 19.

Dno koszyczka z fragmentem podstawki zrobione na szydełku
Bok koszyczka zrobiony na szydełku

Jak zrobić bok koszyczka?

Aby przejść do boku, nie odcinam nitki, ale robię dwa oczka łańcuszka. Znowu odwracam robótkę w ten sposób, aby teraz lewa strona była do wewnątrz. Korzystam ze schematu nr 2.

Wkłuwam szydełko w te same oczka, w których robiłam wachlarzyki. W każdym oczku, pod jedną nitkę wewnętrzną teraz będę się wkłuwała i w każdym oczku tego okrążenia robię słupek.

Czyli w sumie będę miała 112 słupków w tym pierwszym okrążeniu koszyczka. Tyle samo, ile było w ostatnim okrążeniu denka.

W drugim okrążeniu będę powtarzała motyw 28 razy. Tutaj na początek robię oczko łańcuszka i półsłupek w pierwszym słupku. Dalej 5 oczek łańcuszka, omijam 3 słupki, w czwartym robię półsłupek. To będzie motyw tego okrążenia: półsłupek i 5 oczek.

Trzecie okrążenie zaczynam od półsłupka, który robię na środku poprzeczki. Przechodzę w to miejsce oczkami ścisłymi albo w ostatnim motywie robię oczko łańcuszka i słupek w półsłupku początkowym tego okrążenia. Na kolejnej poprzeczce (łuku) z 5 oczek robię 7 słupków pojedynczych. I robię tak do końca okrążenia: półsłupek i 7 słupków. Łączę koniec okrążenia z początkiem oczkiem ścisłym.

I teraz przechodzę oczkami ścisłymi na drugi słupek z grupy 7 słupków. Tutaj robię oczko i półsłupek, 4 oczka łańcuszka. Teraz omijam 3 słupki i na kolejnym robię półsłupek i dalej 6 oczek łańcuszka. I takie motywy wykonuję do końca tego okrążenia: półsłupek, cztery oczka, półsłupek, sześć oczek.

W okrążeniu piątym robię półsłupek na poprzeczce z 4 oczek i 9 słupków na łuku z 6 oczek.

Szóste okrążenie robimy prawie tak samo, jak czwarte, tylko zamiast 4 oczek teraz będzie 5. Powtarzam zatem: półsłupek, 5 oczek, półsłupek, 6 oczek.

Siódme i dziewiąte okrążenie jest takie samo, jak piąte.

Ósme okrążenie robimy w identyczny sposób jak okrążenie szóste.

Dziesiąte okrążenie: półsłupek, 5 oczek, półsłupek, 7 oczek.

Ostatnie, jedenaste okrążenie, robimy podobnie jak dziewiąte, tylko zwiększamy liczbę słupków do 10. Na koniec łączę okrążenie oczkiem ścisłym z początkiem. Robię jeszcze jedno oczko ścisłe, obcinam nitkę i chowam ją między oczkami z lewej strony. I w ten sposób mam zrobiony bok koszyczka.

Jak zrobić rączkę do koszyczka?

Zaczynam od magicznej pętelki i robię 4 oczka łańcuszka, słupek dwa razy nawijany w pierwszym oczku robótki.

Następnie 10 oczek i słupek podwójny w czwarte oczko od szydełka. W ten sposób powstają takie kółeczka i robię ich 10.

W następnym okrążeniu w każdym tym kółeczku robię 7 słupków pojedynczych. Dalej słupek w trzecim oczku, 4 oczka łańcuszka, drugi słupek w kolejnym oczku. I w następnym kółeczku znowu siedem słupków. Tutaj trzeba uważać, żeby ten sznureczek początkowy się nam nie przekręcał. W końcowych kółeczkach robię po 17 słupków.

Całość obrabiam półsłupkami. Na każdym słupku robię półsłupek i na oczkach również półsłupki. Natomiast na tych czterech oczkach robię tylko trzy półsłupki.

Łączę okrążenie oczkiem ścisłym i wyciągam dłuższą nitkę ok. 0,5 m, która będzie mi służyła do przyszycia rączki do koszyczka. Obcinam, wyciągam i mam gotową rączkę.

Jak usztywnić i wysuszyć koszyczek zrobiony na szydełku?

Po zrobieniu moczę ten koszyczek w mieszance kleju wikol i ługi w stosunku 1:1 przez co najmniej 1 godzinę. Następnie wyciskam z nadmiaru kleju i suszę na formie. Wykorzystuję do suszenia formę zrobioną z doniczki.

Oczywiście można wykorzystać do tego jakieś miseczki, inne naczynia, co kto ma pod ręką, byle była odpowiednia wielkość tej formy. Należy jedynie owinąć folią, żeby

się koszyczek nam nie przykleił.

Ja ustawiam do góry dnem na styropianie, przypinam górę koszyczka igłami lekarskimi do styropianu. Te szpilki wyciągam wcześniej troszkę, jeszcze zanim koszyczek zupełnie wyschnie, dlatego że potem jest ciężko je wyjąć. A poza tym jeszcze kształtuję te brzegi, żeby ładnie wyglądały i żeby nie było widocznych znaków po tych igłach.

Po wyjęciu formy z koszyczka, jest czas na przyszycie rączki. Rączkę oczywiście również moczę w tej mieszance kleju i ługi.

Żeby troszkę zmiękczyć miejsce przyszycia w koszyczku, można posmarować sobie po prostu odrobiną ługi. I to nam zmięknie i będzie łatwiej wtedy przyszywać, będzie nam łatwiej wbić igłę.

Przyszywam rączkę z jednej i z drugiej strony do koszyczka.

Po przyszyciu rączki, z powrotem wkładam tę formę do koszyczka, do środka wkładam balon i w ten sposób suszy się rączka. Jak wyschnie, przekłuwam balon i koszyczek mamy gotowy.

Jak zrobić koszyczek na szydełku- poradnik wideo

Dziękuję serdecznie za wspólne szydełkowanie.

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną taki koszyczek, a jeśli nie, to oczywiście zapraszam na zakupy do sklepu Bajery Eli.

I oczywiście czekam na Wasze zdjęcia koszyczków i mile widziane komentarze.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *