Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Wianek komunijny na głowie dziewczynki z długimi czarnymi włosami- widok z tyłu

Jak zrobić wianek komunijny na szydełku?

Zbliża się okres I Komunii Św., więc w tym artykule wyjaśnię, jak zrobić wianek komunijny dla dziewczynki. Na blogu znajdziesz także inne artykuły poświęcone szydełkowaniu przedmiotów związanych z I Komunią Świętą.

Wianek zrobię na szydełku z prostych małych kwiatuszków. Myślę, że nawet osoby początkujące w szydełkowaniu poradzą sobie.

Jest to mój projekt, dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach, oznaczysz mnie jako autorkę projektu.

 Wymiary wianka

Wianek ma rozmiar uniwersalny, ponieważ można regulować jego obwód. Będzie pasował na obwód głowy od 50- 56 cm.

Jak zrobić wianek komunijny- użyte materiały

Do zrobienia tego wianuszka użyłam:

– kordonek Maximum przyjemności nr 10. W 100 g tego kordonka mieści się 365 m. Jest to 100% bawełna egipska merceryzowana.  

–  szydełko 1,1 mm,

–  perełki o średnicy 5 mm,

– jeśli chcemy zrobić wianek z listkami zielonymi, to jeszcze będziemy potrzebować zielonego kordonka 

– drut powlekany, taśma florystyczna oraz tasiemka w kolorze białym do zrobienia podstawy wianka,

– biała wstążka do związania wianuszka.

Jak zrobić kwiatek?

Dłoń trzymająca wianek komunijny zrobiony na szydelku
Zdjęcia przedstawiające etapy pracy- jak zrobić wianek komunijny
Zdjęcia przedstawiające etapy pracy- jak zrobić wianek komunijny

Wianek będzie składał się z 20 prostych kwiatów.

Zaczynam od zrobienia magicznej pętelki i wyciągam oczko łańcuszka. Wyjmuję szydełko, nabijam na szydełko perełkę i przeciągam przez nią tę wykonaną pętelkę.Robię teraz cztery oczka łańcuszka i łączę oczkiem ścisłym z początkiem tej pętelki. Dalej robię cztery oczka łańcuszka i łączę oczkiem ścisłym z pierwszym oczkiem, które wykonałam po wyciągnięciu nitki. W ten sposób mam w środku perełkę, w wokół niej łańcuszek.

Teraz na łańcuszku robię płatki kwiatu.

Każdy płatek robię w identyczny sposób:  pięć oczek łańcuszka, następnie trzy słupki potrójne- wbijam szydełko w kolejne oczko cały czas w to samo. Dalej pięć oczek łańcuszka i łączę oczkiem ścisłym z łańcuszkiem. Takich płatków robię sześć.  

Aby uzyskać przestrzenną formę kwiatu, 3D, robię jeszcze płatki puste w środku. 10 oczek łańcuszka i oczko ścisłe między płatkami.  Na każdym płatku robię taki płatek składający się tylko z 10 oczek łańcuszka. Wszystkich kwiatuszków do wianka potrzebuję 20.

Jak zrobić ozdobę w formie sopelka?

Do ozdobienia wianuszka robię jeszcze dwie ozdoby w formie takiego sopelka wiszącego, świderka.

Robię 80 oczek łańcuszka i w każdym oczku tego łańcuszka wykonuję po pięć słupków pojedynczych. Zamiast pierwszego słupka oczywiście robię 2 oczka łańcuszka, a potem wbijam szydełko w trzecie oczko od łańcuszka i tutaj robię jeszcze cztery słupki. W kolejnych oczkach robię po pięć słupków w każdym oczku. W ten sposób ten sopelek będzie się zwijał w postaci takiego świderka. Do wianuszka potrzebuję dwa takie świderki. Można sobie zrobić również cztery, tak żeby z każdej strony wianka było tyle samo.

 Jak zrobić podstawę wianka?

Do zrobienia podstawy użyłam drutu powlekanego. Ja mam akurat drut w kolorze białym. Odmierzam dwa lub trzy kawałki takiego drutu o długości 64 cm. Na takiej długości owijam wszystkie te druciki razem taśmą florystyczną, najlepiej także w kolorze białym. Potem owijam jeszcze białą tasiemką. Mogę to zrobić owijając ją na tak zwaną okrętkę. Ale mój wianek będzie szyty, więc ja tym razem przyszywam tę tasiemkę wzdłuż. Na środku tasiemki kładę drut i zszywam boki tasiemki.

Potem zaginam z każdej strony po 6 cm,  tak, żeby utworzyła mi się łezka na końcu. Końce łezki również zabezpieczam tasiemką, którą przyszywam, aby się nie poluzowało.

Jak złożyć wianek z wykonanych elementów?

Do przygotowanej podstawy wianka przyszywam kwiatki za pomocą igły i nitki. Każdy kwiatek przyszywam oddzielnie. Aby było równo, zaczynam od środka wianuszka. układam najpierw z jednej strony i przyszywam, następnie z drugiej strony. Przyszywam aż do samego końca.  Na takiej długości te kwiatki trzeba ułożyć jeden obok drugiego. Jest ich dużo, więc będą dość ciasno ułożone.

Na końcu przyszywam ozdoby w postaci świderków. Jedną z jednej strony wianka  i drugą z drugiej strony. Przyszywam do dolnej części tej powstałej łezki. Następnie związuję wianek białą tasiemką, którą przewlekam przez obie łezki na końcach.  Zawiązuję kokardkę. Można użyć dowolnej wstążki. Jeśli chcemy więcej ozdób, można sobie jeszcze na końcach wianuszka przyczepić jakieś inne wstążkI, czy sznury perełek.

Jak zrobić wianek komunijny– poradnik wideo

Jeśli nie udało Ci się zrobić tego wianka z opisem, to sprawdź poradnik wideo.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: