Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Serwetka "Kłosy zboża" średnica 56 cm

Jak powiększyć serwetkę Kłosy zboża?

Jak powiększyć serwetkę na szydełku w nietypowy sposób?

Jak powiększyć serwetkę Kłosy zboża w nietypowy sposób? Niedawno robiłam taką serwetkę Kłosy zboża na prośbę jednej pani, która chciała wykorzystać ją na dożynki pod chlebek dożynkowy. Otrzymałam następnie prośbę, aby poszerzyć trochę, bo jest za mała, więc stąd powstała metamorfoza serwetki Kłosy zboża i jej powiększona wersja.

Takie serwetki możesz kupić lub zamówić w sklepie Bajery Eli.

Jak zrobić pierwszą część serwetki Kłosy zboża, znajdziesz w tym artykule: https://bajeryeli.pl/jak-zrobic-serwetke-klosy-zboza/.

Serwetka "Kłosy zboża"
Serwetka Kłosy zboża– średnica 40 cm
Serwetka "Kłosy zboża" średnica 56 cm
Serwetka Kłosy zboża– średnica 56 cm

Można by było ją po prostu spruć i dalej te kłosy wydłużać, ale mam ciekawszy sposób. Zrobię na obwodzie serwetki kłosy i listki, które ułożą się na ukos i będzie to bardziej atrakcyjne.

Oczywiście będę używała nici takich, z jakich została ta serwetka zrobiona, czyli kordonka Limol nr 12. W 100 gramach mieści się 667 metrów. Użyję szydełka 1,3 mm , bo z takich właśnie materiałów ta serwetka powstała.

Jak powiększyć serwetkę Kłosy zboża– schemat

Objaśnienia do schematu:

  • schemat przedstawia tylko fragment, który powtarza się na obwodzie serwetki,
  • powiększenie serwetki szydełkujemy w rzędach i przekręcamy robótkę- na schemacie zaznaczyłam strzałkami, w którą stronę szydełkować,
  • każdy rząd zaznaczyłam innym kolorem,
  • motyw składa się z 4 rzędów: 2-3-4-5, które powtarzamy na całym obwodzie serwetki,
  • na końcu wykonujemy rząd 4 i łączymy z początkiem oczkami ścisłymi

Jak zrobić początek?

Zaczynam od zrobienia 20 oczek łańcuszka i na tym łańcuszku robię 4 słupki. Zamiast pierwszego zostawiam 3 oczka. Wbijam szydełko w czwarte oczko od szydełka (nie liczę tego, które jest na szydełku), robię słupek. Kolejny słupek w kolejnym oczku. I jeszcze jeden słupek, czyli w sumie mam w tej grupie 4 słupki. Teraz trzy oczka łańcuszka. Omijam 3 oczka na łańcuszku i wbijam szydełko w kolejne, robię słupek. Oczko łańcuszka i w kolejnym oczku robię pęczek składający się z trzech słupków pojedynczych, niedokończonych. Robiąc pęczek cały czas wbijam szydełko w to samo miejsce. Oczko łańcuszka, obok w kolejnym oczku robię drugi pęczek również z trzech słupków niedokończonych. Oczko łańcuszka i słupek w kolejnym oczku. Teraz 5 oczek i w ostatnich trzech oczkach robię 3 słupki.

Taki jest pierwszy rząd. Można robić tu pęczki z czterech słupków, tak jak w pierwszej części serwetki, ale uważam, że teraz wystarczą pęczki z trzech oczek.

Teraz robię 5 oczek i łączę półsłupkiem z serwetką za łuki na obwodzie serwetki. Zaczynam w dowolnym łuku serwetki, to jest bez znaczenia.

Jak powiększyć serwetkę Kłosy zboża– motyw podstawowy

Kolejne 4 rzędy- opisane w tabeli- będą się powtarzały już do końca robótki.

1 rząd

Zaczynam od 5 oczek, przekręcam robótkę, ponieważ będę robiła w tę i z powrotem, czyli w obie strony, a nie w okrążeniach. Można powiedzieć, że robię raz z lewej strony robótki i raz z prawej. W pierwszym słupku poprzedniego rzędu robię dwa słupki. W kolejnym słupek, trzy oczka i słupek w tym samym miejscu. Dalej dwa słupki w jednym słupku. 5 oczek łańcuszka. Słupek za słupkiem przed pęczkiem. Mamy tutaj motyw kłosa. Oczko łańcuszka, pęczek z trzech słupków, oczko łańcuszka, drugi pęczek. Oczko łańcuszka i słupek przed drugim słupkiem w kłosie. Dalej trzy oczka, słupek na słupku, drugi słupek na słupku i dwa słupki łączone górą na trzecim słupku. 9 oczek łańcuszka.

2 rząd

Przekręcam robótkę i robię na początku trzy słupki łączone górą, będzie to koniec liścia. Dalej trzy oczka. Na kłosie słupek, oczko łańcuszka, pęczek, oczko łańcuszka, drugi pęczek, oczko łańcuszka i słupek przed słupkiem. 5 oczek. Teraz w pierwszym słupku trzy słupki. Oczko łańcuszka, 3 słupki w słupku trzecim. 5 oczek i trzy słupki- słupek na słupku. 5 oczek i łączę półsłupkiem na kolejnym łuku serwetki.

3 rząd

Przekręcam robótkę i teraz robię przed tym słupkiem półsłupek. Po to, żeby mi powstała taka pętelka właśnie. Tutaj na kłosie pętelka i 5oczek.Teraz słupek na słupku, czyli 4 słupki. Trzy oczka. I tu mamy początek tego kłosa. Słupek, oczko i teraz pęczki w środku tutaj z czterech słupków. Oczko łańcuszka i drugi obok pęczek. Oczko łańcuszka i słupek.5 oczek. I trzy słupki. Pięć oczek I łączę w kolejnym. Na kolejnym łuku robię półsłupek.

4 rząd

Przekręcam robótkę i teraz robię przed słupkiem na kłosie półsłupek. W ten sposób tutaj na kłosie powstanie pętelka i 5 oczek. Teraz słupek na słupku, czyli 4 słupki. Trzy oczka. Na kolejnym kłosie: słupek, oczko, pęczek, oczko łańcuszka, drugi pęczek obok, oczko łańcuszka i słupek. 5 oczek i trzy słupki. Pięć oczek i łączę na kolejnym łuku serwetki półsłupkiem.

Połączenie z początkiem

Ostatni rząd w robotce to rząd 3. Przekręcam robótkę i robię półsłupek na kłosie, aby powstała pętelka. Dalej 5 oczek, tak jak zwykle, i łączę początek i koniec oczkami ścisłymi.

Układam sobie na wierzchu układam ostatni rząd, czyli koniec, a pierwszy (początkowy) pod spodem. Wbijam szydełko w pierwszy słupek na wierzchu robótki i w pierwszy słupek pod spodem robótki, wyciągam nitkę, która idzie pod spodem i robię oczko ścisłe.

I dalej wbijam szydełko w kolejne słupki i oczka na górze i na dole, łączę oczkami ścisłymi. Na koniec robię jeszcze jedno oczko i odcinam nitkę .Końcówki chowam między oczkami, żeby nie było widać. Połączenie to jest prawie niewidoczne, a na pewno nie rzuca się w oczy. Mam nadzieję, że będzie podobać się takie zakończenie serwetki.

Jak powiększyć serwetkę Kłosy zboża– zobacz tutorial wideo.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: