Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Na zielonym materiale dwie owieczki zrobione ręcznie na szydełku ściegiem pętelkowym. Jedna owieczka stoi na nogach, a druga obok w pozycju leżącej bez widocznych nóg.

Jak zrobić owieczkę na szydełku?

Jajk zrobić owieczkę z włóczki? W artykule znajdziesz schemat i opis szydełkowania uroczej owieczki ściegiem pętelkowym.

Jajk zrobić owieczkę? W artykule znajdziesz schemat i opis szydełkowania uroczej owieczki ściegiem pętelkowym.Zapraszam do wspólnego szydełkowania.

Jest to mój projekt, dlatego będzie mi miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w MS oznaczysz mnie jako autora.

Pokazywałam już, jak zrobić kurkę na szydełku ściegiem pętelkowym, ale dzisiaj pokażę inny sposób robienia tego ściegu, według mnie troszkę łatwiejszy.

Ta owieczka może być stojąca lub siedząca. Zrobię stojącą owieczkę. One różnią się tylko tym, że jedna nie ma nóg, a druga ma nogi.

Owieczka stojąca zrobiona z włóczki na szydełku ściegiem pętelkowym
Owieczka leżąca zrobiona z włóczki na szydełku ściegiem pętelkowym

Potrzebne materiały

Do zrobienia tej owieczki wykorzystam włóczkę w kolorze białym, czarnym, beżowym i łososiowym. Niewielki kawałek włóczki łososiowej do zrobienia uszu, czarną na raciczki i kolor beżowy do zrobienia głowy owieczki.Nie podam dokładnie grubości włóczek, ponieważ sa to resztki z innych projektów, już bez banderolek.

Użyję do tego szydełka 2,5 mm.

Oprócz tego będziemy potrzebowali jeszcze jakiegoś wypełniacza do wypełnienia owieczki po zrobieniu. Ja mam kulkę silikonową antyalergiczną, ale mogą być dowolne wypełniacze.

Przyda się także igła oraz nożyczki.

Jak zrobić owieczkę na szydełku- schemat głowy i tułowia

1. Schemat pyszczka i głowy owieczki
Schemat- ciało owieczki

Jak zrobić owieczkę na szydełku- opis wykonania pyszczka i głowy

Nogi owieczki
Jak zrobić głowę owieczki

Zaczynam beżowym kolorem od zrobienia pyszczka wg. schematu nr 1.

Robię magiczne kółeczko, nić roboczą zakładam na wierzchu i robię 7 półsłupków, zamiast pierwszego oczko łańcuszka i jeszcze 6. Zaciskam. Będę robiła tutaj ślimakiem, więc nie kończę okrążeń i teraz w drugim okrążeniu w każdym półsłupku poprzedniego robię 2 W sumie będę miała teraz 14 półsłupków. Tutaj można sobie teraz zaznaczyć koniec okrążenia kawałkiem nici w innym kolorze.

W kolejnym okrążeniu robię jeden półsłupek pojedynczy. I w kolejnym półsłupku robię 2. Zwiększam o 1. I znowu jeden pojedynczy i dwa w jednym. I tak do końca okrążenia robimy.

Teraz robię dwa półsłupki pojedyncze. W każdym półsłupków poprzedniego okrążenia 1 półsłupek, a w następnym, w tym trzecim, robię dwa półsłupki w jednym. W sumie będzie teraz 28 półsłupków.

Dalej robię 5 okrążeń, które będą się składały z 28 półsłupków, czyli w każdym półsłupku robię 1 półsłupek. Nic nie dobieram.

W tym momencie wyszywam pyszczek i nos czarną włóczką.Używam igły dziewiarskiej, ale można również zwykłą igłą.

W dalszej części zwężam robótkę. I robię teraz dwa słupki pojedyncze i zwężenie w całym okrążeniu. Zwężam w ten sposób: wkładam szydełko pod jedną nitkę zewnętrzną, pod następną nitkę w kolejnym półsłupku i robię półsłupek.

Następnie robię jeszcze 4 okrążenia, które będą się składały z 21 półsłupków, czyli nic tutaj nie odejmuję. Na końcu jeszcze zrobię jedno oczko ścisłe. Odcinam nitkę. tę nitkę sobie .

Jak robić ściegiem pętelkowym głowę owieczki?

Dalej będę robiła dalej ściegiem pętelkowym. Odwracam robótkę, ponieważ ścieg pętelkowy robimy od strony lewej robótki.

Włączam białą nitkę. Robię najpierw magiczną pętelkę z białej włóczki. Wkłuwam pod dwie nitki, wyciągam tę pętelkę . Wkładam szydełko pod 2 nitki półsłupka poprzedniego okrążenia, następnie szydełko idzie górą od strony prawej wierzchniej nitki, którą mam na palcu i zahaczam za tę spodnią nitkę i przeciągam ją. Zdejmuję pętelkę z palca i przekładam na prawą stronę, a przerabiam półsłupek. Na wierzchu głowy zwiększm liczbę półsłupków o 3.

W następnym okrążeniu przerabiam na górze głowy w każdym półsłupku półsłupek.inaczej. Na dole głowy robię tylko oczka ścisłe. Tylko w tym okrążeniuokrążeniu.

Kiedy mamy zrobione 4 okrążenia, teraz jest czas, żeby sobie wyszyć lub włożyć oczy. Zależy, jakie kto ma. Możemy przyszyć nawet guziczki. Ja przykleiłam klejem na gorąco takie zabawkowe, gotowe oczy. To można zrobić już na samym końcu.

I w tym momencie będę zwężać głowę owieczki w ten sposób, że robię z dwóch półsłupków jeden za każdym razem. Zmniejszam o połowę liczbę półsłupków. Wyciągam dłuższą nitkę, obcinam. Ta nitka będzie mi służyła do zszycia otworu i przyszycia głowy do tułowia. Odkładam na razie głowę owieczki na bok.

Jak zrobić uszy owieczki?

Uszy robię z włóczki łososiowej.

Robię 7 oczek i wkłuwam w drugie oczko od szydełka, robię półsłupek i jeszcze 3, czyli w sumie 4 półsłupki. Dalej półsłupek z narzutem i w ostatnim oczku 3 półsłupki z narzutem. Z drugiej strony na łańcuszku: półsłupek z narzutem i 4 półsłupki. Obcinam nitkę i obrabiam brzegi półsłupkami kolorem beżowym. Zostawiam kawałek nitki do przyszycia. Drugie ucho robię tak samo i od razu przyszywam te uszy do głowy owieczki. Układam je symetrycznie po obu stronach głowy. Trzeba tylko zwrócić uwagę, żeby nos był na wierzchu.

W dalszej kolejności wypełniam wnętrze głowy wypełniaczem i zaszywam otwór. Nie odcinam nitki, dlatego że jeszcze ona mi posłuży do przyszycia głowy do tułowia.

Jak zrobić tułów owieczki?

Zaczynam od magicznej pętelki i potem robię 18 oczek łańcuszka. Korzystam ze schematów nr 2. Te pierwsze oczka robię dość luźno. Wbijam szydełko w drugie oczko od szydełka. Nie liczę tego, które mam na szydełku, pod jedną nitkę i robię 15 półsłupków ściegiem pętelkowym,

W ostatnim oczku robię 3 półsłupki. Z drugiej strony robię 15 półsłupków, a w ostatnim oczku robię dwa. W ten sposób będę miała również 3 na tym końcu. Zaznaczam początek okrążenia kawałkiem nitki w innym kolorze.

I teraz w drugim okrążeniu robię w każdym półsłupku 1 półsłupek. Nic teraz nie dobieram.

W trzecim okrążeniu jeszcze rozszerzam tułów. Dobieram z każdej strony na końcach po 1 półsłupku, czyli w sumie zwiększam liczbę półsłupków o 4.

A w dalszej części robię bez dobierania 6 kolejnych okrążeń. W każdym półsłupku robię jeden półsłupek. Pamiętamy, że cały czas robimy ściegiem pętelkowym.

I w tym momencie będę ją troszkę zwężała, czyli zmniejszam liczbę półsłupków. Na każdym rogu z dwóch półsłupków robię jeden półsłupek. Tak samo na środku boków, więc zmniejszę ilość półsłupków o 6. I przerabiam jeszcze jedno okrążenie bez odejmowania oczek, czyli w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia robię półsłupek. To już jest ostatnie okrążenie, które robię ściegiem pętelkowym i wypełniam ciało owieczki wypełniaczem. Odkładam na chwilę.

Spód owieczki zaczynam od 10 oczek i robię naokoło zwykłe półsłupki. Rozszerzam na końcach zgodnie ze schematem, żeby robótka się nie zwijała. Robię w takiej wielkości, żeby spód zakrył tułów na dole. Na końcu zostawiam dłuższą nitkę do przyszycia.

Jak zrobić nogi owieczki?

Można zrobić oczywiście owieczkę bez nóg, taką siedzącą, ale ja zrobię jeszcze nogi.

Zaczynam czarną włóczką, dlatego, że zrobię raciczki na początek. W magicznym kółeczku robię 7 półsłupków.

Zaciskam kółeczko i w pierwszym okrążeniu (robię również ślimakiem) robię 14 półsłupków, czyli w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia robię teraz 2 półsłupki.

Zaznaczam początek okrążenia. I teraz w trzecim okrążeniu zwiększam w co drugim półsłupku. Jeden robię pojedynczy półsłupek, a potem 2 w jednym. Mam 21 półsłupków i teraz robię jeszcze 3 okrążenia składające się z 21 półsłupków. Potem odcinam nitkę i włączam kolor beżowy i przerabiam 2 okrążenia kolorem beżowym bez zmian.

W okrążeniu następnym robię 3 półsłupki i zwężenie. W ten sposób zredukowałam liczbę półsłupków do 16 i przerabiam jeszcze 4 takie okrążenia.

Na końcu robię oczko ścisłe, zostawiam kawałek nitki do przyszycia nogi, a resztę odcinam. Wypełniam nogi kulką silikonową.

I takich nóżek robię 4 w identyczny sposób i na razie je odkładam.

Zszywanie części owieczki.

Aby sobie usprawnić, najpierw przyszywam nogi do spodniej części tulowia. Układam je tak, aby łączenie kolorów włóczki znalazło się wewnątrz, to nie będzie widoczne.Następnie przyszywam ten spód do górnej części tułowia. Układam obie części lewą stroną do siebie i przyszywam na okrętkę.

Teraz czas na przyszycie głowy. I tutaj trzeba zobaczyć, jak nam się ta owieczka układa, z której strony tę głowę mamy doszyć. Trzeba zwrócić także uwagę na to, żeby nos był właściwie ułożony, czyli na wierzchniej stronie głowy. Można ewentualnie ją przykleić również klejem na gorąco, jeśli się komuś nie chce przyszywać. Tutaj jest nieważne, jak ta głowa będzie ułożona, bo przecież owieczka może różnie trzymać głowę.

Można jeszcze zrobić z tyłu ogonek. Ogonek robię z tej samej włóczki co pyszczek. W magicznym kółeczku robię 5 półsłupków i w kolejnych okrążeniach także 5 półsłupków. Robię je od lewej strony, bo tak jest łatwiej. Kiedy mam już odpowiednią długość, przyszywam także ogonek i owieczka jest gotowa.

Jak zrobić owieczkę- pomocne linki

Mam nadzieję, że udało się Wam zrobić taką owieczkę ze mną,a jeśli nie, to oczywiście zapraszam na zakupy do mojego sklepu. Jest ona do kupienia, a jeśli nie, to można zamówić.

Polecam także poradnik wideo

Jak zrobić owieczkę ściegiem pętelkowym na szydełku?

Dziękuję serdecznie za wspólne szydełkowanie i zachęcam do pochwalenia się swoimi pracami?.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: