Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Koszyczek wielkanocny zrobiony na szydełku z białego kordonka z zielonym wykończeniem brzegów koszyczka i raczki, ozdobiony zieloną wstążką i białymi różyczkami

Jak zrobić szydełkowy koszyczek wzór nr 5

Jak zrobić szydełkowy koszyczek krok po kroku przeczytasz w tym artykule, dodatkowo znajdziesz schemat oraz wideo.

Jak zrobić szydełkowy koszyczek w 2 wersjach? Zapraszam dzisiaj do szydełkowania koszyczka wielkanocnego lub koszyczka na pieczywo.

To już jest piąty  mój projekt koszyczka. Będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swojej pracy w MS podasz mnie jako autorkę.

Jest to typowy koszyczek do święconki, ale możemy zrobić też taki bez rączki i on wtedy może nam posłużyć na chleb.

Będzie to koszyczek, który można ozdobić dodatkowo wstążką lub tasiemką, co doda uroku temu koszyczkowi. 

Wymiary koszyczka

  •  średnica podstawki 15 cm,
  •  średnica koszyczka na górze 20 cm,
  •  wysokość boku koszyczka 11 cm,
  •  wysokość całkowita koszyczka 21 cm
Koszyczek wielkanocny zrobiony na szydełku z białego kordonka z zielonym wykończeniem brzegów koszyczka i raczki, ozdobiony zieloną wstążką i białymi różyczkami

Użyte materiały

Do zrobienia tego koszyczka można użyć dowolnego kordonka, jeśli chodzi o grubość. Należy jedynie dobrać wielkość szydełka do grubości kordonka.

Ja użyłam następujących materiałów:

  • kordonek bawełniany firmy Malwa tex 240 w kolorze zimnej bieli,
  •  kordonek w kolorze zielonym, 
  •  szydełko półtora milimetra’
  •  klej do drewna Wikol do usztywnienia koszyczka
  •  krochmal ługa w niebieskiej butelce,
  •  forma, na której będziemy suszyć koszyczek- u mnie to jest doniczka o wymiarach pasujących do wielkości koszyczka,
  •  folia do owinięcia formy,
  •  dodatkowo nożyczki i igła do przyszycia pałączka.

Jak zrobić szydełkowy koszyczek- schematy

Jak zrobić szydełkowy koszyczek – opis wykonania krok po kroku

Dno koszyczka

Zaczynam oczywiście od dna koszyczka. Wykorzystuje tutaj już schemat, według którego robiłam już denka innych koszyczków. 

No koszyczka składa się z dziewięciu okrążeń. Zaczynam od siedmiu oczek łańcuszka, które łączę w kółeczko oczkiem ścisłym. Następnie szydełkuję okrążenia według schematu. Zamiast pierwszego słupka robię zawsze trzy oczka łańcuszka. W każdym okrążeniu w jednym motywie dobieram jeden słupek. Wszystkie okrążenia łączę oczkiem ścisłym.

W ostatnim okrążeniu 9, w każdym motywie  mam 9 słupków, czyli w sumie będziemy mieć 108  słupków.

Bok koszyczka

Najpierw przekręcam robótkę tak, żeby prawa strona znalazła się wewnątrz koszyczka.

Na boku na początku robię same słupki, tylko że teraz w pierwszym okrążeniu będę wbijała szydełko w środek  każdego oczka pod jedną nitkę. W każdym dziesiątym słupku dobieram jeden słupek, czyli robię dziewięć i dziesiąty  i jedenasty w tym samym miejscu. Na końcu okrążenia robię  również dwa słupki w jednym, pomimo, że nie ma 10 słupków, tylko 8. W ten sposób na końcu tego okrążenia będę miała 119 słupków.

W drugim okrążeniu na boku w każdym słupku robię słupek. Nic nie dodaję, czyli w sumie robię tutaj 119 słupków słupek na słupku.

Trzecie okrążenie na boku: również dobiorę sobie słupki, ale w każdym dwudziestym słupku zrobię dwa. Robię najpierw 20 słupków słupek na słupku i w tym samym miejscu słupek 2. Na końcu będę mieć 125 słupków.

Czwarte okrążenie na boku-  robimy słupek na słupku, ale dodajemy jeszcze 3 słupki na obwodzie. Można dodać w dowolnym miejscu, byle nie obok siebie, tak, żeby było na końcu 128 słupków.

Mam 128 słupków i w okrążeniu piątym w każdym słupku robię słupek, czyli 128 słupków.

Okrążenie szóste- robię w motywie dwa słupki, ale poczwórne.Zamiast pierwszego 7 oczek łańcuszka. Dalej 4 razy nawinięcie i obok drugi słupek poczwórny- przerabiam po 2 pętelki z szydełka.Tu będzie miejsce na wstążkę. Teraz robię dwa oczka łańcuszka i znowu słupek poczwórny w trzecim słupku z kolei, czyli omijam dwa słupki poprzedniego okrążenia i drugi słupek poczwórny.I teraz tutaj chcę trochę rozszerzać koszyczek, więc na poprzeczce robię 3 oczka. Powtarzam do końca okrążenia taki motyw; dwa słupki poczwórne, dwa oczka łańcuszka, dwa słupki poczwórne, trzy oczka łańcuszka.

Siódme okrążenie na boku.Na każdym słupku i w każdym oczku robię słupek pojedynczy. W sumie na końcu będę mieć 144 słupki.

Zakończenie boku

I teraz w zależności od tego, jaki chcemy mieć koszyczek, zakończenie będzie troszkę się różniło. Jeśli chcemy jednokolorowy koszyczek, to w ostatnim okrążeniu robię wachlarzyki z pikotkami.

Na początek robię oczko łańcuszka,  narzut i słupek w czwartym słupku od szydełka na słupku pikotka.W tym miejscu robię jeszcze cztery takie słupki z pikotką, czyli w sumie w wachlarzyku mam pięć słupków z pikotką. Dalej półsłupek na czwartym słupku z kolei. Takie motywy powtarzam do końca okrążenia.Będę mieć osiemnaście takich wachlarzyków.

Natomiast jeśli chcę koszyczek obrobiony zielonym kordonkiem, to w tym okrążeniu robię  podobne wachlarzyki, ale składające się ze słupka i oczka łańcuszka. Natomiast pikotki będę dorabiać w ostatnim okrążeniu innym kolorem, zielonym. Na każdym słupku robię pikotkę, czyli na motywie będzie ich 5.

Podstawka i rączka

Koszyczek może być bez podstawki, ale ja obrabiam jeszcze dół koszyczka. Na dole robię podobne wachlarzyki jak na górze tylko bez pikotek I omijam dwa słupki nie trzy. W ten sposób będę miała również 18 takich wachlarzyków. Wbijam szydełko pod jedną nitkę, tę która została z ostatniego okrążenia denka.

Pałączek- rączkę zaczynam od środka i robię 86 oczek łańcuszka z kordonka w białym kolorze. Następnie po obu stronach łańcuszka w każdym oczku robię słupek, czyli w sumie będę mieć 86 słupków. Całość obrabiam półsłupkami z narzutem kordonkiem w kolorze zielonym.

Wykończenie koszyczka

No i teraz taki koszyczek ja moczę w mieszance kleju wikol do drewna i ługi w niebieskiej butelce. Robię mieszankę taką w stosunku 1 :1, można nawet dać troszkę więcej kleju.

W takiej mieszance, moczę koszyczeki zostawiam tak na jakąś godzinkę. Następnie wyciskam z nadmiaru kleju i suszę na przygotowanej wcześniej formie. U mnie jest to doniczka, która w podstawce ma 15 cm średnicy, na górze 21. Owijam tę doniczkę folią i naciągam na nią namoczoną robótkę. Aby się ładnie wysuszyła, nie ściągała, przypinam na brzegach spinaczami do bielizny.Oczywiście trzeba podstawkę również równo sobie ułożyć, żeby ładnie nam wyschła.

Po wyschnięciu, które może trwać różnie, od 6 do 12 godzin, w zależności od temperatury, zdejmuję koszyczek z formy. Jeśli zostaną nam jakieś błonki po kleju, to trzeba po prostu wyczyścić to szczoteczką.

Po zrobieniu rączki, również moczę ją w mieszance kleju wikol i ługi, w tej samej, w której moczyłam koszyczek.

Jak koszyczek wyschnie, to przyszywam tę rączkę do koszyczka, aby lepiej sie trzymała. Wystarczy po obu stronach kilka razy. Używam igły dziewiarskiej- z tępym końcem, ale jeśli takiej igły nie mamy, to również można przyszyć dowolną igłą. Rączkę suszę na balonie.

Jak zrobić szydełkowy koszyczek– poradnik wideo

Jeśli komuś nie udało się zrobić koszyczka z tym artykułem, to zapraszam do obejrzenia poradnika wideo.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: