Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Serwetka "Kłosy zboża"

Jak blokować serwetkę zrobioną na szydełku?

Czy wiesz, jak blokować serwetkę zrobioną na szydełku? Jeśli nie, to zapraszam do lektury poradnika, w którym wyjaśniam krok po kroku, na czym polega blokowanie serwetki zrobionej ręcznie na szydełku.

Szydełkowanie to technika ręcznego tworzenia tkanin z nici. Szydełkujemy przeróżne rzeczy, w tym klasyczne serwetki. Jednak, kiedy już ukończysz swoją serwetkę, co dalej robisz? Najczęściej taka serwetka tuż po zrobieniu nie wygląda ładnie. Jest nierówna, marszczy się, a więc wymaga blokowania.

Podczas blokowania serwetki utrwalamy jej kształt w celu zapewnienia równomiernej tekstury oraz wymiarów. Jest to ważny krok w procesie tworzenia różnych rzeczy, nie tylko serwetek, z włókien naturalnych, takich jak: bawełna, len, jedwab i wełna. Te materiały mają skłonność do zwijania się, kurczenia i zmieniania kształtu po ukończeniu projektu.

Aby zablokować serwetkę zrobioną na szydełku, potrzebujesz tylko kilku rzeczy: dużego arkusza papieru, ręcznika lub tafli styropianu, igieł do blokowania, miarki i wody.

Jak blokować serwetkę zrobioną na szydełku– etapy:

  1. Przygotuj serwetkę

Najpierw dokładnie wypierz serwetkę. Użyj delikatnego detergentu i ciepłej wody, następnie ostrożnie wyciśnij wodę, ale nie wykręcaj. Serwetka powinna być mokra, ale nie ociekać wodą.

2. Przygotuj ręcznik lub taflę styropianu

Jeśli używasz ręcznika, to rozłóż na płaskiej powierzchni. Najlepsza jednak będzie kawałek styropianu, bo łatwo wbija się w niego igły. Na styropianie można także łatwo narysować kształt serwetki. Jeśli masz serwetkę w kształcie koła, to narysuj okrąg o średnicy o 2 cm mniejszej od średnicy serwetki. Zaznacz koniecznie środek okręgu. Jeśli serwetka ma inny kształt, to też najlepiej go odznaczyć. Będziesz mieć pewność, że uzyskasz równe wymiary. Do odrysowania kształtów nie używaj flamastrów, bo pod wpływem wilgoci puszczają farbę i mogą pobrudzić serwetkę. Najlepszy będzie zwykły ołówek lub kredka. Następnie rozłóż na styropianie cienki ręcznik bawełniany. Ja używam pieluchy tetrowej, bo jest cienka, dobrze wchłania wodę i widać przez nią narysowane kształty. Umieść serwetkę na arkuszu. Przypnij serwetkę na środku.

3. Rozciągnij serwetkę

Teraz delikatnie rozciągnij serwetkę, doprowadzając ją do zamierzonego kształtu. Wykorzystaj miarki do dokładnego ustawienia wymiarów serwetki. Mogą to być obręcze, a nawet pudełko odpowiednich kształtów. Upewnij się, że serwetka jest równomiernie rozłożona i wyrównana. Sprawdź, czy krawędzie są proste i równomierne.

4. Przypnij igłami

Teraz przypnij serwetkę do przygotowanego podłoża za pomocą igieł do blokowania. Ja używam igieł do zastrzyków 1,2, które kupuję w aptece. Używam je wielokrotnie do różnych robótek, nie odkształcają się, a co najważniejsze nie rdzewieją. Przypinanie serwetki zacznij od środka, a potem w kilku miejscach po przeciwległych stronach. Następnie przypnij całość. Nie przypinaj zbyt mocno, aby nie zdeformować serwetki.

5. Pozostaw do wyschnięcia

Tak upiętą serwetkę pozostaw do wyschnięcia. Zajmie to około 24 godzin w zależności od wilgotności powietrza i temperatury otoczenia. Kiedy serwetka jest całkowicie sucha, możesz wyjąć igły i cieszyć się z zakończenia projektu. Po blokowaniu serwetka nie wymaga już prasowania!

Jeśli podoba Ci się taka serwetka, możesz ją kupić. Odwiedź mój sklep z rękodziełem Bajery Eli.

Wnioski

Blokowanie serwetki zrobionej na szydełku jest kluczowym etapem w procesie ręcznego szydełkowania. Dzięki niemu serwetka zachowa swoje wymiary i kształt, co pozwoli na uzyskanie równomiernej tekstury i pięknej prezentacji. Proces jest łatwy i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a efekt końcowy jest naprawdę wspaniały. To zdecydowanie wartościowa umiejętność dla każdego, kto interesuje się szydełkowaniem i ręcznym tworzeniem tkanin.

Jak blokować serwetkę zrobioną na szydełku– poradnik wideo

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: