Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Zakładka zrobiona z kordonka w kolorze turkusowym, na szydełku, w formie ołówka leżąca na książce "Chcę Wwwięcej".

Jak zrobić zakładkę do książki na szydełku?

Jak zrobić zakładkę do książki? Jeśli nie wiesz, to zapraszam do wspólnego szydełkowania takiej zakładki. Będzie to zakładka w formie  ołówka. Wzór bardzo prosty, nawet dla osób początkujących.

Wzór jest mojego autorstwa, dlatego będzie mi miło, jeśli przy prezentowaniu swojej pracy
w mediach, oznaczysz mnie jako autora wzoru.

Kilka słów o książce “Chcę Wwwięcej”

Na początku również chciałabym zwrócić uwagę na książkę, do której będę szydełkować tę zakładkę. Jest to książka “Chcę Wwwięcej. Jak zarabiać online na swojej wiedzy?”

Została ona napisana przez 59 autorek pod kierunkiem Oli Gościniak. Ola napisała w ten sposób
o książce:

“Przed Tobą książka, jakiej dotąd nie było. (…) Nie znajdziesz tu gładkich historii i

prostych ścieżek prowadzących do sukcesu. Otrzymasz coś więcej. Opowieści dziewczyn, które dorastały na takich samych podwórkach, jak Twoje i przechodziły przez te same

płoty krytyki oraz niepewności. Dziś są ekspertkami i odsłaniają przed Tobą karty wiedzy i motywacji, byś mogła wygrać swoje marzenia. Jeśli udało się to autorkom, uda się i Tobie”

Dlaczego zachęcam do kupowania tej książki? Między innymi dlatego, że jestem współautorką. Napisałam jeden rozdział: “Jak zarabiam na swoim hobby”.

Książkę oczywiście można nabyć w moim sklepie.

Potrzebne materiały

Będę robiła tę zakładkę z kordonka firmy Malwa w kolorze turkusowym, ponieważ idealnie pasuje mi ten turkusowy kolor do książki “Chcę Wwwięcej”. Nici są grubości tex 180, to jest typowa ósemka. 

Użyję jeszcze na końcówkę zakładki kordonka Maksimum przyjemności w kolorze beżowym ze złotą nitką. Ten jest troszkę cieńszy, typowy  nr 10.

I jeszcze potrzebuję kawałeczka dosłownie nici czarnych.

Ja tutaj podałam swoje rozmiary nici, ale można użyć innych rozmiarów, to nie jest takie istotne przy szydełkowaniu zakładki. 

Ja użyję do części głównej szydełka 1.75, a do końcówki użyję szydełka 1,3 mm, ponieważ będę miała troszkę cieńsze nici.

Potrzebujemy jeszcze oczywiście nożyczek, aby odcinać końcówki nici oraz środka do usztywnienia zakładki.

Jak zrobić zakładkę do książki- schemat.

Jak zrobić zakładkę do książki- opis wykonania krok po kroku.

Zaczynam nićmi turkusowymi i szydełkiem 1.75 od 50 oczek łańcuszka. Robię magiczną pętelkę i 50 oczek łańcuszka. Staramy się robić ten łańcuszek luźno.

Mam 50 oczek i teraz robię jeszcze dwa oczka i dalej będę robiła słupki. Pierwszy słupek robię w czwartym oczku od szydełka. Nie liczę tego, które mam na szydełku. Wbijam szydełko w oczko pod jedną nitkę. Można również wkłuwać szydełko pod dwie nitki, ale trzeba to robić cały czas takim samym sposobem, czyli pod jedną nitkę lub pod dwie. Wbijamy szydełko w każde oczko łańcuszka. Trzeba uważać jedynie, żeby nam łańcuszek się nie przekręcił. W tym rzędzie w sumie będziemy mieć 50 słupków pojedynczych.

Na końcu rzędu robię 3 oczka łańcuszka zamiast pierwszego słupka i przekręcam robótkę. Dalej robię kolejno dwa słupki- słupek na słupku. Mam na początku trzy słupki. Teraz narzut i słupek w trzecim słupku poprzedniego rzędu, czyli omijam dwa słupki. Dwa oczka łańcuszka, słupek w tym samym miejscu (takie trójkąty będą się tworzyć), narzut, omijam dwa słupki, w trzecim robię słupek. 

Do końca rzędu powtarzam ten motyw: dwa oczka, słupek w tym samym miejscu i słupek w trzecim słupku. I w ten sposób będziemy robić kolejno trzy rzędy, powtarzając właśnie takie elementy. Na początku i końcu rzędów robimy 3 kolejno słupki.

W  rzędzie trzecim i czwartym robimy: dwa oczka, słupek w tym samym miejscu, słupek w połączeniu słupków.

W piątym rzędzie będę robiła same słupki, tak jak w pierwszym. I tak na 2 oczkach robię dwa słupki
i na połączeniu jeden słupek. Na końcu będziemy mieć również 50 słupków, tak, jak na początku.
I w ten sposób główna część zakładki jest zrobiona. Teraz robię jeszcze jedno oczko, wyciągam troszkę dłuższą nitkę i obcinam.

Końcówka zakładki w formie ołówka

Końcówkę ołówka będę robiła nićmi koloru beżowego. Tylko teraz zmienię sobie szydełko na mniejsze, ponieważ mam cieńszą nitkę. Jeśli ktoś ma nici jednakowej grubości, nie musi zmieniać rozmiaru szydełka.

Robię również magiczną pętelkę. Ściągamy nitkę, zaciągam i teraz wyjmuję szydełko. Wbijam na początku i wyciągam tę pętelkę. Teraz te końcówki nitek będę wrabiać. Na początek robię dwa oczka łańcuszka i tutaj zrobię trzy słupki łączone górą. Te 3 słupki na pierwszym słupku. Na drugim zrobimy w środku dwa słupki, na połączeniu słupków słupek. I znowu dwa słupki na słupku i na połączeniu 1. Na końcu 3 słupki łączone górą.

Teraz robię 2 oczka, przekręcam robótkę i znowu robię 3 słupki łączone górą. Dalej 5 słupków
i 3 słupki łączone górą.

Znowu robię dwa oczka, przekręcam robótkę i trzy słupki łączone górą. Dalej trzy słupki i trzy słupki łączone górą.

Dwa oczka łańcuszka, przekręcam robótkę i teraz już wszystkie słupki łączymy górą. Robię oczko
i znowu odcinam tę nitkę. Tę końcówkę nitki trzeba zaplątać, bo już jej tutaj nie wrobimy.

Teraz robię jeszcze zakończenie ołówka i użyję do tego czarnej nitki. Może być szara, jeśli ktoś nie ma czarnej, ale zawsze końcówka jakaś się znajdzie, można nawet taką nić do szycia użyć.

Robię znowu magiczną pętelkę, wbijam szydełko na wierzchołku, pod kilka nitek, żeby było bardziej stabilnie, wyciągam tę pętelkę. Teraz robię dwa oczka i pufkę z 5 narzutów. Wbijam szydełko cały czas w to samo miejsce. W ten sposób robię duszę ołówka.

Ja teraz moczę ten ołówek jeszcze w mieszance kleju wikol i ługi, tak jak właśnie usztywniam bombki i inne rzeczy, ale można np. w cukrze sobie namoczyć czy nawet w samej łudze, krochmalu.

Jak zrobić zakładkę do książki– poradnik wideo

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną taką właśnie zakładkę do książki, a jeśli nie, to można skorzystać z poradnika wideo.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *