Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Parasolka na choinkę zrobiona na szydełku zawieszona na gałązce świerkowej

Historia bombki na choinkę

Nie ma chyba nic bardziej charakterystycznego dla świąt Bożego Narodzenia niż choinka. Każdy ma w swoim sercu jakieś wspomnienie związaną z tym symbolem, którego pojawienie się w domu kojarzy nam się z radością, nadzieją i poczuciem bliskości.

Choinka bez ozdób to jak ptak bez piór. Choć niektórzy z nas wolą minimalistyczne dekoracje, większość uważa, że choinka bez ozdób nie ma uroku. A jednym z najważniejszych elementów ozdób świątecznych jest bombka. Bez względu na styl czy kolorystykę dekoracji, bombki zawsze się sprawdzają. Ale co ciekawe, historia bombek na choinkę jest znacznie starsza niż myślisz.

Początki tradycji choinkowych

Najstarsza wzmianka o choince podobnej do tej znanej nam dzisiaj, pochodzi z XVI-wiecznych kazań kościelnych z Alzacji. Zwyczaj ustawiania w domach przyozdobionego iglastego drzewka uważa się za pogański. Dawniej choinki były ozdabiane głównie owocami, piernikami i cukierkami zwieszonymi na nitce. Przed wynalezieniem bombek, drzewka ozdabiano różnymi innymi ozdobami, takimi jak drewniane jabłka, ptaszki, łańcuchy. Te ozdoby wykonywały często ręcznie dzieci, które tworzyły je ze skrawków słomy, papieru, drewna i wikliny. Sama jeszcze pamiętam czasy, kiedy robiłam łańcuchy z pociętych słomek i kolorowej bibuły.

Oryginalne bombki

W 1840 roku niemiecki jubiler Hans Greiner wymyślił wspaniałą ozdobę, która miała zmienić sytuację. Greiner stworzył pierwszą bombkę na choinkę z dmuchanego szkła. Była ona delikatna, a jednocześnie bardzo trwała – idealna do powieszenia na choince. Nowa ozdoba wywołała zachwyt i w krótkim czasie stała się popularna. Szybko też zaczęto produkować bombki na większą skalę, a wraz z nimi pojawiały się różne kolory i wzory, co pozwoliło jeszcze bardziej rozbudzić kreatywność dekoratorów.

Historia bombki na choinkę w Polsce

W Polsce choinka staje się popularna dopiero w pierwszej połowie XIX w., początkowo głównie na ziemiach polskich zaboru pruskiego i austriackiego. Szklane ozdoby choinkowe pojawiły się pod koniec XIX wieku.

Dzisiaj bombki na choinkę powstają z różnych materiałów i przyjmują wiele różnych form – od tradycyjnych szklanych bombek po ozdoby ze skóry, ceramiki czy metalu. Zmieniły się także trendy i style, w których dekoruje się drzewka bożonarodzeniowe. Choć zawsze są klasyczne, odważne i nowoczesne pomysły zawsze nas zaskakują. Większość z nas ma już swoje ulubione ornamenty i styl, ale jednocześnie jesteśmy otwarci na nowe idee.

W moim sklepie znajdziesz oryginalne bombki robione na szydełku.

Nowoczesne podejście do ozdabiania choinki

Od kiedy zaczęliśmy wieszać na drzewku ozdoby, bombki stały się jego nieodłącznym elementem. Ich różnorodność kolorów, kształtów i rozmiarów sprawia, że każdy może stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Często też są one związane z konkretnymi wspomnieniami i przekazywane są z pokolenia na pokolenie.


Bombka na choinkę to jednak nie tylko element dekoracyjny. To także niezwykle ważny symbol. W tradycji chrześcijańskiej drzewko symbolizuje życie, a jej piękne ozdoby – nadzieję i radość, które przynosi nam Narodzenie Pana Jezusa. Okrągłe bombki są symbolem powtarzalności życia ludzkiego, odradzania się oraz ciągłości i nieskończoności Boga. Dlatego też bombka nie może być dla nas tylko drobną ozdobą, którą wieszamy na gałązce. Powinna to być dla nas niezwykle ważna i symboliczna rzecz, która przypomina nam o tym, co jest w życiu najważniejsze.


Często zdarza się też, że bombka na choinkę to prezent. To znak, że chcemy podzielić się z bliską nam osobą naszą radością i nadzieją, a także pokazać, jak bardzo nam na niej zależy. Właśnie dlatego wybór odpowiedniej ozdoby może być dla nas ważnym momentem.


Nie ma nic piękniejszego niż strojna choinka. Dlatego cieszmy się nią każdego roku, wieszając na niej te najpiękniejsze i najważniejsze dla nas ozdoby. Obok bombek pojawiają się dziś na niej także aniołki, gwiazdki oraz inne ozdoby choinkowe zrobione na przykład na szydełku.

Historia bombki na choinkę- podsumowanie

Tradycja wprowadzania bombek na choinkę wynika z przeszłości i ciągle ewoluuje wraz z naszym zmiennym światem. Od drewnianych jabłek po nowoczesne kolekcje handlowane w Internecie – bombki na choinkę przeszły długą drogę i wciąż pozostają jednym z najchętniej wykorzystywanych elementów dekoracyjnych podczas świąt Bożego Narodzenia.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

2 komentarze

    • Dziękuję za komentarz, zajrzałam na Twoją stronę (mam nadzieję, że możemy zwracać się do siebie po imieniu) i widzę, że mamy podobne hobby. Milo Cię poznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *