Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Bombka 8 cm zrobiona na szydełku z białego kordonka wzorem w motylki na tle zielonego krzewu iglastego z czerwonymi jagodami

Bombka 8 cm- jak zrobić na szydełku?

Bombka 8 cm– jak zrobić na szydełku? Zapraszam do wspólnego szydełkowania nowego wzoru bombki.

Jest to mój 26  projekt  bombki, dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach, podasz mnie jako autora tego projektu. Z góry serdecznie dziękuję.

Jest to bombka jednoczęściowa. Wzór jest dość prosty, polega na powtarzaniu tych samych elementów, ale trzeba dokładnie przeczytać opis wykonania elementu.

Potrzebne materiały

Będę robiła jak zwykle z kordonka firmy Malwa. Używam kordonka na dużej szpuli. To jest tex 180, a kolor zimnej bieli. 

Użyję do tego szydełka półtora milimetra.

Do usztywniania bombki użyję mieszanki kleju wikol i krochmalu ługa. Jest to klej do drewna. Ja kupuję taki klej w wiaderku 1 l. Krochmal ługa najlepszy w niebieskiej butelce. Mieszam klej i krochmal w stosunku 1:1, czyli 1 miarkę kleju i 1 miarkę krochmalu.

Potrzebne będą jeszcze nożyczki, balonik do suszenia bombki oraz pompka do napompowania balonika.

Bombka 8 cm- schemat na szydełko

Początek bombki

Zaczynam bombkę od ośmiu oczek łańcuszka. Zamykam w kółeczko oczkiem ścisłym i w kółeczku robię 16 słupków pojedynczych. Zamiast pierwszego 3 oczka łańcuszka, następnie wbijam szydełko w środek kółeczka i robię jeszcze 15 słupków. Kończę okrążenie oczkiem ścisłym, wbijam szydełko w trzecie oczko.

W drugim okrążeniu na każdym słupku robię również słupek. Zamiast pierwszego robię 3 oczka łańcuszka i na poprzeczkę dwa oczka, czyli będzie motyw: słupek i dwa oczka. W sumie będziemy mieć szesnaście słupków i dwa oczka łańcuszka. Łączę okrążenie oczkiem ścisłym.

Bombka 8 cm- motyw główny

Początek trzeciego okrążenia będzie taki: robię najpierw dwa oczka łańcuszka, narzut, wbijam szydełko w kolejny słupek i robię tak, jak dwa słupki łączone górą. Znowu robię dwa oczka łańcuszka, trzy oczka na poprzeczkę i słupek pojedynczy– wbijam szydełko pod dwie nitki z połączenia słupków. Tak robię na początku, ponieważ oczka łańcuszka tutaj zastąpią mi pierwszy słupek podwójny.

Dalej robię słupek podwójny. Wbijam szydełko  w ten sam słupek, tutaj, gdzie robiłam ostatni słupek pojedynczy. Robię słupek niedokończony, czyli przerabiam tylko dwie pętelki, narzut, wbijam szydełko w kolejny słupek i przerabiam teraz te dwa słupki do końca.

Na poprzeczkę trzy oczka łańcuszka i znowu słupek pojedynczy, wbijam szydełko w połowie podwójnego słupka, w połączenie ze słupkiem pojedynczym pod dwie nitki. Będą nam w tym okrążeniu wychodziły takie krokiewki.  Na końcu łączę oczkiem ścisłym  z początkiem okrążenia. 

To będzie motyw podstawowy. Powtórzę ten motyw jeszcze w okrążeniu czwartym, piątym i szóstym, czyli w sumie wykonam cztery okrążenia w ten sposób.

Zwężanie bombki

Okrążenie siódme robię podobnie do poprzednich, czyli dwa oczka i 2 słupki połączone górą. Znowu dwa oczka, ale teraz na poprzeczkę tylko dwa oczka, nie trzy, i słupek.

Słupek podwójny, niedokończony. Słupek pojedynczy, przerabiam do końca. Dwa oczka i słupek pojedynczy.

W okrążeniu dziewiątym robię dwa słupki pojedyncze łączone górą. Zamiast pierwszego 2 oczka łańcuszka. Wbijam szydełko w kolejne słupki pod dwie nitki. Przerabiam tak do końca, łączę oczkiem ścisłym z początkiem i powtarzam takie same elementy w okrążeniu 10, czyli 2 słupki połączone górą. Osiem razy powtarzam taki motyw.

I na koniec jeszcze robię 8 półsłupków. Łączę okrążenie oczkiem ścisłym. Obcinam nitkę i chowam ją z lewej strony.

Suszenie bombki

I teraz taką bombkę należy namoczyć w mieszance kleju wikol i ługi, zostawić na godzinę. Potem wyciskam i suszę na baloniku. Jeśli ktoś ma inny sposób utwardzania bombek, to na pewno wykorzysta swój własny, natomiast ja nieustannie utwardzam bombki w mieszance kleju do drewna i ługi. 

Bombka 8 cm- jak zrobić na szydełku

Mam nadzieję, że każdemu udało się ze mną zrobić tę bombkę. Jeśli nie, to oczywiście można wspomóc się poradnikiem wideo.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: