Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Czapka z kremowej wełny zrobiona na szydełku- na głowie manekina.

Jak zrobić czapkę na szydełku?

Dzisiaj zapraszam do wykonania ciepłej czapki zimowej. Mam nadzieję, że czapki się jeszcze przydadzą, pomimo, że zima jest lekka. No ale zbliżają się ferie i na wyjazd w góry z pewnością taka czapka będzie przydatna. Jeśli nie wiesz, jak zrobić czapkę na szydełku, zapraszam do wspólnego szydełkowania.

Jak zrobić czapkę na szydełku- uwagi ogólne

Ja zrobię czapkę bez wywijania. Jeśli ktoś chce sobie zrobić z wywijaniem, to musi odpowiednio nabrać sobie większą liczbę oczek. Wzór jest jednakowy po obu stronach, więc można ewentualnie również tę czapeczkę nosić z wywinięciem, jeśli ktoś woli.

Ten ścieg jest dosyć gruby, mięsisty, nazwałam go ściegiem angielskim szydełkowym. Czapka zrobiona tym wzorem będzie mięciutka, ale niestety nie robi się szybko. Trochę czasu musimy poświęcić na zrobienie tej czapki, ale myślę, że warto, bo jest naprawdę cieplutka. Luźno zrobiona, więc rozciąga się dosyć sporo, ale jest ciepła, ponieważ wzór jest 3D.

Potrzebne materiały

Do wykonania tej czapki będziemy potrzebować:

  • włóczka– Do zrobienia tej czapki wzięłam Bayonne- taką niemiecką wełnę, którą mam w swoich zapasach. Skład: 35% wełna owcza, 35 % alpaka i 40% akryl. W 50 gramach tej wełny mieści się 100 metrów. Chciałam jeszcze zaznaczyć, że tę czapkę można zrobić z dowolnej włóczki czy wełny. Należy tylko dobrać wtedy odpowiedniej wielkości szydełko.
  • szydełko– Producent zaleca użycie szydełka 4,5 do 5. Ja natomiast mam szydełko numer 6, bo chciałabym zrobić troszkę luźniej, dlatego że jest to taki dosyć gruby wzór, a ja z reguły robię dość ściśle.
  • igła dziewiarska,
  • nożyczki.

Początek

Ja zacznę swoją czapkę od 28 oczek. Najlepiej zmierzyć długość po zrobieniu łańcuszka i wtedy nabrać odpowiednią liczbę oczek. Przy tym wzorze nie musimy stosować żadnej reguły. Możemy nabrać dowolną liczbę oczek.

Zaczynam od magicznej pętelki i robię dosyć luźno 28 oczek. Teraz na początku każdego rzędu, bo czapkę zrobimy tutaj w rzędach, będę robiła oczko łańcuszka i przekręcała robótkę. Podstawowy wzór czapki to półsłupki z narzutem.

Jak zrobić czapkę na szydełku- szczegółowy opis wykonania

W pierwszym rzędzie robię oczko łańcuszka, narzut i wkłuwam szydełko w drugie oczko od szydełka pod jedną nitkę i robię 23 półsłupki z narzutem. W pięciu ostatnich oczkach robię półsłupki zwykłe, bez narzutu.

I na końcu zawsze, tak jak wspomniałam, robię oczko łańcuszka. Przekręcamy robótkę tak, żeby nitka była z tyłu robótki i teraz w tych 5 początkowych oczkach robię tylko oczka ścisłe. Wkłuwam szydełko, pod jedną nitkę z tyłu robótki.

Dalej robię wzorem podstawowym, czyli półsłupki z narzutem. Od tego rzędu troszkę inaczej wkłuwam szydełko. Nie pod jedną nitkę jak do tej pory, ale pod dwie nitki, które tworzą oczka na górze robótki. Zahaczam za nitkę boczną od przodu robótki. Tutaj jest taka nitka boczna, która też jest częścią łańcuszka. Chwytam szydełkiem pod tę nitkę, wyciągam ją i tu przeciągam nitkę roboczą. Przerabiam półsłupek z narzutem, czyli przeciągam nitkę od razu przez wszystkie trzy nitki, które mam na szydełku.

Cały czas będę robiła czapkę tym wzorem oprócz końcówki na górze czapki, składającej się z 5 oczek. Robię inaczej (słupki zwykłe i oczka ścisłe) po to, żeby nie było aż tak dużo włóczki na samym czubku czapki przy ściąganiu jej na koniec.

W tym celu co 10 rząd robię tzw. rząd skrócony, czyli przerabiam 23 półsłupki z narzutem , 1 półsłupek zwykły i wracam. Robię 1 oczko ścisłe i 23 półsłupki z narzutem. Kolejny rząd przerabiam do końca, czyli robię 23 półsłupki z narzutem i 5 półsłupków zwykłych.

Powtarzamy tyle rzędów, aż uzyskamy odpowiednia wielkość czapki. Ja zrobiłam w sumie 60 rzędów i powstało mi 30 takich wypukłych warkoczyków. Teraz czapka ma na dole po rozłożeniu na płasko 40 centymetrów szerokości i 22 centymetry długości.

Zszywanie i obrabianie dołu czapki

Pozostało jeszcze zszycie czapki i ściągnięcie na górze. Można jeszcze obrobić dół czapki oczkami ścisłymi lub rakowymi. Jeśli ktoś lubi, może przyszyć pompon. Na koniec chowamy między oczkami wszystkie końcówki nitek i mamy czapkę gotową.

Jak wykończyć czapkę- zobacz poradnik wideo.

Zakończenie

I dziękuję za wspólne szydełkowanie czapeczki. Mam nadzieję, że każdemu udało się taką czapeczkę zrobić, a jeśli nie, to oczywiście jest ona do kupienia w moim sklepie Bajery Eli. Można kupić lub zamówić w odpowiednim rozmiarze czy kolorze.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: