Torebka z klapką – jak zrobić na szydełku?

Cechy szczególne
Wymiary:
- szerokość 21 cm,
- wysokość 22 cm,
- głębokość bok u 8 cm
Waga: 30 dag.
Wszyłam do niej również podszewkę z kieszonką, ale równie dobrze może być bez podszewki.
Materiały i narzędzia
- Sznurek poliestrowy o grubości 5 mm, kolor écru, zużycie około 150 m. Tutaj producent zaleca szydełko 8- 12 mm https://www.craft-cord.com/produkt/ecru-5mm-200m/, ja natomiast będę używała na początek szydełka 5,5 mm, tylko do zrobienia początkowego łańcuszka, natomiast potem będę szydełkować tę torebkę szydełkiem 5 mm. Wyciągam sznurek ze środka kłębka, wtedy on się bardzo ładnie wysuwa i nie ma potrzeby obracać szpulą.
- Zapięcie- w mojej torebce guzik handmade, który jednocześnie jest ozdobą, ale równie dobrze może być inne zapięcie,
- Potrzebujemy jeszcze dwóch kółeczek- karanińczyków
- Pasek. Pasek może być zrobiony ze sznurka, a ja mam tutaj taki pasek skóropodobny.
Wzór
Jak zwykle przygotowałam rozpiskę- wzór.

Torebka z klapką- część 1.
Torebkę będziemy szydełkować z 3 części. Najpierw przód, bok torebki, no i oczywiście klapka, która będzie jednolita, nie przyszywana, bo czasem robię też te klapki przyszywane.
Zaczynamy od 9 oczek łańcuszka.
I tak, jak już wspomniałam, robię szydełkiem 5,5 na początku.
Na początku robię magiczną pętelkę, nitkę roboczą zakładam na wierzchu, wkładam szydełko do środka, wyciągam i to będzie już moje pierwsze oczko i jeszcze 8.
Mam łańcuszek z 9 oczek. Teraz zmieniam sobie szydełko na 5 mm.
I na łańcuszku wkłuwam się teraz w drugie oczko od szydełka i robię 7 zwykłych półsłupków, czyli w pierwszym rzędzie robię 7 półsłupków z jednej strony, na końcu 3 półsłupki w jednym oczku i z drugiej strony również 7.
Na końcu przekręcam robótkę, ale zawsze przed przekręceniem robię oczko łańcuszka. Tutaj tego w schemacie nie zapisałam, ale należy o tym pamiętać,
Będę robiła zawsze z jednej strony 7 półsłupków i z drugiej strony 7. Natomiast w środku będę rozszerzać torebkę- w tym miejscu, gdzie jest v we wzorze, czyli w jednym półsłupku poprzedniego rzędu zrobię 2 półsłupki. Zawsze tutaj na łuku będę zwiększać liczbę półsłupków o 3.
Drugi rząd będę robiła troszkę inaczej. Będzie to lewa strona torebki i wszystkie rzędy z tej lewej strony będę robić w ten sposób. że tutaj szydełko wkłuwam tylko pod jedną nitkę, tę od siebie.
Dalej zgodnie ze wzorem robię rzędy aż do 11, bo to już ostatni rząd w tej części. Robimy 7 półsłupków i 3 razy powtarzamy: 9 półsłupków i zwiększenie, czyli 2 półsłupki w jednym i 7 półsłupków z drugiej strony. W sumia mam teraz na obwodzie tej części 47 półsłupków.
Obrobienie półsłupkami
Na końcu od razu obrabiam tę część półsłupkami. Robię tutaj oczko łańcuszka, i wkłuwam się pod 2 nitki z brzegu każdego rzędu. Tylko że teraz robię półsłupek w ten sposób, że po wyciągnięciu sznurka, wyjmuję szydełko i przekręcam pętelkę, to wtedy te nitki będą układały się troszkę ładniej. I robię tak do końca tego brzegu.
Następnie robię oczko łańcuszka, przekręcam robótkę i jeszcze 1 rząd półsłupków. Tutaj z lewej strony również robię w ten sposób, że wkładam szydełko tylko pod 1 nitkę.
Na końcu wyciągam troszkę dłuższą nitkę, tak ok. metra, odcinam i zostawiam sobie do zszywania potem tych części.
Torebka z klapką- część 2
Na początku zabezpieczam sobie końcówkę sznurka zapalniczką, bo ten sznurek ma tendencję do prucia.
Zaczynam większym szydełkiem 5,5 mm. Zaczynam oczywiście od magicznego kółeczka, tak jak w pierwszej części
I teraz zaczynam od 18 oczek łańcuszka i do 9 rzędu robię tak samo, jak w 1 części, tylko powtarzamy na dwóch końcach te rozszerzenia. W środkowej części robię po 16 półsłupków z każdej strony, a na łukach dodaję po 3 półsłupki w każdym okrążeniu, bo teraz będę pracować w okrążeniach.
Tyle że ja tutaj nie będę kończyć okrążenia, ale będę pracować ślimakiem. W każdym okrążeniu oznaczonym literką T, wkłuwam szydełko tylko pod tylną nitkę.
Ponieważ teraz nie będę odwracać robótki, więc jedno okrążenie robię wkłuwając szydełko pod 2 nitki, a drugie okrążenie tylko pod jedną.
Zaznaczam sobie markerem (agrafką) początek okrążenia oraz początek każdego łuku, aby za każdym razem nie liczyć półsłupków.
W okrążeniu 10 troszkę inaczej już będę robiła. Robię na początek 8 półsłupków, a potem 22 leżące pufki.
Pufki robię tak: narzut, omijam 1 oczko, wkłuwam w następne i robię tutaj słupek pojedynczy.
Teraz wkłuwam szydełko w ten ominięty półsłupek i robię tutaj pufkę, czyli 3 narzuty
i przeciągam sznurek przez wszystkie te narzuty i robię oczko. Potem znowu słupek i pufka itd. robię 22 pufki.
I teraz dalej będę robiła 8 półsłupków i na łuku 3 razy powtarzam: 4 półsłupki, 2 półsłupki w jednym miejscu, 4 półsłupki i z drugiej strony 8 półsłupków.
W 11 okrążeniu robię: 8 półsłupków z jednego boku i potem 66 oczek ścisłych na pufkach. Z drugiej strony również robię 8 półsłupków i na łuku rozszerzam zgodnie ze wzorem.
Na końcu obcinam nitkę, zabezpieczam, żeby się nie pruła i łączę z początkiem tego okrążenia w niewidoczny sposób. Wyciągam już markery.
Torebka z klapką- część 3.
3 część zacznę od 8 oczek łańcuszka. Tyle, że tutaj zostawię tak ok. m sznurka, żeby go potem wykorzystać do zszywania torebki.
W każdym rzędzie robię 6 półsłupków. Wkłuwam szydełko w 2 oczko od szydełka. Na końcu każdego rzędu robię oczko łańcuszka i odwracam robótkę. W 2 pierwszych rzędach robię zwykłe półsłupki wkłuwając szydełko pod 2 nitki, a w kolejnych rzędach wkłuwam szydełko tylko pod 1 nitkę. Robię tak 47 rzędów.
Zszywanie części
I teraz kiedy mam już wszystkie 3 części torebki, jeszcze należy ją rozprasować po lewej stronie przez jakąś mokrą ściereczkę i ona będzie wtedy ładniej wyglądała.
Do zszywania używam takiej igły dziewiarskiej z tępym końcem, ale można też zszyć zwykłą igłą z większym uszkiem. Przed szyciem warto sobie wyznaczyć środek. Po prostu policzyć sobie oczka i zaznaczyć środek w każdej części. Przy zszywaniu należy zwrócić uwagę, aby te miejsca się zeszły.
Torebka jest już gotowa. Jeśli wolicie poradnik video, to zapraszam na mój kanał YouTube, gdzie znajduje się ten i inne tutoriale.
Można ją zakupić w moim sklepie Bajery Eli