Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Ręka trzymająca koszyczek wielkanocny przykryty baiłą serwetką wykonaną ręcznie na szydełku, w tle czarna ściana, na dole zielone liście kwiatów.

Jak zrobić serwetkę do koszyczka

Jak zrobić serwetkę do koszyczka z przerwami po bokach na pałączek- dokładny opis ilustrowany zdjęciami oraz schematy.

Jak zrobić serwetkę do koszyczka z przerwami po bokach na pałączek? Zapraszam do wspólnego szydełkowania serwetki typowej do koszyczka wielkanocnego.

Ma ona średnicę 37 centymetrów, ale na podstawie tego wzoru można zrobić również mniejszą lub większą. Wystarczy, że powiększymy lub zmniejszymy środek serwetki. Można zrobić więcej okrążeń albo mniej i tak regulować tę wielkość.

Ręka trzymająca koszyczek wielkanocny przykryty baiłą serwetką wykonaną ręcznie na szydełku, w tle czarna ściana, na dole zielone liście kwiatów.
Serwetka do koszyczka z przerwą na pałączek
Serwetka do koszyczka wielkanocnego zrobiona ręcznie na szydełku z białego kordonka, rozłożona na zielonym materiale, na górze zdjęcia 3 płatki kwiatów w kolorze różowym.
Serwetka do koszyczka

Tak wygląda serwetka na koszyczku. Oplata cały koszyczek i na pewno wiatr jej nam nie zwieje. Końcówka serwetki jest robiona w dwóch częściach, dzięki czemu powstają na bokach takie przerwy na pałączek koszyczka i serwetka ładnie się na nim układa.

Jest to mój autorski projekt takiej serwetki Bajery Eli, dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach oznaczycie mnie jako autora.

Jak zrobić serwetkę do koszyczka- schematy

1. Jak zrobić serwetkę do koszyczka- schemat
2. Jak zrobić serwetkę do koszyczka- fragment 1
3. Jak zrobić serwetkę do koszyczka- fragment 2

Serwetkę szydełkuję wg schematu, który jest dość skomplikowany, dlatego narysowałam go ręcznie. Na schematach kolejne okrążenia (rzędy) oznaczone są innym kolorem. Strzałki zaznaczone kolorem żółtym pokazują kierunek szydełkowania. Wzór nr 2 i 3 pokzują fragmenty serwetki dla większej przejrzystości.

Jak zrobić serwetkę do koszyczka- opis wykonania

Zaczynam od magicznej pętelki i robię 6 oczek łańcuszka. Zamykamy kółeczko oczkiem ścisłym i w ten sposób będę łączyć kolejne okrążenia.

Zamiast pierwszego słupka robię 3 oczka łańcuszka. Na początku okrążenia zawsze robię oczko łańcuszka.

Jak zrobić okrążenie 5

Do czwartego okrążenia włącznie nie powinno być problemów, dlatego szczegółowo wyjaśnię okrążenie piąte, które może sprawić trudność.

Mam w tym momencie 8 motywów- słupek i poprzeczka z 7 oczek. I teraz na tych poprzeczkach będę robiła takie elementy.

Na poprzeczce robię 5 półsłupków, 11 oczek i słupek w siódmym oczku od szydełka. Dalej dwa oczka łańcuszka i słupek w trzecie oczko na łańcuszku. I znowu robię dwa oczka, zdejmuję pętelkę z szydełka. Teraz przekręcam serwetkę tak, abym mogła robić po jej lewej stronie. Wkładam szydełko w ostatni półsłupek na poprzeczce, wyciągam tę zdjętą pętelkę. Robię oczko łańcuszka.

I teraz obrabiam powstały element robiąc kolejno:

 • półsłupek,
 • oczko łańcuszka,
 • dwa słupki,
 • słupek na słupku,
 • na poprzeczce z 2 oczek robię teraz 3 słupki,
 • na słupku słupek,
 • 9 słupków naokoło,
 • znowu na słupku słupek,
 • na poprzeczce 3 słupki
 • słupek na słupku,
 • dwa słupki,
 • jedno oczko i półsłupek.

W tym momencie znowu przekręcam robótkę tak, żeby prawa strona tego płatka, tak go nazwijmy, była na prawej stronie serwetki. Robię półsłupek- wkłuwam szydełko w początek i robię jeszcze 5 półsłupków na dalszej części poprzeczki z 7 oczek.

I taki element będę robiła na każdym łuku z 7 oczek, czyli w sumie powstanie nam 8 takich elementów.

Jak zrobić okrążenie 6

Potem przechodzę oczkami ścisłymi na trzeci słupek pierwszego elementu i od tego miejsca będę robiła również słupki, zamiast pierwszego robię 3 oczka i jeszcze 6 słupków, czyli w sumie zrobię tutaj 7 słupków- „słupek na słupku”. W następnym słupku robię 2 słupki w tym samym miejscu, 3 słupki pojedyncze, czyli słupek w słupek, 2 słupki w tym samym miejscu, 7 słupków. W sumie na obwodzie mam teraz 21 słupków i łączę z kolejnym elementem robiąc słupek w trzecim słupku od początku. Powtarzam te elementy na każdym z 8 płatków.

Okrążenia 7-12 robimy wg schematu i nie powinny sprawić problemu.

Jak zrobić okrążenie 12 i 13

Teraz w sumie na obwodzie mam 245 słupków. W dalszej części będę robiła 20 motywów.

Ponieważ serwetka będzie miała przerwy z jednej i z drugiej strony, więc z każdej strony będzie 10 motywów. Aby podzielić 245 słupków na 10 motywów, to troszkę nie bardzo się podzieli, ale zrobię jeden motyw z 12 słupków, więc wyjdzie mi 240 słupków. Natomiast 5 słupków gdzieś muszę na obwodzie serwetki wrobić. Tam, gdzie omijam zazwyczaj 4 słupki, 5 razy muszę ominąć 5 słupków. W ten sposób powstanie mi 20 motywów w okrążeniu dwunastym: słupek, 7 oczek, słupek, 5 oczek.

Okrążenie trzynaste będę robiła w ten sposób. *Najpierw oczko łańcuszka. Następnie na tej poprzeczce z 7 oczek, na każdej z nich będzie powtarzał się podobny motyw, jak w okrążeniu piątym.

Na każdym motywie powtarzam taki szereg elementów:

 • 5 półsłupków na poprzeczce,
 • 15 oczek,
 • słupek w siódmym oczku od szydełka
 • 2 oczka
 • słupek w trzecim oczku.
 • znowu dwa oczka
 • kolejny słupek w trzecim oczku,
 • 2 oczka,

I teraz, tak jak było poprzednim razem, wyciągam szydełko, przekręcam robótkę, wbijam szydełko w ostatni półsłupek na poprzeczce, wyciągam pętelkę, robię oczko łańcuszka.

 • półsłupek, oczko, 2 słupki, na słupku słupek, na poprzeczce trzy słupki, słupek na słupku, trzy słupki na poprzeczce,na słupku słupek,
 • 9 słupków na wierzchołku tego elementu,
 • z drugiej strony to samo, tylko w odwrotnej kolejności: na słupku słupek,trzy słupki na poprzeczce, słupek na słupku, na poprzeczce trzy słupki, na słupku słupek, 2 słupki, oczko, półsłupek*.

Jeszcze na tej samej poprzeczce robimy 5 półsłupków i na poprzeczce kolejnej- tej z 5 oczek- 5 półsłupków.

I taki motyw powtórzę teraz 20 razy. Kolejny zaczynam na poprzeczce z siedmiu oczek i powtarzam od * do *.

Jak zrobić serwetkę do koszyczka- 2 części oddzielnie

W tej części, czyli od rzędu 14, robię w dwóch częściach oddzielnie. W ten sposób uzyskam po bokach serwetki rozcięcia na pałączek koszyczka. Na schemacie nr 3 jest widoczne, w jaki sposób zrobić elementy brzegowe. Teraz szydełkuję w rzędach: tam i z powrotem. Myślę, że już sobie każdy poradzi zrobić do końca.

W ostatnim okrążeniu obrabiam serwetkę półsłupkami. Tu, gdzie są 3 oczka, robię 3 półsłupki, a tu, gdzie są 4 oczka robię 4 półsłupki. Na półsłupkach i słupkach robię tylko oczka ścisłe.

Jak blokować i suszyć serwetkę

Po zrobieniu serwetkę piorę, troszkę krochmalę w łudze rozcieńczonej wodą i blokuję.

Na czym polega blokowanie?

Biorę kawałek styropianu, kładę na to pieluszkę tetrową i rozkładam serwetkę i przypinam igłami lekarskimi. Najpierw upinam środek serwetki. Kładę jakiś okrąg żeby było równiutko. Następnie w ten sam sposób przypinam brzegi serwetki. Serwetkę trzeba trochę naciągać, ale niezbyt mocno, żeby nie straciła swojego kształtu. Pozostawiam tak do wysuszenia, wyjmuję igły i mam piękną serwetkę. Nie ma nawet potrzeby prasowania takiej serwetki.

Jak blokować serwetkę? Ta serwetka jest większa od omawianej w artykule. Zdjęcie ilustruje jedynie sposób blokowania
Serwetka do koszyczka wielkanocnego zrobiona ręcznie na szydełku z białego kordonka, z przerwami po bokach na pałączek, rozłożona na zielonym materiale,
Serwetka po upraniu i blokowaniu

Pomocne linki

Jeśli jesteś zwolenniczką poradników wideo, to obejrzyj film:

Zachęcam do pochwalenia się swoimi pracami, będzie mi bardzo milo! Jeśli jeszcze masz jakieś wątpliwości, napisz, postaram się pomóc!

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

6 komentarzy

 1. Dobry wieczór,czy po 10 rzędzie ,chcąc powiększyć serwetkę mam robić 1 słupek i 5 oczek łańcuszka? Nie jestem dość wprawa w szydełku i nie wiem jak to powiększenie zrobić.
  Pozdrawiam Hania

 2. Dziękuję za odpowiedź. To rozumiem. Tylko chciałam się upewnić czy w siódmym rzędzie mam zrobić siedem okienek nad jednym płatkiem a nad resztą po 6 okienek? Bo w filmie i schemacie nie było o tym mowy, a jest to istotne żeby wyszło 49 okienek na koniec. Pozdrawiam Edyta

 3. Cześć Ela. Mam problem z rzędem 7. Niby banalne. Zauważyłam że nad każdym płatkiem jest sześć okienek i łączenie- a nad jednym siedem( liczyłam na zdjęciu z Twojej strony). Ja robiłam wszędzie sześć (tak jak na schemacie)i łączenie. Na koniec 10 rzędu wychodziło mi 48 okienek, zamiast 49. Czyli w 7 rzędzie nad jednym płatkiem powinnam zrobić siedem okienek a nie sześć?
  Mam nadzieję, że jakoś jasno to napisałam. Pozdrawiam

  • Na koniec 11 rzędu jest 245 słupków, czyli okienek jest 49, dlatego w rzędzie 12 musimy “wrobić” 5 słupków. W artykule na blogu i w filmie o tym mówię. Bierzemy 12 słupków na 1 motyw i mamy 20 motywów, czyli potrzebujemy 240 słupków, a 5 nam zostaje i te 5 musimy gdzieś w tym okrążeniu zgubić.Tam, gdzie omijam zazwyczaj 4 słupki, 5 razy muszę ominąć 5 słupków. W ten sposób powstanie mi 20 motywów w okrążeniu dwunastym: [słupek, 7 oczek, słupek, 5 oczek] i nie zostaną mi słupki.
   Mam nadzieję, że wyjaśniłam.
   Pozdrawiam, Ela

   • Dziękuję za odpowiedź. To rozumiem. Tylko chciałam się upewnić czy w siódmym rzędzie mam zrobić siedem okienek nad jednym płatkiem a nad resztą po 6 okienek? Bo w filmie i schemacie nie było o tym mowy, a jest to istotne żeby wyszło 49 okienek na koniec. Pozdrawiam Edyta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: