Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Aniołek na choinkę zrobiony na szydełku.

Aniołek na szydełku? Dowiedz się, jak go zrobić!

Aniolek-na-szydelku

Zapraszam Cię do wspólnego zrobienia aniołka.

Aniołek na szydełku to piękna ozdoba do zawieszenia na choince. Mam nadzieję, że zechcesz go zrobić razem ze mną. Do zrobienia tego aniołka ja użyłam kordonka żmigrodzkiego tex 180 i szydełka 1,5mm, ale można go zrobić z nici w dowolnym rozmiarze i dobrać do niej właściwe szydełko.

Będzie potrzebna jeszcze styropianowa kulka o średnicy 2 cm, a do usztywnienia klej vicol i ługa oraz styropianowe jajko i strzykawka lekarska.

Aniołek na szydełku- odręczne schematy i opis wykonania poszczególnych części.

Wykonanie główki:

Aniolek-na-szydelku-schemat
 1. W magicznym kółeczku robimy 7 półsłupków i zamykamy rząd oczkiem ścisłym. Następnie robimy 7 oczek łańcuszka na zawieszkę i łączymy oczkiem ścisłym po przeciwnej stronie kółeczka- na środku.
 2. Powtarzamy 7 razy: dwa półsłupki w półsłupku poprzedniego rzędu= 14 półsłupków.
 3. Powtarzamy 7 razy: półsłupek w półsłupek poprzedniego rzędu , dwa półsłupki w półsłupku poprzedniego rzędu= 21 półsłupków.
 4. Robimy 21 półsłupków- wkłuwamy szydełko w każdy półsłupek poprzedniego rzędu.
 5. -6-7. jak rząd 4
 6. Rząd 8. W tym rzędzie zaczynamy zwężanie główki: powtarzamy 7x [półsłupek, dwa półsłupki łączone górą]= 14 półsłupków.
 7. 9 rząd. Powtarzamy 7x dwa półsłupki łączone górą= 7 półsłupków.

W tym miejscu przechodzimy do zrobienia skrzydełek- pelerynki:

Aniolek-na-szydelku-schemat
 1. Powtarzamy 7x [słupek, oczko łańcuszka, słupek, oczko łańcuszka- każde dwa słupki wkłuwamy w to samo miejsce]= 14 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka.
 2. 14 x [słupek, oczko łańcuszka, słupek, oczko łańcuszka- każde dwa słupki wkłuwamy w to samo miejsce między słupkami poprzedniego rzędu= 28 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka.
 3. 28 x powtarzamy: słupek- robimy między słupkami poprzedniego rzędu, dwa oczka łańcuszka.
 4. Powtarzamy 2 razy: [(9x 5 oczek łańcuszka i półsłupek łączący łuk- łuki łączymy w kolejnych słupkach)+ 5x (trzy półsłupki- dwa półsłupki w okienku między słupkami i jeden półsłupek w słupek)]. W ten sposób skrzydełko tworzymy na 9 okienkach z każdej strony, a sukienkę na 5 okienkach z każdej strony.
 5. Robimy tak samo jak rząd 4, tylko w łukach zwiększamy liczbę oczek do 6.

Sukienka aniołka

Aniolek-na-szydelku-schemat

Składamy robótkę łącząc przód i tył sukienki.

 1. W każdym półsłupku poprzedniego rzędu robimy słupek pojedynczy= 28 słupków.
 2. Dalsza część sukienki składa się z łuków: w 3 kolejnych rzędach robimy łuki z 4 oczek, natomiast w 5 kolejnych rzędach robimy łuki składające się z 5 oczek. W ten sposób zrobimy 8 rzędów łuków.
 3. W rzędzie 10. robimy łuki z 10 oczek łańcuszka, które łączymy w co drugim łuku, w sumie mamy 7 długich łuków.
 4. Na długich łukach powtarzamy motyw: [półsłupek, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, słupek pojedynczy, 2 oczka łańcuszka, półsłupek].
 5. W ostatnim rzędzie obrabiamy dół sukienki półsłupkami.

Tak wygląda aniołek po zrobieniu, po czym namaczam go w mieszance kleju vicol i ługi 1:1, wyciskam i suszę. Aniołka suszę na dużym jajku, a skrzydełka na strzykawce, ale można tu także użyć innych przedmiotów, np. świeczki.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *