Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Komplet: komin i ciepła czapka zimowa z pomponem

Jak zrobić na szydełku ciepłą czapkę zimową?

Jak zrobić na szydełku ciepłą czapkę zimową i komin z grubej włóczki pięknym, ale dość prostym wzorem z półsłupków i pęczków.

Sezon czapkowo- kominowy trwa w najlepsze. Zima do nas wróciła, więc nadal robię czapki i kominy. Ostatnio moja znajoma pokazała mi zdjęcie kompletu: czapka z kominem i zażyczyła sobie, aby jej taką zrobić. No i jest.

Wzór mi się bardzo spodobał, więc nagrałam film, jak zrobić na szydełku ciepłą czapkę zimową i komin#czapkadamska #czapkazkominem #jakzrobićczapkęnaszydełku Ciepła czapka zimowa zrobiona na szydełku – YouTube .

Zwykle jednak oglądający moje filmy instruktażowe proszą mnie, aby podać wzór graficzny, więc na blogu zamieszczam taki schemat, który rozpisuję odręcznie, bo jeszcze nie rozkminiłam programu do pisania schematów szydełkowych. Tutaj wyjaśniam też dokładnie, jak krok po kroku zrobić czapkę i komin.

Odręczny wzór graficzny

Uwagi ogólne:

Używając szydełka nr 4,5 i włóczki odpowiedniej grubości według tego schematu otrzymamy czapkę, która ma wymiary 23×23 cm mierząc na płasko i komin 23x 50 cm. Wymiary te są uniwersalne i dostosowane do osoby dorosłej, wzór jest rozciągliwy i dostosowuje się do każdego rozmiaru?

  1. Na końcu każdego rzędu robimy dodatkowo 1 oczko łańcuszka i dopiero wtedy przekręcamy robótkę.
  2. Pierwszy półsłupek z narzutem wkłuwamy zawsze w 2 oczko od szydełka (nie liczymy oczka, które jest na szydełku).
  3. Każdy pęczek robimy w oczku, które ominęliśmy, czyli cofamy się o 1 oczko.
  4. Wszystkie półsłupki i pęczki robimy wkłuwając się za tylną nitkę.
  5. Osoby, które nie wiedzą, jak zrobić półsłupek z narzutem i pęczek, odsyłam do filmu, gdzie pokazuję, jak je zrobić.

Jak zrobić na szydełku ciepłą czapkę? Oto sposób wykonania:

Na początku robimy 32 oczka łańcuszka plus 1 oczko, w kolejnych rzędach robimy według schematu:

  1. Rzędy 1-4 robimy półsłupkami, szydełko wkłuwamy pod tylną nitkę
  2. W rzędach 5-6 robimy na zmianę półsłupki z narzutem i pęczki. Na początku rzędu robimy półsłupek wkłuwając się w drugie oczko od szydełka, następnie robimy półsłupek- wkłuwamy się w drugie z kolei oczko, a omijamy pierwsze, potem cofamy się i w tym oczku, które ominęliśmy, robimy pęczek. Na końcu rzędu- w ostatnim oczku- robimy półsłupek z narzutem.

Powtarzamy rzędy od 1 do 6, aż uzyskamy odpowiednią wielkość. Ja zrobiłam w czapce 7 razy po 6 rzędów, czyli 42 rzędy. W kominie jest o jeden motyw sześciorzędowy więcej, czyli w sumie 48 rzędów.

Na koniec składamy robótkę na połowę, układamy prawą stroną do siebie i zszywamy boki. Możemy to zrobić szydełkiem (tak, jak w filmie) lub igłą dziewiarską. Potem pochować wszystkie nitki i gotowe.

Jeśli komuś nie uda się zrobić takiej czapki, może ją kupić w moim sklepie:https://bajeryeli.pl/produkt/ciepla-czapka-zrobiona-szydelkiem-wzorem-gwiazdkowym/

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: