Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Dłoń trzymająca aniołka zrobionego na szydełku, w tle drzewko świerkowe.

Jak zrobić aniołka na szydełku?

Jesli chcesz ubrać swoją choinkę w samodzielnie zrobione ozdoby, a nie wiesz, jak zrobić aniołka na szydełku, to zapraszam do wspólnego szydełkowania.

Jest to mój autorski wzór, dlatego będzie mi niezmiernie miło, jeśli przy prezentowaniu swoich aniołków w mediach podasz autora.

Aniołek ma 12 centymetrów wysokości. Sukienka na dole ma 8 cm średnicy.

Potrzebne materiały

Będę robiła z wykorzystaniem następujących materiałów:

 • biały kordonek tex 180 (nr 10)
 • szydełko 1,5 mm
 • styropianowa kulka o średnicy 2 cm do wypełnienia główki
 • klej wikol i ługa do usztywnienia aniołka
 • jajko styropianowe o średnicy 8 cm- forma do suszenia aniołka
 • igły lekarskie do przypięcia
 • strzykawka lekarska lub inny okrągły przedmiot, np. świeczka
 • nożyczki

Jak zrobić aniołka na szydełku- schemat

Schemat na szydełko- aniołek- głowa
Schemat na szydełko- aniołek- skrzydełka
Schemat na szydełko- aniołek- sukienka
Schemat na szydełko- aniołek- połowa sukienki

Jak zrobić aniołka na szydełku- szczegółowy opis wykonania

Na początek kilka uwag ogólnych:

 • aniołka szydełkuję w całości, bez odcinania nitki, pracuję w okrążeniach
 • koniec okrążenia łączę z początkiem oczkiem ścisłym
 • zamiast pierwszego słupka w okrążeniu robię 3 oczka łańcuszka

Aniołek- główka

Zaczynam od siedmiu półsłupków. Robię magiczne kółeczko i w tym kółeczko robię 7 półsłupków.

Kółeczko robię w ten sposób, że zakładam nić roboczą na wierzchu. Przytrzymuję palcami, wkładam szydełko do środka, wyciągam nitkę i robię oczko łańcuszka i j jeszcze 7 półsłupków. Po zrobieniu zaciskam to kółeczko, pociągam za początek tej nitki i łączę to okrążenie oczkiem ścisłym w pierwszym półsłupku.

Teraz jeszcze robię 7 oczek. I to będzie zawieszka aniołka. Łączę ten łańcuszek na przeciwległym brzegu oczkiem ścisłym. I teraz z jednej i z drugiej strony tej zawieszki robię po 7 półsłupków zgodnie ze schematem, czyli w każdym półsłupku robię 2 półsłupki. Powtarzam ten motyw.

W następnym okrążeniu główki robię 21 półsłupków, czyli będę zwiększała w co drugim półsłupku o 1 półsłupek. I teraz w tym okrążeniu powinnam mieć 21 półsłupków i robię jeszcze 5 takich okrążeń.

Po czym będę już zwężała główkę w odwrotnej kolejności niż było na początku, więc teraz w co drugim oczku zwężam. Robię 1 półsłupek w półsłupku, a w następnych 2 półsłupki łączone górą, czyli z dwóch jeden. I w ten sposób będę miała 14 półsłupków.

W tym momencie wypełniam główkę, wkładam do środka kulkę styropianową, ewentualnie inny wypełniacz.

W następnym okrążeniu nadal zwężam, tyle że teraz robię same półsłupki łączone górą. Będę miała na koniec okrążenia siedem półsłupków. I w ten sposób zakończyłam główkę aniołka.

Skrzydełka aniołka

Na skrzydełkach robię słupki. W każdym półsłupku robię słupek, oczko, słupek i oczko. W sumie będę miała teraz 14 słupków przydzielonych oczkiem łańcuszka.

Dalej przechodzę oczkiem ścisłym między słupki poprzedniego okrążenia i powtarzam takie same motywy, które robiłam w poprzednim okrążeniu: słupek, oczko, słupek, oczko. Po wykonaniu tego okrążenia mam 28 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka.

W trzecim okrążeniu przechodzę oczkiem ścisłym na oczko między słupkami i robię tutaj słupek, dwa oczka i następny słupek na następnym oczku między słupkami. Zrobię pięć takich krateczek i

to będzie przód lub tył aniołka.

Teraz robię dwa oczka i będę robiła skrzydełko. Najpierw zrobię trzy słupki:

pierwszy na słupku, drugi między słupkami i trzeci na kolejnym słupku. Dalej 5 oczek łańcuszka i znowu trzy słupki w grupie: słupek na słupku, słupek między słupkami i słupek na kolejnym słupku. 5 oczek, teraz na środku skrzydełka omijam jeden słupek i wkłuwam szydełko w kolejny i znowu robię trzy słupki tak, jak poprzednio. 5 oczek i kolejne trzy słupki. Taki będzie początek skrzydełek.

Teraz dwa oczka i słupek między słupkami., a dalej 5 kratek na przód lub tył anioła. Drugie skrzydełko robię w identyczny sposób, jak pierwsze.

Teraz w krateczkach (przód, tył) robię półsłupki: tu, gdzie miałam dwa oczka, robię dwa

półsłupki i na słupku jeden półsłupek.

Na skrzydełkach robię 5 oczek, 3 słupki pojedyncze łączone górą na trzech słupkach poprzedniego okrążenia, 5 oczek, w środkowym oczku na łuku robię również 3 słupki łączone górą. Wkłuwam szydełko cały czas w to samo miejsce. I tak powtarzam jeszcze na pozostałych elementach skrzydełka.

Skrzydełka aniołka- okrążenie 3.
Początek sukienki

Aniołek- sukienka

Zaczynam sukienkę od 14 słupków na przodzie i na tyle z drugiej strony, robię również 14 słupków.

W drugim okrążeniu robię słupek, 3 oczka na poprzeczkę, omijam dwa słupki i w następnych dwóch robię dwa słupki znowu trzy oczka, omijam 2 słupki, jeden słupek, 3 oczka. Powtarzam ten motyw do końca: raz robię 1 słupek, potem 2 słupki, a między tymi słupkami cały czas trzy oczka.

W kolejnym okrążeniu na pojedynczym słupku robię również słupek. Teraz na poprzeczce 2 oczka, natomiast w każdym słupku tym podwójnym, tutaj, gdzie mam dwa, w każdym z tych słupków robię teraz dwa słupki, potem dwa oczka. Powtarzam do końca okrążenia.

Teraz będzie już czwarte okrążenie sukieneczki aniołka i tutaj, gdzie miałam jeden słupek, robię dwa słupki w jednym, jedno oczko na poprzeczkę, dalej w grupie 4 słupków- w pierwszym słupku również dwa w jednym, potem dwa pojedyncze i w tym ostatnim również dwa w jednym. I teraz mam tutaj w sumie 6 słupków, oczko łańcuszka. Powtarzam tak do końca.

Piąte okrążenie powtarzam: tu gdzie miałam 2 słupki, robię 3: więc na słupku robię słupek, między słupkami słupek i na kolejnym słupku również słupek. I mam teraz 3 słupki, oczko łańcuszka, a dalej w tej grupie sześciu słupków- robię 6 słupków nic nie dodaję już teraz, oczko łańcuszka.

W szóstym okrążeniu sukieneczki robię w każdym słupku po trzy słupki= 9 słupków w grupie, dalej oczko łańcuszka, 4 słupki na czterech środkowych (omijam pierwszy słupek i zostawiam ostatni), oczko łańcuszka. I takie motywy będę powtarzała w tym okrążeniu.

I teraz, w siódmym okrążeniu sukieneczki, robię trzy słupki, oczko łańcuszka,znowu 3 słupki, oczko łańcuszka, 3 słupki, oczko łańcuszka i teraz dwa słupki, oczko łańcuszka i to będzie motyw tego siódmego okrążenia.

Tak dobrnęliśmy do ostatniego okrążenia sukienki aniołka. Teraz będę robiła słupki podwójne. Na początek 3 słupki łączone górą, 5 oczek łańcuszka, kolejne 3 słupki łączone górą, 5 oczek, i jeszcze raz 3 słupki łączone górą, 5 oczek, jeden słupek, ale teraz pojedynczy słupek, 5 oczek. I powtarzam takie motywy do końca tego okrążenia.

Kiedy zrobimy do końca to okrążenie, można uznać, że już aniołek jest gotowy. Ale jeśli ktoś chce, może jeszcze obrobić półsłupkami dół sukienki. Ja swojego aniołka jeszcze obrabiam półsłupkami. Na każdym łańcuszku z 5 oczek robię 5 półsłupków. I w ten sposób aniołek jest gotowy.

Usztywnianie i suszenie aniołka

Ja teraz moczę takiego aniołka w mieszance kleju wikol i ługi, potem go wyciskam i suszę na styropianowy jajku. Można także wykorzystać inną formę, jeśli nie mamy jajka. Przypinam igłami lekarskimi, a do skrzydełek wkładam strzykawkę lekarską. Wszystko owinięte ma być folią, bo inaczej nam się może przykleić do aniołka.

Po wysuszeniu, jeśli nam zostanie taka błonka z nadmiaru kleju, czyszczę szczoteczką.

Jak zrobić aniołka na szydełku- poradnik wideo

A może wolisz poradnik wideo? W takim razie zapraszam do obejrzenia filmu”#BajeryEliszydełkowanie Aniołek Na Choinkę Szydełko/ Christmas tree decorations tutorial

Mam nadzieję, że każdemu udało się ze mną zrobić takiego aniołka, jeśli nie, oczywiście zapraszam do zakupu. Możesz także zrobić sobie aniołka według innego wzoru https://bajeryeli.pl/aniolek-na-szydelku-dowiedz-sie-jak-go-zrobic/.

Dziękuję za wspólne szydełkowanie i zachęcam do pochwalenia się swoimi pracami, a jeśli będą jakieś wątpliwości, to chętnie je wyjaśnię?.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

2 komentarze

 1. Ciekawy punkt widzenia przedstawiony jasno i klarownie. Powiem szczerze, że po przyjemnej lekturze nabrałem ochoty na więcej, a jak wiadomo “apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Na pewno będę częściej tutaj zaglądać… 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: