Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Opaska na głowę zrobiona na szydełku

Jak zrobić opaskę na szydełku

Jak zrobić ciepłą opaskę na szydełku? Przeczytaj opis wykonania krok po kroku.

Jak zrobić opaskę na szydełku? Robi się chłodno, bo już jest jesień, więc pomyślałam, że przydałaby się ciepła opaska na uszy. Tym bardziej, że jeszcze za wcześnie na chodzenie w czapkach. Ale też pomyślałam o mojej wnusi, która jeszcze nie chce nakładać czapki. Jeździ rowerem do szkoły, a rano jest już często bardzo zimno. Opaska dla niej jest już gotowa, ale myślę, że taka opaska przyda się każdemu, dlatego zapraszam do wspólnego szydełkowania opaski dla osoby dorosłej.

Coraz dłuższe jesienne wieczory sprzyjają temu, aby oddać się ulubionym zajęciom. Może to być między innymi szydełkowanie. Bardzo ciekawe propozycje w artykule: Co robić w jesienne wieczory podaje na swoim blogu Agnieszka Kulczyk. Zajrzyjcie koniecznie😏.

Potrzebne materiały

Aby zrobić taką opaskę, potrzebujemy włóczki i szydełka. Można tę opaskę zrobić z resztek jakiejś włóczki, która nam została od innych projektów. Na taką opaskę dla osoby dorosłej wystarczy około 20 g włóczki.

Ja swoją opaskę będę robiła z włóczki Crofter, w 50 g tej włóczki jest 170 m.

W jej składzie jest 60% akrylu, 25% bawełny i 15% wełny. Jest to super mięciutka włóczka, a co najważniejsze nie gryzie. Uważam, że dobrze jest z niej zrobić właśnie opaskę, szczególnie dla osób, które są wrażliwe na tzw. gryzienie wełny.

Używam dość sporego szydełka , 6mm, ale jeśli ktoś robi luźno, to może używać szydełka nr 5.

Potrzebne będą jeszcze nożyczki oraz igła dziewiarska do zszycia opaski, ale może także być zwykła igła z szerszym uchem.

Jak zrobić opaskę na szydełku- wzór

 Wzór opaski będzie dosyć prosty, ponieważ będziemy robić tylko i wyłącznie półsłupki. dlatego nie będę rysowała tutaj schematu. Słupki będą troszkę inne. Będziemy robić je podobnie, jak przy wzorze jodełka, czyli będziemy zawsze zahaczać za ostatnią nitkę z poprzedniego półsłupka. Trudność polega jedynie na tym, że będziemy wbijać szydełko w rzędach lewych od strony zewnętrznej robótki.

Z prawej strony będzie wzór wyglądał tak, jak prawe oczka robione na drutach. Natomiast z lewej strony będzie układała nam się taka mała jodełka.

Jest to mój projekt opaski, dlatego będę niezmiernie wdzięczna, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach, oznaczycie mnie jako autorkę projektu. Z góry serdecznie dziękuję i oczywiście zapraszam do pochwalenia  się swoimi pracami w mediach.

Opis wykonania opaski na szydełku

 Na początku robię łańcuszek składający się z 80 oczek. Będzie to wielkość na obwód głowy od 54 do 56 cm. Opaska jest trochę rozciągliwa, także można powiedzieć, że ma rozmiar uniwersalny.

W pierwszym rzędzie w każdym oczku będę robiła półsłupek. Zamiast pierwszego robię oczko łańcuszka ,wbijam szydełko w drugie oczko od szydełka i robię zwyczajny półsłupek. Kolejny półsłupek i następne robię z nitką zahaczaną z poprzedniego półsłupka. Pokazałam to na zdjęciu, mam nadzieję, że to widać. Zatem zahaczamy o nitkę z poprzedniego półsłupka i robimy półsłupek w kolejnym oczku. W sumie będziemy mieć w pierwszym rzędzie 80 takich półsłupków.  Na końcu rzędu robię oczko łańcuszka i przekręcam robótkę na drugą stronę. W ten sam sposób będziemy robić wszystkie prawe rzędy. W kolejnych prawych rzędach będziemy wbijać szydełko pod 2 nitki podwójnego łańcuszka, który nam się tworzył na górze tego rzędu, od strony zewnętrznej.

Rząd lewy, to znaczy ten po lewej stronie naszej robótki, również będziemy robić z takich samych półsłupków. Tutaj półsłupki, podobnie jak w pierwszym rzędzie, zahaczamy o nitkę, ale wbijamy szydełko teraz pod dwie nitki łańcuszka od wewnątrz, z naszej strony. Natomiast nitkę zahaczamy od strony zewnętrznej, ponieważ właśnie teraz będą nam się te półsłupki układały na zewnątrz. Będzie to widać w robótce. Tak, jak we wzorze w jodełkę, zahaczamy nitkę, wbijamy szydełko od strony zewnętrznej ku sobie pod dwie nitki. Następnie owijamy nitkę roboczą na szydełko od zewnętrznej lewej strony i wyciągamy. Mamy 3 nitki na szydełku i robimy półsłupek. W ten sposób robimy wszystkie lewe rzędy.

Powtarzamy rząd prawy i lewy do uzyskania odpowiedniej szerokości opaski.

W mojej opasce ja wykonałam w sumie 11 rzędów. Można zrobić szerszą opaskę lub węższą, to zależy od naszych potrzeb.

Zszywanie opaski

Kiedy już mamy odpowiednią szerokość opaski, będziemy ją zszywać.

Moja robótka na końcu ma 9 cm szerokości i 52 cm długości.

Aby zszyć opaskę, układam prawymi stronami do siebie. Obie końcówki składamy do wewnątrz na połowę i układamy w harmonijkę te połówki: raz z jednej końcówki, raz z drugiej. Zszywamy wszystkie te cztery krawędzie, które nam powstały, igłą dziewiarską na okrętkę.

Opaska jest gotowa, ale jeśli wolisz zrobić ciepłą czapkę, to również znajdziesz opis krok po kroku, jak zrobić ciepłą czapkę na szydełku.

Jak zrobić opaskę na szydełku – poradnik wideo

Ciężko jest słownie wyjaśnić ten wzór, dlatego zapraszam do obejrzenia filmu. Na pewno będzie łatwiej zrobić tę opaskę, jeśli zobaczymy w praktyce.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

2 komentarze

  1. Super instrukcje! Wełniane czapki i opaski sa bardzo ważnym nakryciem głowy, gdy nadejdą chłodne dni. Chronią nas przed utrata ciepła, i często sa jednocześnie pieknym dodatkiem do całej stylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: