Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Gwiazdka na choinkę- sześcioramienna, zrobiona na szydełku z białego kordonka, srednica 12 cm.

Jak zrobić gwiazdkę na choinkę?

Jak zrobić gwiazdkę na choinkę? Nie musisz się martwić, bo oto masz gotowy przepis na  jej zrobienie.Gwiazdka ta- jest to mój autorski wzór, dlatego przy prezentowaniu swoich prac w mediach społecznościowych proszę o podawanie autora, będę bardzo wdzięczna.

Potrzebne materiały

Będę robiła z kordonka firmy Malwa, tex 240- to jest troszkę grubszy kordonek- i użyję szydełka 1,5 mm.

Do usztywnienia gwiazdki:

  • klej do drewna wikol
  • krochmal w butelce ługa
  • igły lekarskie
  • Kawałek styropianu owiniętego folią

Jak zrobić gwiazdkę na choinkę- schemat

Schemat gwiazdki na choinkę na szydełko
Schemat gwiazdki na choinkę na szydełko

Jak zrobić gwiazdkę na choinkę- szczegółowy opis wykonania

Zaczynam od 8 oczek łańcuszka. Na początek magiczna pętelka. Zamykam okrążenie zawsze oczkiem ścisłym.

I w pierwszym okrążeniu robię 12 razy: półsłupek, 5 oczek. I taki element powtarzam. Po zrobieniu 11 motywów, 12 motyw robię troszkę inaczej. Robię 2 oczka łańcuszka, narzut,  wkłuwam szydełko w pierwszy półsłupek tego okrążenia i robię teraz słupek. W ten sposób znajdę się na środku ostatniego (12) łuku.

W drugim okrążeniu będę robiła również łuki, połączone na półsłupkiem z łukami poprzedniego rzędu, ale teraz z 6 oczek łańcuszka. Zaczynam od półsłupka, półsłupek i 6 oczek. Następny półsłupek na następnym łuku i dalej 6 oczek, półsłupek. I tak do końca tego okrążenia. Na końcu tego okrążenia również łączę w ten sposób jak poprzednie okrążenie: robię 3 oczka, narzut, wkłuwam szydełko w pierwszy półsłupek tego okrążenia i robię słupek.

Teraz w kolejnym okrążeniu na tym pierwszym łuku robię słupek (3 oczka zamiast pierwszego), 1 oczko na poprzeczkę i drugi słupek, dalej 2 oczka, znowu słupek na kolejnym łuku i teraz robię 9 oczek i drugi słupek na tym samym łuku, 2 oczka łańcuszka. I powtarzam do końca okrążenia ten motyw. Łączę okrążenie oczkiem ścisłym.

Dalej przechodzę oczkiem ścisłym między dwa pierwsze słupki i tu zaczynam okrążenie. I teraz robię w tym miejscu półsłupek, a na tych oczkach- na tym łuku z 9 oczek- będę robiła 4 słupki pojedyncze przedzielone oczkiem łańcuszka: słupek, oczko. Potem słupek 2 razy nawijany (podwójny) i 5 oczek łańcuszka. Z drugiej strony tego łuku powtarzam to samo, tylko w odwrotnej kolejności: słupek 2 razy nawijany, oczko łańcuszka, słupek pojedynczy, oczko, słupek, oczko, slupek, oczko, słupek i półsłupek- na oczku między dwoma słupkami poprzedniego rzędu. Dalej, na następnych łukach, powtarzam to samo. Łączę na koniec oczkiem ścisłym w pierwszym półsłupku.

Obrobienie gwiazdki

I teraz jeszcze można tę gwiazdkę obrobić półsłupkami, ale ja obrabiam ją oczkami rakowymi, bo tak jest ładniej- wydaje mi się?

Robię oczko łańcuszka i oczka rakowe. Oczka rakowe robimy podobnie jak zwykłe półsłupki, tylko że w odwrotną stronę. Wkłuwam szydełko, zahaczam za nitkę, wyciągam i przeciągam przez te 2 pętelki, które mam na szydełku. Wkłuwam szydełko tylko między słupkami. Natomiast tutaj, gdzie miałam 5 oczek (na łuku) robię tylko 4 oczka rakowe I robimy tak aż naokoło całej gwiazdki.

Na koniec obcinam nitkę, wyciągam i chowam gdzieś z lewej strony robotki. Trzeba ją kilka razy przełożyć pod nitkę, żeby się potem nie wypruwała.

Gwiazdka na choinkę zrobiona szydełkiem z białego kordonka, średnica 12 cm.

Usztywnianie i suszenie gwiazdki

I teraz taką gwiazdeczkę moczę w mieszance kleju do drewna wikol i krochmalu ługa, w stosunku 1:1.

Następnie przypinam, oczywiście wyciskam z nadmiaru kleju i przypinam igłami lekarskimi do styropianu owiniętego folią. Staram się, żeby ramiona gwiazdki były rozłożone w jednakowej odległości. Wysychanie gwiazdki trwa około 24 godzin , ale ten czas zależy zwykle od temperatury. Im wyższa temperatura, tym gwiazdka szybciej wysycha.

Zakończenie

Gotowa gwiazdka jest dosyć spora, ma średnicę 12 cm- tutaj. Można wykorzystać ją do powieszenia na choince lub innych dekoracji świątecznych. Bardzo ładnie się prezentuje.

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną taką gwiazdkę, a jeśli nie- jest ona zawsze do kupienia tutaj w moim sklepie Bajery Eli.

Zapraszam serdecznie ?

Możecie także skorzystać z mojego poradnika wideo na kanale Bajery Eli.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *