Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Dynia z pomarańczowej włóczki zrobiona szydełkiem

Jak zrobić dynię szydełkiem?

Obecnie jest sezon na dynie, więc nie może jej zabraknąć także u mnie. Zapraszam do wspólnego szydełkowania królowej jesieni- dyni.

Potrzebne materiały

Ja zrobię z pomarańczowej włóczki bawełnianej dość cienkiej- w 50g- 120 m- w dwie nitki, szydełkiem 4 mm. Do zrobienia łodygi użyję zielonego kordonka o grubości 20 i szydełka 2,5mm.

Ta dynia wyjdzie dosyć spora, ma średnicę około 20cm,

Będzie potrzebne jeszcze wypełnienie dyni, np. kulka silikonowa oraz igła dziewiarska, nożyczki.

Przyda się także kolorowa tasiemka lub grubsza nitka w innym kolorze do zaznaczenia końca okrążenia.

Schemat

Jak zrobić dynię- schemat
Jak zrobić dynię?

Zrobię tę dynię półsłupkami, więc jest to projekt do wykonania również przez osoby początkujące.

Według tego wzoru można zrobić dynie z różnego rodzaju włóczek, zarówno cieńszych , jak i grubszych. Dobrze wyglądają z takiej włóczki puchatej, np.: Himalaya dolphin. Bardzo milutkie w dotyku, są idealne do zabawy dla dzieci.

Sposób wykonania krok po kroku

Robię magiczną pętelkę i w tym magicznym kółeczku robię 6 półsłupków. Zamiast pierwszego robię sobie oczko łańcuszka i jeszcze 5. Zaciągam kółeczko za nitkę, za ten początek. I teraz zaznaczam sobie koniec mojego okrążenia, ponieważ nie będę tutaj kończyła okrążeń,

będę robić tę dynię ślimakiem.

Na początku zasada będzie taka, że w każdym kolejnym okrążeniu będę dobierać 6 półsłupków, czyli w każdym kolejnym okrążeniu będzie o 6 półsłupków więcej.

W okrążeniu 9 nie będę dobierała półsłupków, zrobię w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia 1 półsłupek, czyli w sumie mam teraz 48 półsłupków.

Następnie w okrążeniu 10 znowu dobieram 6 półsłupków: robię 7 słupków pojedynczych i kolejny podwójny, czyli 2 półsłupki w jednym.

W 11 okrążeniu również nie będę dobierała półsłupków, więc w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia robię 1 półsłupek, czyli teraz będzie 54 półsłupki.

Ostatni raz dobiorę 6 półsłupków w kolejnym okrążeniu, więc będę robiła 8 półsłupków i dobranie i w ten sposób uzyskam w okrążeniu 60 półsłupków.

Dalej będę robiła okrążenia już bez dobierania. Tak wykonam jeszcze 14 okrążeń i od tego momentu będę już zwężać dynię. Zwężam w odwrotny sposób niż dobierane były oczka,

W tym momencie mam już okrążenie 27 i robię sobie 8 półsłupków pojedynczych i zwężenie.

Zwężanie robię w ten sposób: wkłuwam szydełko pod pętelkę w jednym półsłupku i w kolejnym, przeciągam nitkę i robię półsłupek, czyli z 2 półsłupków robię 1 półsłupek. I to jest taki mało widoczny sposób redukowania liczby półsłupków.

W kolejnym okrążeniu 28 nie zwężamy: robimy 54 półsłupki. W każdym półsłupku poprzedniego okrążenia 1 półsłupek.

Zwężam o 6 półsłupków w okrążeniu 29, a 30 robię bez zwężania, czyli 48 półsłupków. W kolejnych okrążeniach redukuję półsłupki w każdym o 6.

Wypełnienie

Po zrobieniu 35. okrążenia wyciągam troszkę dłuższą pętelkę i napełniam wnętrze dyni wypełnieniem. Ja używam kulki silikonowej, ale może być także inny wypełniacz. Należy włożyć tyle wypełnienia, aby uzyskać tyle, ile potrzebuję okrągłą piłeczkę.

Należy jeszcze dokończyć dynię, więc robię 1 półsłupek i zwężenie, a w następnym okrążeniu robię same zwężenia.

Szycie

I teraz na końcu zostawiam sobie taką dłuższą ok. 2 m nić, wyciągam, bo ona się przyda do zrobienia wgłębień w dyni. Nić nawlekam w dłuższą igłę dziewiarską, wkłuwam w środek z jednej strony, wyciągam w środku z drugiej strony i mocno zaciągam. Takich wgłębień na całej dyni tworzę 6. Trzeba uważać, żeby naprężenie nitki było takie samo i aby części były jednakowe.

Jak zrobić łodyżkę.

Część 1. – do listka

Teraz robię łodyżkę dyni z zielonego kordonka, szydełkiem 2,5.

Zaczynam tym razem od 7 półsłupków. Robię sobie magiczne kółeczko i w niej 7 półsłupków. Teraz zamykam okrążenie oczkiem ścisłym i w każdym półsłupku robię 2 półsłupki.

Zamiast pierwszego 1 oczko i w tym samym miejscu drugi półsłupek. Zamykam okrążenie oczkiem ścisłym.

Od tego miejsca robię w okrążeniach po 14 półsłupków aż uzyskam odpowiednią długość łodygi. .

Jednak dalej będę robiła ślimakiem, w każdym półsłupku robię półsłupek. Wkłuwam szydełko pod 2 nitki półsłupka z poprzedniego okrążenia.

Robię tak jeszcze 7 rzędów, a potem listek.

Część 2.- po listku

Dalej robię łodyżkę półsłupkami. Robię jeszcze 5 kolejnych okrążeń. Po czym rozszerzam tę łodyżkę, więc powtarzam w kolejnych okrążeniach następujący schemat:

-1 półsłupek, 2 półsłupki w jednym,

– 2 półsłupki, 2 półsłupki w jednym,

– 3 półsłupki, 2 półsłupki w jednym

Myślę, że już tyle wystarczy, ale jeśli potrzeba, można zrobić więcej okrążeń.

Jak zrobić listek?

Robię 4 oczka, 2 narzuty, wkłuwam szydełko w pierwsze zrobione oczko i robię słupek podwójny.

Jeszcze drugi słupek podwójny, wkłuwam szydełko pod 2 nitki u podstawy poprzedniego słupka,

Następnie 2 słupki pojedyncze- wkłuwam szydełko cały czas pod 2 nitki u podstawy poprzedniego słupka. Na wierzchołku robię jeszcze 1 słupek pojedynczy w to samo miejsce. A teraz druga strona liścia: 2 słupki pojedyncze, 2 słupki podwójne i 4 oczka łańcuszka i łączę oczkiem ścisłym z początkiem listka.

Przyszycie łodygi

I teraz również odcinam sobie nitkę trochę dłuższą, żeby jeszcze przyszyć ten fragment. Tutaj już nie musi być taka długa, ok. 0,5 m wystarczy na pewno.

I tera użyję igły dziewiarskiej krótszej, ale można także przyszyć tę łodyżkę za pomocą zwykłej igły.

Przedtem w środek tej łodyżki należy włożyć jeszcze wypełnienie, to wtedy ta łodyżka nam się ładnie ułoży. Wypełniam sobie tą kulką tak, jak całość.

Teraz układam sobie na wierzchu dyni. Staram się, żeby była na środku i przyszywam dowolnym sposobem.

Zakończenie

Dynia gotowa! Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną taką dynię, jeśli nie, to oczywiście zapraszam na zakupy do mojego sklepu Bajery Eli.

Można także skorzystać z wideo poradnika na kanale moim YouTube- Ela M-Bajery Eli.

Dziękuję za wspolne szydełkowanie, będzie mi miło, jeśli pochwalicie się swoimi pracami.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: