Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Oparte na beżowym tle dłonie dziewczynki w ażurowych rękawiczkach zrobionych ręcznie na szydełku z białego kordonka wzorem siateczkowym.

Jak zrobić ażurowe rękawiczki dla dziewczynki?

Lewa dłoń w ażurowej rękawiczce z białego kordonka
Ażurowe rękawiczki dla dziewczynki zrobione ręcznie na szydełku wzorem siateczkowym

Zapraszam do wspólnego szydełkowania rękawiczek ażurowych dla dziewczynki 8-10 lat. W artykule opisuję krok po kroku, jak zrobić szydełkiem ażurowe rękawiczki dla małej damy. Szydełkowe rękawiczki to wyjątkowy dodatek na I Komunię dla dziewczynki, ale mogą być także wykorzystane do innych stylizacji.

Rozmiar

Uprzedzając pytania o rozmiar, można powiedzieć, że jest to rozmiar uniwersalny, bo te rękawiczki dopasowują się troszkę do dłoni dziecka. Myślę, że będą dobre dla dziewczynek w wieku 8- 10 lat. To zależy też od tego, jakie dłonie ma dziecko.

Jeśli chcemy zrobić większe rękawiczki, można użyć większego szydełka. Wtedy rękawiczki wyjdą większe, a jeśli chcemy zrobić mniejsze, no to po prostu trzeba zacząć od mniejszej liczby oczek podzielnej przez 3.

Potrzebne materiały

Będę robiła rękawiczki z cienkiego kordonka 100% bawełna. W 50 gramach mieści się 325 metrów.

To jest taki kordonek naprawdę cienki i miękki, troszkę z połyskiem, także wydaje mi się, że będzie się nadawał na takie rękawiczki. Na pewno nie będą drapać, a dziewczynki często są właśnie wrażliwe na takie drapanie.

Ale można oczywiście zrobić z różnego innego kordonka, trzeba tylko pamiętać, żeby dobrać odpowiednie szydełko.

Szydełko 1,1 mm, tylko na początku użyję szydełka 1,3 mm.

Dodatkowo potrzebne będą jeszcze:

  • nożyczki
  • 2 małe guziczki
  • igła- opcjonalnie

Jak zrobić ażurowe rękawiczki dla dziewczynki- schemat

Schemat na szydełko - jak zrobić ażurowe rękawiczkę dla dziewczynki. Symbole szydełkowe w kolejnych rzędach zaznaczone są naprzemiennie kolorem czarnym i czerwonym. Na dole zamieszczona legenda.

Opis wykonania- jak zrobić ażurowe rękawiczki dla dziewczynki

Jak zrobić nadgarstek rękawiczki prawej i lewej

Na początku obie rękawiczki robimy tak samo.

Zaczynam od magicznej pętelki i zrobienia 46 oczek. Do tego użyję szydełka 1,3 milimetra, ale tylko do 3 pierwszych rzędów, potem biorę szydełko mniejsze 1,1 mm.

Mam łańcuszek z 46 oczek i w każdym oczku robię półsłupek, czyli na końcu będę mieć 46 półsłupków. Tutaj trzeba uważać tylko, żeby nam się ten łańcuszek nie przekręcił.

Na końcu robię oczko łańcuszka i przechodzę z drugiej strony łańcuszka. Z tej strony robię tak samo, czyli 46 półsłupków.

W trzecim rzędzie zmieniam sobie szydełko na mniejsze. Odwracam robótkę i będę robiła łuki składające się z pięciu oczek łańcuszka. Robię 5 oczek, omijam dwa półsłupki, w trzecim półsłupku wkłuwam szydełko i robię półsłupek. Na końcu mam 15 takich łuków z 5 oczek.

I teraz robię 4 oczka łańcuszka, 3 oczka zamiast słupka, oczko na poprzeczkę, przekręcam robótkę.

Na pierwszym łuku poprzedniego rzędu robię jeszcze 4 słupki i oczko łańcuszka. Mam w sumie 5 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka. Dalej oczko łańcuszka półsłupek na środku kolejnego łuku, 5 oczek, półsłupek na kolejnym łuku.

W tym rzędzie powtarzam 5 razy motyw: oczko łańcuszka, 5 słupków z oczkiem łańcuszka,półsłupek, 5 oczek, półsłupek. Będziemy mieć 5 motywów.

Przekręcam robótkę. Piąty rząd zaczynam od takiego elementu: 3 oczka łańcuszka zamiast pierwszego słupka, oczko na poprzeczkę, słupek, oczko, słupek, oczko, słupek, oczko, słupek. Czyli mam także 5 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka, ale teraz nie robię już na końcu i na początku tych słupków oczka. Dalej robię 2 łuki składające się z 5 oczek. Na schemacie widoczne są miejsca, gdzie wbić szydełko. I takie motywy powtarzam do końca rzędu: pięć słupków z 4 oczkami łańcuszka, dwa łuki.

Na końcu robię oczko łańcuszka, odwracam robótkę i obrabiam półsłupkami. Na łuku z 5 oczek robię 4 półsłupki, na półsłupku tylko oczko ścisłe i na każdym słupku i oczku robię półsłupek. To będzie taka falbanka z jednej strony rękawiczki na nadgarstku.

Rękawiczka prawa i lewa od strony dłoni.

Teraz przechodzę na drugą stronę, czyli od strony dłoni, oczkami ścisłymi. Od razu zrobię pętelkę na guziczek składającą się z 6 oczek.

W 2 kolejnych rzędach robię motywy: 2 słupki, 2 oczka łańcuszka. Zamiast pierwszego słupka robię 3 oczka łańcuszka. Na końcu rzędu mam 12 par słupków. Kolejny rząd robię tak samo, czyli dwa słupki, słupek w słupek i dwa oczka łańcuszka.

Taki będzie początek rękawiczki, a od rzędu 9 będę robiła wzór podstawowy, czyli siateczkę. Siateczka to łuki składające się z 5 oczek łańcuszka i półsłupka. W tym rzędzie robię 17 łuków zgodnie ze schematem. Powtarzam do rzędu 13 i do tego momentu robimy dwie jednakowe części rękawiczek prawej i lewej.

Rękawiczka prawa- dalsza część

Od tego miejsca będę robić w okrążeniach i troszkę inaczej rękawiczkę prawą i rękawiczkę lewą. Różnica będzie polegała jedynie na sposobie łączenia okrążeń.

Zaczynamy od rękawiczki prawej, więc tutaj łączę okrążenia w ten sposób: robię 3 oczka łańcuszka i słupek. Wbijam szydełko w półsłupek początkowy. W ten sposób mam teraz 18 łuków na obwodzie rękawiczki. Robię jeszcze cztery okrążenia.

W okrążeniu 19 będę zostawiała już miejsce na kciuk, ale jeśli ktoś chce sobie dłuższą rękawiczkę zrobić, no to może jeszcze dorobić ze dwa okrążenia dodatkowo.

Zaczynamy tak jak zwykle od pięciu oczek i robię wzór podstawowy: 5 oczek i półsłupek. Układam tak rękawiczkę, aby miejsce na kciuk wyszło po wewnętrznej stronie rękawiczki. Na kciuk zostawiam 3 łuki i łączę łukiem z 5 oczek obie strony rękawiczki. Można teraz od razu zrobić kciuk, ale ja wszystkie paluszki dorabiam na samym końcu.

Teraz robię jedno okrążenie składające się z 15 łuków. Na końcu łączę tak jak zwykle, czyli robię 3 oczka łańcuszka i słupek. Po przerobieniu tego okrążenia zostawię miejsce na mały palec. Należy tak umiejscowić mały palec, aby kciuk znajdował się po wewnętrznej stronie dłoni.

Na mały palec zostawiam dwa łuki, robię poprzeczkę i kończę okrążenie. Robię jeszcze jedno okrążenie i mam zrobioną rękawiczkę już do palców.

Jak zrobić palce w rękawiczce?

Zaczynam od zrobienia palca wskazującego, bo właśnie okrążenie ostatnie kończy się w tym miejscu. Palec wskazujący zaczynam od 5 łuków. Robię 6 okrążeń z łuków składających się z 5 oczek i 4 okrążenia z łuków składających się z 4 oczek. I kończę wszystkie palce w ten sposób,

że łączę górą po dwa słupki pojedyncze. Zamiast pierwszego słupka robię dwa oczka.

I teraz przechodzę do kolejnego palca. Palec środkowy zaczynam od 6 łuków i robię 6 okrążeń z łuków z 5 oczek i 6 okrążeń z łuków z 4 oczek.

Palec serdeczny zaczynam również od 6 łuków i robię 6 okrążeń z łuków składających się z 5 oczek i 7 okrążeń z łuków składających się z 4 oczek. W sumie robię w tym palcu 13 okrążeń.

W małym palcu jest 5 łuków i robię 3 okrążenia z łuków z 5 oczek i 6 okrążeń z łuków z 4 oczek.

Natomiast kciuk zaczynam od 6 łuków. Robię 4 okrążenia łukami z 5 oczek i 5 okrążeń łukami z 4 oczek.

Palce w rękawiczce prawej i lewej robię tak samo. Kolejność nie musi być zachowana, można je zrobić w innej kolejności.

Rękawiczka lewa- dalsza część

Teraz będę kończyła rękawiczkę lewą. Do 13 rzędu zrobiłam tak samo jak w rękawiczce prawej.

I połączę w tym okrążeniu również w ten sam sposób, jak w prawej. Tylko to pierwsze okrążenie w ten sposób połączę, natomiast już kolejne 5 będę łączyła troszkę inaczej. Robię ostatni łuk w całości, czyli 5 oczek i łączę oczkiem ścisłym z początkiem. Aby zacząć następne okrążenie przechodzę oczkami ścisłymi na środek następnego łuku. Przesuwam się w ten sposób w lewą stronę, nie w prawo, tak jak było w prawej rękawiczce, tylko w lewą. Po zostawieniu miejsca na kciuk, wracam do takiego sposobu łączenia okrążeń, jak w prawej rękawiczce. Dalszą część rękawiczki lewej robię tak samo, jak w prawej.

I w ten sposób mam zrobione już dwie rękawiczki. Jeszcze tylko powciągać nitki, przyszyć guziczek i oczywiście ja jeszcze na koniec te rękawiczki piorę i one wtedy ładnie się ułożą.

Jak zrobić ażurowe rękawiczki dla dziewczynki- poradnik wideo

Mam nadzieję, że każdemu udało się ze mną zrobić takie rękawiczki. Jeśli nadal nie wiesz, jak zrobić ażurowe rękawiczki dla dziewczynki, to zapraszam do obejrzenia poradnika wideo.

Takie ażurowe rękawiczki możesz także kupić w moim sklepie Bajery Eli.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: