Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Rękawiczki ażurowe szydełkowe z perełkami

Jak zrobić szydełkiem ażurowe rękawiczki ? Część 1

Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić szydełkiem ażurowe rękawiczki dla osoby dorosłej. Opis wykonania krok po kroku ze wzorem.

Ażurowe rękawiczki to nieodzowny dodatek dla Pań, które preferują styl romantyczny, np. na swój ślub. Z tym poradnikiem zrobisz je sama, więc zapraszam Cię do wspólnego szydełkowania. W tym artykule opiszę, jak zrobić część nadgarstka i dłoni, a w cęści II- jak zrobić palce i przyszyć perełki.

Projekt ten opracowałam na prośbę jednej z Pań, która właśnie chciała zrobić takie rękawiczki na ślub dla swojej córki.

Ażurowe rękawiczki zrobione szydełkiem
Ażurowe rękawiczki z perełkami

AŻUROWE RĘKAWICZKI- INFORMACJE WSTEPNE

Są to dość proste rękawiczki, z moim ulubionym wzorem ananaska, więc myślę, że każdemu uda się je zrobić.

Dobrze jest robić jednocześnie rękawiczkę prawą i lewą, ponieważ w dużej części robi się je tak samo. W tych momentach, gdzie będą różnice, to będę je wyjaśniać.

Jeśli chodzi zaś o rozmiar, można powiedzieć, że jest uniwersalny. Ja mierzyłam na swoje dłonie. Mam dosyć szczupłe, noszę rozmiar M, a czasem S. Rękawiczki, pomimo że są robione z nierozciągliwego kordonka, to trochę dopasowują się do dłoni. Jeśli chcemy zrobić mniejsze rękawiczki, to można użyć cieńszej nitki i mniejszego szydełka oraz zacząć od mniejszej liczby oczek. Ja te ze zdjęcia zrobiłam z kordonka Limol PT 8, szydełko 1,5 mm.

Jak zwykle opracowałam także uproszczony wzór. W opisie wykonania wyjaśniam, jak szydełkować poszczególne rzędy i okrążenia.

Wzór na rękawiczki ażurowe robione na szydełku
Wzór na rękawiczki ażurowe robione na szydełku
Wzór na ażurowe rękawiczki szydełkowe
Ażurowe rękawiczki- wzór- rękawiczka lewa

MANKIET- NADGARSTEK

Początkowo robię w rzędach taki mankiecik.

W pierwszym rzędzie robię półsłupki i pikotki. Na początek oczko łańcuszka i wkłuwam szydełko w drugie oczko od szydełka, robię półsłupek i jeszcze 3 półsłupki. Wkłuwam szydełko w każde oczko. Czyli w sumie mam 4 półsłupki i teraz robię pikotkę z 3 oczek łańcuszka. Następnie 4 półsłupki w następnych kolejnych czterech oczkach i pikotka. Taki motyw powtarzam do końca. Na obu rękawiczkach tak samo. W tym rzędzie powinno być 14 pikotek.

Na końcu robię 3 oczka łańcuszka, przechodzę na drugą stronę łańcuszka i robię słupek na pierwszym oczku. Dalej 2 oczka łańcuszka (omijam 2 oczka) i 2 słupki. Słupki będą nam wychodzić naprzeciwko pikotek.

Teraz robię 3 oczka łańcuszka,odwracam robótkę na lewą stronę, słupek na słupku, 2 oczka i teraz między słupkami poprzedniego rzędu- w tym samym miejscu- robię słupek, oczko, pikotka, oczko, słupek i oczko. To samo powtarzam do końca rzędu. Na końcu rzędu robię 2 oczka i 2 słupki.

A teraz przechodzę oczkami ścisłymi na górę robótki. Oczko łańcuszka, 3 oczka zamiast pierwszego słupka, drugi słupek w słupek. Dalej robię 3 oczka łańcuszka i słupek pomiędzy pikotkami, 3 oczka i kolejny słupek. I tak robię do końca tego rzędu. Na końcu tego rzędu robię również 2 słupki

Przekręcam robótkę- robię najpierw oczko, przekręcam i teraz w każdym oczku robię półsłupek.

Wkłuwam szydełko w środek oczka (nie pod oczko), bo to wygląda ładniej, pod 1 nitkę tym razem.

I robię tak do końca tego rzędu. Na końcu robię 3 oczka łańcuszka, przekręcam robótkę i tutaj na początek 2 słupki. I teraz w dalszej części tego rzędu robię oczko łańcuszka i słupek. Słupek robię między słupkami poprzedniego rzędu i na każdym słupku- omijam zawsze 1 oczko. Na końcu 2 słupki.

Oczko łańcuszka, przekręcam robótkę i półsłupki w każdym oczku poprzedniego rzędu wkłuwane w środek (tak, jak w rzędzie 5).

CZĘŚĆ NA DŁOŃ

Od tego momentu będę tę robótkę robiła w okrążeniach.

Robię zamiast pierwszego słupka 3 oczka łańcuszka i oczko na poprzeczkę. Tylko, że od tego momentu będę robiła słupki patentowe. Robimy je podobnie, jak słupki zwykłe, a więc narzut, wkłuwam szydełko i wyciągam nitkę i teraz przerabiam najpierw tylko 1 nitkę z szydełka, potem 2 nitki i 2 nitki.

W tym okrążeniu każdy słupek robię na słupku poprzedniego rzędu.

I to będzie mój podstawowy wzór: słupek patentowy, oczko łańcuszka- w całej rękawiczce już do końca.

Rozpoczynam już także motyw ananaska na środku. W sumie mam w robótce 31 słupków, więc z jednej i z drugiej strony ananaska będzie po 15.

W środkowym słupku- 16- rozpoczynam motyw ananaska: oczko łańcuszka i tutaj na tym słupku robię słupek, oczko łańcuszka, drugi słupek, 3 oczka łańcuszka i jeszcze w tym samym miejscu słupek, oczko i słupek. Dalej wzór podstawowy.

Na końcu tego okrążenia łączę z początkiem w prawej rękawiczce w ten sposób: wkłuwam szydełko tu w czwarte oczko, które zastąpiły mi pierwszy słupek, wyciągam nitkę i przerabiam.

Od tego miejsca wszystkie słupki będę robiła na poprzeczkach -oczkach między słupkami poprzedniego okrążenia. Wkłuwam szydełko zawsze w środek tego oczka.

W lewej rękawiczce robię wszystko tak samo, tylko że będę łączyła okrążenie troszkę inaczej. Robię na końcu oczko, zamykam okrążenie oczkiem ścisłym- w czwartym oczku, które zastąpiły mi pierwszy słupek. I przechodzę teraz na następne oczko oczkiem ścisłym. I tutaj będę rozpoczynała nowe okrążenie. Tak jest w lewej rękawiczce, takie połączenie, a poza tym wszystko tak samo.

W okrążeniu dziewiątym robię 16 słupków do ananaska.

Zamiast pierwszego 4 oczka, oczko na poprzeczkę i w każdym oczku poprzedniego rzędu, na tych poprzeczkach, robię słupek.

I teraz wzór z ananaskiem. Oczko łańcuszka przed, między słupkami, robię 2 słupki, oczko łańcuszka, 2 słupki, oczko łańcuszka. Teraz, na tej poprzeczce z 3 oczek, robię: słupek, 3 oczka, słupek, oczko łańcuszka. I dalej między słupkami również 2 słupki, oczko łańcuszka i 2 słupki.

Następnie oczko łańcuszka i robię słupek na oczku, ale za pierwszym słupkiem- ten pierwszy słupek po ananasku omijam. Wzór podstawowy do końca okrążenia.

Dalszą część rękawiczki prawej i lewej robię zgodnie ze schematem.

KILKA UWAG I WSKAZÓWEK

Zwróć uwagę na:

  • Różne miejsce dobierania słupków w prawej i lewej rękawiczce,
  • Od 12 okrążenia zmieniam na odwrót sposób połączenia okrążeń: w rękawiczce prawej łączę tak, jak łączyłam w prawej, a w prawej tak, jak łączyłam w lewej,
  • Od okrążenia 14 ostatni słupek przed ananaskiem robię za tym ostatnim słupkiem poprzedniego okrążenia (nie tak, jak tu było: przed słupkiem). I teraz nie 1 oczko, tylko 2 oczka łańcuszka. Analogicznie po ananasku.

Wdalszej części zaczynam już robić palce, ale to opiszę dokładnie w II części tego poradnika. Jeśli ten opis okazał się niewystarczający, możesz skorzystać z video poradnika na moim kanale YouTube- Bajery Eli

Zapraszam do obejrzenia oferty sklepu BajeryEli

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *