Azurowe rękawiczki zrobione szydełkiem
| |

Jak zrobić szydełkiem ażurowe rękawiczki ? Część 1

Ażurowe rękawiczki to nieodzowny dodatek dla Pań, które preferują styl romantyczny, np. na swój ślub. Z tym poradnikiem zrobisz je sama, więc zapraszam Cię do wspólnego szydełkowania. W tym artykule opiszę, jak zrobić część nadgarstka i dłoni, a w cęści II- jak zrobić palce i przyszyć perełki.

Projekt ten opracowałam na prośbę jednej z Pań, która właśnie chciała zrobić takie rękawiczki na ślub dla swojej córki.

Ażurowe rękawiczki z perełkami

AŻUROWE RĘKAWICZKI- INFORMACJE WSTEPNE

Są to dość proste rękawiczki, z moim ulubionym wzorem ananaska, więc myślę, że każdemu uda się je zrobić.

Dobrze jest robić jednocześnie rękawiczkę prawą i lewą, ponieważ w dużej części robi się je tak samo. W tych momentach, gdzie będą różnice, to będę je wyjaśniać.

Jeśli chodzi zaś o rozmiar, można powiedzieć, że jest uniwersalny. Ja mierzyłam na swoje dłonie. Mam dosyć szczupłe, noszę rozmiar M, a czasem S. Rękawiczki, pomimo że są robione z nierozciągliwego kordonka, to trochę dopasowują się do dłoni. Jeśli chcemy zrobić mniejsze rękawiczki, to można użyć cieńszej nitki i mniejszego szydełka oraz zacząć od mniejszej liczby oczek. Ja te ze zdjęcia zrobiłam z kordonka Limol PT 8, szydełko 1,5 mm.

Jak zwykle opracowałam także uproszczony wzór. W opisie wykonania wyjaśniam, jak szydełkować poszczególne rzędy i okrążenia.

Ażurowe rękawiczki- wzór- rękawiczka prawa
Ażurowe rękawiczki- wzór- rękawiczka lewa

MANKIET- NADGARSTEK

Początkowo robię w rzędach taki mankiecik.

W pierwszym rzędzie robię półsłupki i pikotki. Na początek oczko łańcuszka i wkłuwam szydełko w drugie oczko od szydełka, robię półsłupek i jeszcze 3 półsłupki. Wkłuwam szydełko w każde oczko. Czyli w sumie mam 4 półsłupki i teraz robię pikotkę z 3 oczek łańcuszka. Następnie 4 półsłupki w następnych kolejnych czterech oczkach i pikotka. Taki motyw powtarzam do końca. Na obu rękawiczkach tak samo. W tym rzędzie powinno być 14 pikotek.

Na końcu robię 3 oczka łańcuszka, przechodzę na drugą stronę łańcuszka i robię słupek na pierwszym oczku. Dalej 2 oczka łańcuszka (omijam 2 oczka) i 2 słupki. Słupki będą nam wychodzić naprzeciwko pikotek.

Teraz robię 3 oczka łańcuszka,odwracam robótkę na lewą stronę, słupek na słupku, 2 oczka i teraz między słupkami poprzedniego rzędu- w tym samym miejscu- robię słupek, oczko, pikotka, oczko, słupek i oczko. To samo powtarzam do końca rzędu. Na końcu rzędu robię 2 oczka i 2 słupki.

A teraz przechodzę oczkami ścisłymi na górę robótki. Oczko łańcuszka, 3 oczka zamiast pierwszego słupka, drugi słupek w słupek. Dalej robię 3 oczka łańcuszka i słupek pomiędzy pikotkami, 3 oczka i kolejny słupek. I tak robię do końca tego rzędu. Na końcu tego rzędu robię również 2 słupki

Przekręcam robótkę- robię najpierw oczko, przekręcam i teraz w każdym oczku robię półsłupek.

Wkłuwam szydełko w środek oczka (nie pod oczko), bo to wygląda ładniej, pod 1 nitkę tym razem.

I robię tak do końca tego rzędu. Na końcu robię 3 oczka łańcuszka, przekręcam robótkę i tutaj na początek 2 słupki. I teraz w dalszej części tego rzędu robię oczko łańcuszka i słupek. Słupek robię między słupkami poprzedniego rzędu i na każdym słupku- omijam zawsze 1 oczko. Na końcu 2 słupki.

Oczko łańcuszka, przekręcam robótkę i półsłupki w każdym oczku poprzedniego rzędu wkłuwane w środek (tak, jak w rzędzie 5).

CZĘŚĆ NA DŁOŃ

Od tego momentu będę tę robótkę robiła w okrążeniach.

Robię zamiast pierwszego słupka 3 oczka łańcuszka i oczko na poprzeczkę. Tylko, że od tego momentu będę robiła słupki patentowe. Robimy je podobnie, jak słupki zwykłe, a więc narzut, wkłuwam szydełko i wyciągam nitkę i teraz przerabiam najpierw tylko 1 nitkę z szydełka, potem 2 nitki i 2 nitki.

W tym okrążeniu każdy słupek robię na słupku poprzedniego rzędu.

I to będzie mój podstawowy wzór: słupek patentowy, oczko łańcuszka- w całej rękawiczce już do końca.

Rozpoczynam już także motyw ananaska na środku. W sumie mam w robótce 31 słupków, więc z jednej i z drugiej strony ananaska będzie po 15.

W środkowym słupku- 16- rozpoczynam motyw ananaska: oczko łańcuszka i tutaj na tym słupku robię słupek, oczko łańcuszka, drugi słupek, 3 oczka łańcuszka i jeszcze w tym samym miejscu słupek, oczko i słupek. Dalej wzór podstawowy.

Na końcu tego okrążenia łączę z początkiem w prawej rękawiczce w ten sposób: wkłuwam szydełko tu w czwarte oczko, które zastąpiły mi pierwszy słupek, wyciągam nitkę i przerabiam.

Od tego miejsca wszystkie słupki będę robiła na poprzeczkach -oczkach między słupkami poprzedniego okrążenia. Wkłuwam szydełko zawsze w środek tego oczka.

W lewej rękawiczce robię wszystko tak samo, tylko że będę łączyła okrążenie troszkę inaczej. Robię na końcu oczko, zamykam okrążenie oczkiem ścisłym- w czwartym oczku, które zastąpiły mi pierwszy słupek. I przechodzę teraz na następne oczko oczkiem ścisłym. I tutaj będę rozpoczynała nowe okrążenie. Tak jest w lewej rękawiczce, takie połączenie, a poza tym wszystko tak samo.

W okrążeniu dziewiątym robię 16 słupków do ananaska.

Zamiast pierwszego 4 oczka, oczko na poprzeczkę i w każdym oczku poprzedniego rzędu, na tych poprzeczkach, robię słupek.

I teraz wzór z ananaskiem. Oczko łańcuszka przed, między słupkami, robię 2 słupki, oczko łańcuszka, 2 słupki, oczko łańcuszka. Teraz, na tej poprzeczce z 3 oczek, robię: słupek, 3 oczka, słupek, oczko łańcuszka. I dalej między słupkami również 2 słupki, oczko łańcuszka i 2 słupki.

Następnie oczko łańcuszka i robię słupek na oczku, ale za pierwszym słupkiem- ten pierwszy słupek po ananasku omijam. Wzór podstawowy do końca okrążenia.

Dalszą część rękawiczki prawej i lewej robię zgodnie ze schematem.

KILKA UWAG I WSKAZÓWEK

Zwróć uwagę na:

  • Różne miejsce dobierania słupków w prawej i lewej rękawiczce,
  • Od 12 okrążenia zmieniam na odwrót sposób połączenia okrążeń: w rękawiczce prawej łączę tak, jak łączyłam w prawej, a w prawej tak, jak łączyłam w lewej,
  • Od okrążenia 14 ostatni słupek przed ananaskiem robię za tym ostatnim słupkiem poprzedniego okrążenia (nie tak, jak tu było: przed słupkiem). I teraz nie 1 oczko, tylko 2 oczka łańcuszka. Analogicznie po ananasku.

Wdalszej części zaczynam już robić palce, ale to opiszę dokładnie w II części tego poradnika. Jeśli ten opis okazał się niewystarczający, możesz skorzystać z video poradnika na moim kanale YouTube- Bajery Eli

Zapraszam do obejrzenia oferty sklepu BajeryEli

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *