Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Biała śnieżynka- gwiazdka- 14 cm zrobiona na szydełku , leżąca na zielonych gałązkach świerku

Jak zrobić śnieżynkę na szydełku?

Jak zrobić śnieżynkę na szydełku? Zapraszam Cię do wspólnego szydełkowania śnieżynki (gwiazdki- jak kto woli). Ta śnieżynka ma około 14 centymetrów średnicy.

To jest mój pomysł na taką gwiazdkę, dlatego będzie mi niezmiernie miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach podasz autora.

Jak zrobić śnieżynkę na szydełku- schemat

Schemat na szydełko- śnieżynka- gwiazdka- 14 cm
Śnieżynka- gwiazdka- 14 cm zrobiona na szydełku

Schemat przedstawia fragment śnieżynki. Każde okrążenie narysowałam innym kolorem. W okrążeniach 1-3 należy powtórzyć 12 razy motyw, a w okrążeniu 4- 6 razy.

Potrzebne materiały

Ja będę ją szydełkować z kordonka firmy Malwa, tex 240- to jest odpowiednik nr 8. Można zrobić oczywiście z różnej grubości nici. Należy jedynie dostosować do grubości nitki rozmiar szydełka.

W tym projekcie użyję szydełka 1,5 milimetra.

Dodatkowo do usztywnienia i suszenia śnieżynki potrzebne będą:

  • klej do drewna wikol
  • krochmal ługa
  • igły lekarskie lub wykałaczki
  • kawałek styropianu owiniętego folią

Jak zrobić śnieżynkę na szydełku- opis wykonania

Zaczynam od ośmiu oczek łańcuszka, które zamykam w kółeczko oczkiem ścisłym. W następnych okrążeniach wykonujemy poniższe motywy.

  1. I teraz w tym kółeczku robię łańcuszki składające się z 12 oczek. Na początku robię oczko i półsłupek, a następnie 12 oczek łańcuszka i łączę w kółeczku półsłupkiem. Takich łańcuszków robię 11, a ostatnią troszkę inaczej. Najpierw 6 oczek łańcuszka i słupek cztery razy nawijany (4 narzuty) Wkłuwam szydełko w pierwszy półsłupek.
  2. W okrążeniu drugim będę łączyła pętelki, które mi powstały łukami składającymi się z 5 oczek łańcuszka. Na początku robię oczko łańcuszka, półsłupek, a następnie 5 oczek i kolejny półsłupek na następnej pętelce. Ostatni łuk robię także inaczej: 3 oczka łańcuszka, narzut, wkłuwam szydełko w pierwszy półsłupek tego okrążenia i robię słupek pojedynczy. W ten sposób jestem na środku łuku.
  3. Na każdym z tych łuków- w okrążeniu trzecim- robię 3 słupki pojedyncze, 2 oczka łańcuszka i 3 słupki pojedyncze. Na początek robię półsłupek, dwa oczka łańcuszka- to zamiast pierwszego słupka i jeszcze 2 słupki. To jest połowa elementu, który będzie na tym łuku. Drugą połowę dorabiam na końcu okrążenia, a teraz przechodzę na następny łuk. Na końcu okrążenia w tym początkowym elemencie dorabiam tylko 3 słupki. Dalej nie robię dwóch oczek, ale również słupek pojedynczy- wkłuwam szydełko w trzecie początkowe oczko, które zastąpiły mi pierwszy słupek.
  4. W tym miejscu zaczynam swoje czwarte, już ostatnie okrążenie i najpierw robię zamiast pierwszego słupka półsłupek i dwa oczka łańcuszka. Dalej 3 oczka i dwa słupki w tym samym miejscu. Teraz będę robiła pikotki: pierwsza z 3 oczek, druga z 5 oczek i trzecia z 3 oczek. Wkłuwam szydełko cały czas w to samo miejsce, czyli pod 2 nitki ostatniego słupka. Następnie (cały czas na tych 2 oczkach) słupek, 3 oczka łańcuszka i słupek.Trzy oczka łańcuszka, na kolejnym wierzchołku (na tych dwóch oczkach) robię półsłupek, 3 oczka łańcuszka i półsłupek w tym samym miejscu, 3 oczka łańcuszka. I takie motywy będę powtarzać do końca okrążenia, w sumie 6 razy. Będę mieć 6 ramion śnieżynki, więc co drugi łuk robię inaczej. Na końcu łączę koniec okrążenia z początkiem w trzecim oczku oczkiem ścisłym. I teraz obcinam nitkę, wyciągam, zaciągam ją mocno i przeciągam ją na lewą stronę. Nadmiar odcinam.

Usztywnianie i suszenie śnieżynki zrobionej na szydełku

Teraz ja taką gwiazdeczkę usztywniam swoim sposobem. Oczywiście każdy może mieć swój sposób usztywnienia. Niektórzy robią to w cukrze. Ja natomiast moczę w mieszance kleju wikol i ługi w stosunku jeden do jednego. Potem wyciskam i przypinam igłami lekarskimi na styropianie owiniętym folią.

Śnieżynka- gwiazdka na szydełku- pomocne linki

Mam nadzieję, że każdemu udało się ze mną zrobić taką gwiazdeczkę, a jeśli nie, to możecie jeszcze skorzystać z poradnika wideo.

Jak zwykle zapraszam na zakupy do mojego sklepu. Znajdziecie tam jeszcze inne ozdoby choinkowe, a także świąteczne. Dziękuję za wspólne szydełkowanie i zachęcam do pochwalenia się swoimi pracami w komentarzu?

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

2 komentarze

  1. Ten wpis to dowód na to, że są jeszcze ciekawe treści w internecie… Chociaż mam już swoje lata i nie wierzę we wszystko co przeczytam, to wiem kiedy mam do czynienia z tekstem pisanym przez człowieka, wartościowym i merytorycznym. To właśnie taki wpis, za co dziękuję i pozdrawiam. 😉

    • Dziękuję bardzo za tak motywujące słowa. Ja także mam swoje lata- jestem już na emeryturze i teraz mogę realizować swoją pasję i dzielić się swoimi umiejętnościami z innymi, co chyba pozostało mi z wykonywanego zawodu nauczyciela. Jeszcze raz dziękuję i również pozdrawiam serdecznie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *