Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Abażur robiony na szydełku- część robotki w kolorze stalowym

Jak zrobić abażur na szydełku?

Jak zrobić abażur na szydełku dowiesz się z tego artykułu. Robiłam już kilka abażurów. Takie abażury zrobione na szydełku polecam szczególnie do sypialni, ponieważ one wprowadzają romantyczny nastrój, ocieplają pomieszczenie. Ten, który opiszę w tym artykule jest troszkę inny od tych, które robiłam wcześniej, ponieważ jest w kolorze ciemnym szarym, stalowym. Ostatnio spotyka się bardzo dużo stylizacji mieszkań w szarościach. Moja córka urządziła mieszkanie w tonacji szaro-zielonej, stąd właśnie dla niej taki kolor abażuru.

Ten abażur jest dostosowany do lampki z IKEI, której abażur zniszczył się, stąd będzie on miał trochę nietypowe wymiary.

Jest to mój projekt abażuru, dlatego będzie mi bardzo miło jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach, oznaczysz mnie jako autorkę tego projektu.

 Użyte materiały

  •  kordonek nowosolski numer 6, kolor stalowy
  •  szydełko 1,75 mm
  •  klej do drewna Wikol i woda do usztywnienia abażuru
  •  forma, na której będziemy suszyć robótkę, może być w formie kwadratowej lub okrągłej. Możemy zrobić taką formę na przykład z pudełka.
  •  nożyczki
  •  stelaż do abażuru z drutu

Jak zrobić abażur na szydełku – schemat

Schemat przedstawia jeden motyw, który będę powtarzać w każdym okrążeniu 4 razy.  Na schemacie każde kolejne okrążenie zaznaczone jest innym kolorem. Na całej długości abażuru powtarzam okrążenie 6, 7, 8, 9 i 10,  czyli te, które na schemacie zaznaczone są klamrą. 

Schemat jest opracowany na wielkość:

  • abażur w formie walca: średnica 22 cm
  • abażur w formie prostopadłościanu: boki 20 cm
  • wysokość dowolna, u mnie 44 cm

Jak zrobić abażur na szydełku – opis wykonania

Zaczynam od zrobienia 204 oczek łańcuszka.  Okrążenia zamykam oczkiem ścisłym.   W pierwszym okrążeniu robię 204 słupki, czyli w każdym oczku robimy słupek.   W tym okrążeniu i w ostatnim robię zwykłe słupki pojedyncze,  natomiast w kolejnych okrążeniach  robię słupki pojedyncze ale patentowe.

Jak zrobić słupek patentowy?

Taki słupek jest bardzo podobny, jak słupek zwykły pojedynczy, ale jest troszkę dłuższy od niego a krótszy od słupka podwójnego.  Zaczynamy podobnie, jak przy słupku pojedynczym zwykłym, czyli jeden narzut na szydełko. Wbijam szydełko w oczko, wyciągam nitkę i teraz przerabiam jedną pętelkę z szydełka, potem dwie pętelki i dwie pętelki. W ten sposób robię słupki, które nazywają się patentowe.

Kolejne okrążenia wykonuję zgodnie ze schematem. Robimy do uzyskania odpowiedniej długości.  Moja robótka po zrobieniu ma 42 cm.

Jak usztywnić i suszyć abażur?

Po zrobieniu moczę swoją robótkę w mieszance kleju do drewna Wikol i wody w stosunku 1:1. Ewentualnie można dać troszkę więcej kleju.  Zostawiam robótkę w takiej mieszance na około godzinę. Następnie wyciskam z nadmiaru kleju i suszę na przygotowanej wcześniej formie.

 Jak przygotować formę?

Formę można zrobić na przykład z pudełka. Należy wybrać odpowiedniej wielkości pudełko lub złożyć z dwóch czy trzech mniejszych tak, żeby nam pasowało. Taki stelaż należy owinąć folią, żeby robótka się nie przykleiła. Na to naciągamy naszą robótkę.  Brzegi robótki można przypiąć spinaczami albo szpilkami. Należy użyć takich szpilek, które nie będą brudziły robótki, czyli powinny to być szpilki ze szklanymi łebkami albo też igły lekarskie.

Jeśli chcemy abażur mieć w formie walca, wtedy należy przygotować w takim kształcie również formę do suszenia. 

W innym artykule na blogu możesz zobaczyć moje pierwsze abażury szydełkowe, które zrobiłam dla mojej drugiej córci.

Jak zrobić abażur na szydełku – poradnik wideo

Jeśli komuś nie udało się zrobić abażuru z powyższym opisem, to zapraszam do obejrzenia poradnika wideo, w którym pokazuję krok po kroku cały proces tworzenia.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *