Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Mitenki dla dziewczynki

Mitenki dla dziewczynki

Słowo wstępu

Mitenki, czyli rękawiczki bez palców, które zakrywają jedynie wierzch dłoni. Umocowane są na nadgarstku i środkowym palcu dłoni. Na nadgarstku zapinają się na guziczki, a na palcu środkowym trzymają się na pętelce. Te, które przedstawiam przeznaczone są dla dziewczynki w wieku 9 lat, czyli tej, która będzie szła do Komunii Świętej. Takie mitenki mogą być eleganckim dodatkiem do sukienki komunijnej. Ale można je także wykorzystywać do różnych stylizacji małych „księżniczek”. Stanowią one efektowną ozdobę, a co jest także bardzo ważne- nie krępują ruchów rąk.

Mitenki- jak je zrobić szydełkiem?

Potrzebne materiały:

  • kordonek firmy Malwa o grubości tex 180 Jest to idealnie bielutka nić, miękka i przyjemna w dotyku. która zapewnia komfortowe użytkowanie.
  • szydełko 1,5 mm oraz 1,1 mm (moje jest firmy Tulip)
  • perełki w rozmiarze 4mm,
  • nożyczki,
  • igła,
  • 4 lub 2 małe guziczki w kolorze białym

Schemat graficzny

Mitenki- schemat wykonania

Opis wykonania- część pierwsza: na nadgarstek

Mitenki robię rzędami: tam i z powrotem, czyli na końcu rzędu odwracam robótkę. Robię je z dwócz części, czyli części na nadgarstek i drugiej na dłoń. Ja nie obcinam nitki, tylko przechodzę oczkami ścisłymi w odpowiednie miejsce, ale można spokojnie odciąć nić i zacząć drugą część od początku.

Ważne: Jeśli nie odcinamy nitki na początku nabieramy 21 perełek, nawlekając je za pomocą igły. Jeśli nitkę odetniemy, to nabieramy je przed rozpoczęciem części drugiej.

Zaczynam od 40 oczek łańcuszka, ale można zrobić też mniej, wtedy będą mniejsze w obwodzie lub więcej oczek, to wtedy będą szersze.

W pierwszym rzędzie robię 1 oczko łańcuszka, a następnie półsłupek zwykły- wbijam szydełko w drugie oczko od szydełka. Potem do końca rzędu robię takie same półsłupki wkłuwając się w każde oczko łańcuszka. W ten sposób mam zrobionych 40 półsłupków.

W drugim rzędzie zaczynam od 3 oczek łańcuszka, które zastępują mi pierwszy słupek i robię jeszcze oczko łańcuszka na poprzeczkę, wkłuwam szydełko w co drugi półsłupek poprzedniego rzędu. Powtarzam ten motyw: słupek pojedynczy i oczko łańcuszka do końca rzędu drugiego, który kończę słupkiem.

Rząd trzeci robię tak jak rząd pierwszy, czyli same półsłupki. Wkłuwam szydełko raz w okienko, a raz w słupek. W sumie mam 40 półsłupków. Te dwa rzędy (rząd pierwszy i drugi) mogę powtarzać dowolną ilość razy. Ważne jest, aby na końcu był rząd półsłupków.

Następnie na boku mojej robótki zrobiłam dwie pętelki na guziczki; każda z 6 oczek łańcuszka. Obrobiłam dół rękawiczki- na schemacie rzą 6.-powtarzając motyw: 2 półsłupki i pikotka z 3 oczek łańcuszka.

Następnie obrobiłam półsłupkami drugi bok, gdzie będą przyszyte guziczki.

Część druga- na dłoń

W tej części- na schemacie od rzędu 7.- robię wzór ananaska. Przechodzę oczkami ścisłymi przez pierwszych 7 okienek. W siódmym słupku od brzego robię 2 słupki pojedyncze, oczko łańcuszka i kolejne dwa słupki pojedyncze. Potem 2 oczka łańcuszka i wkłuwam szydełko w okienko omijając kolejny słupek i znowu 2 oczka łańcuszka i słupek w okienku- po ominięciu 2 słupków z poprzedniego rzędu- 5 oczek łańcuszka i w tym samym miejscu jeszcze jeden słupek. Jest to początek ananaska, a zdrugiej tak, jak w odbiciu lustrzanym. Dalej szydełkujemy zgodnie ze schematem.

Na końcu robię pętelkę z 20 oczek łańcuszka do zaczepienia na palcu. I to wszystko. Mam nadzieję, że każdemu, kto tu zajrzy i zechce je zrobić, powiedzie się.

Jeśli nie, to można zobaczyć wersję video na moim kanale You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=kAZq3f7FSxc&t=111s

Można je także kupić w moim sklepie: https://bajeryeli.pl

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *