Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Zdjęcie przedstawia ozdobę wielkanocna zrobioną na szydełku z białego kordonka. Jest to duże jajko przedstawiające królika wyglądającego z koszyczka.

Jak zrobić wielkanocną dekorację szydełkową?

Jak zrobić wielkanocną dekorację szydełkową? Będzie to duża dekoracja w formie jajka z obrazkiem. 

Obrazek przedstawiony na jajku to koszyczek, z którego wygląda króliczek. Dekorację tę można zawiesić nie tylko na oknie, ale również na drzwiach lub na ścianie. 

Taką dekorację możesz zrobić samodzielnie z tym poradnikiem, ale też możesz ją kupić w moim sklepie Bajery Eli klikając w zielony guzik poniżej.

Jest to mój projekt dlatego, będzie mi niezmiernie miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach społecznościowych oznaczysz mnie jako autora tego projektu.

 Wymiary:

  •  całkowita długość dekoracji wynosi 53 cm
  • największa szerokość 41 cm

 Potrzebne materiały

  • kordonek firmy malwa tex 240 w kolorze białym
  • szydełko 1,5 mm

Jak zrobić wielkanocną dekorację szydełkową-  schemat

Schemat można powiększyć lub wydrukować. Proszę zwrócić uwagę na rząd 15, który składa się z 2 linijek- moja pomyłka. Cyfry na schemacie oznaczają, ile pustych lub pełnych kratek należy w tym miejscu zrobić.

Opis wykonania

Robótkę będę robiła w większości filetem, to znaczy praktycznie samymi słupkami. Będę robiła tak zwane słupki patentowe, które troszkę się różnią od zwykłego pojedynczego słupka. Robię podobnie jak słupek pojedynczy, czyli jeden narzut na szydełko, a potem przerabiam jedną pętelkę, dwie pętelki i dwie pętelki.  Taki słupek patentowy jest trochę wyższy od zwykłego słupka.

Nieco inny wzór będzie tylko na koszyczku. Natomiast w pozostałej części jajka na zamalowanej kratce robimy cztery słupki, natomiast tam, gdzie jest pusta kratka, to są dwa oczka łańcuszka między słupkami. Tak naprawdę wzór będzie się składał z pustych kratek i pełnych kratek.

Początek robótki- koszyczek

Zaczynam od magicznego kółeczka i 45 oczek łańcuszka. Ten pierwszy łańcuszek należy robić luźno. 

Dalej robię narzut, wbijam szydełko w czwarte oczko od szydełka, nie licząc tego, które jest na szydełku i robię słupek patentowy. Do końca łańcuszka robię cały czas słupki patentowe. Na końcu będę miała ich 43. 

Następnie robię 11 oczek łańcuszka, narzut, przekręcam robótkę i pierwszy słupek robię w czwartym oczku od szydełka. Dalej na tym łańcuszku jeszcze 8 słupków, czyli w sumie będę miała tutaj 9 słupków.  Potem robię na słupkach 43 słupki- w każdym słupku robię słupek. Na końcu tego rzędu muszę zrobić również 9 słupków. Jak to zrobić na końcu?  Nie jest to proste, ale możliwe. Te słupki robimy tak, jak dotychczas, tylko różnica polega na tym, w które miejsce w które wkłuwamy szydełko. Narzut i wbijam szydełko pod dwie nitki u podstawy poprzedniego słupka.  Każdy kolejny słupek wykonuję w ten sam sposób. Narzut, wbijam szydełko pod dwie nitki w podstawę poprzedniego słupka. Tym sposobem dorabiam 9 słupków na końcu tego drugiego rzędu. 

W takich robótkach wykonywanych filetem najwięcej problemów sprawia właśnie dorabianie słupków na końcu. Będziemy mieli właśnie taki problem jedynie na początku robótki, ponieważ w drugiej części robótki będziemy raczej redukować słupki i zwężać robótkę. 

W 3 rzędzie zaczyna się wzór podstawowy koszyczka, który polega na powtarzaniu dwóch rzędów, czyli 3 i 4.

Królik

W 17 rzędzie zaczynam robić królika. Od tego momentu nie rozszerzam już jajka, ale do 29 rzędu robię na prosto, a potem zwężam. Muszę trzymać się jedynie wskazówki, że wszystkie kratki pełne to są słupki, natomiast kratki puste są to okienka.  Przy szydełkowaniu tej części niezbędny jest schemat.  Na schemacie zapisałam nawet, ile kratek wykonujemy. Być może będzie to pomocne. 

Przy zwężaniu robótki na początku rzędów przechodzimy oczkami ścisłymi w odpowiednie miejsce, a na końcu zostawiamy taką samą liczbę kratek.

Jak zrobić wielkanocną dekorację szydełkową– poradnik wideo

Jeśli ktoś potrzebuje dodatkowych wskazówek, to zapraszam do obejrzenia poradnika wideo. Film składa się z 3 części, ale w opisie filmów zamieściłam linki do pozostałych części, aby nie było problemu z odnalezieniem.

Część 1
Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

2 komentarze

  1. Pani Elu nie mogę znaleść części 2 i 3 królika w koszyczku. Robię według schematu, ale proszę o wskaxowke jak zwężać górę od rzędu 29.. Dziękuję za piekny wzór.

    • Aby zwężyć jajko, to na końcu nie dorabiamy- zostawiamy 3 słupki (lub więcej), a na początku rzędu przechodzimy oczkami ścisłymi w odpowiednie miejsce. Jutro wrzucę filmik na YT- część 2, a w niedzielę 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *