Jak zrobić szydełkiem prostą bombkę na choinkę?
Jeśli chcesz zrobić samodzielnie prostą bombkę na choinkę, to zapraszam Cię do wspólnego szydełkowania. Z wykonaniem tej bombki poradzą sobie na pewno nawet osoby początkujące. Wystarczy, że potrafisz zrobić oczko łańcuszka, półsłupek i słupek.
Jest to bardzo prosty wzór, mój autorski, dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach, podasz autora.
Potrzebne materiały
Do wykonania tej bombki wykorzystałam:
- kordonek firmy Malwa, tex 180
- szydełko 1,5 mm.
- nożyczki
Do usztywnienia i suszenia:
- klej wikol
- krochmal ługa
- balonik
- pompka do balonów
Schemat
Jak zrobić szydełkiem prostą bombkę na choinkę- szczegółowy opis wykonania
Zamiast pierwszego zwykłego słupka pojedynczego robię 3 oczka łańcuszka, a zamiast słupka patentowego 4 oczka. Każde okrążenie zamykam oczkiem ścisłym.
Zaczynam od zrobienia 7 oczek łańcuszka. Zamykam okrążenie oczkiem ścisłym i w tym kółeczku robię 12 półsłupków.
W drugim okrążeniu w każdym półsłupku robię 2 słupki, ale będę robiła słupki patentowe. Słupki patentowe robię w podobny sposób jak zwykłe, tylko przerabiam z szydełka najpierw 1 nitkę, potem 2 nitki i 2 nitki. W ten sposób robię w dalszej części bombki słupki patentowe, one są troszkę dłuższe od zwykłych. I jeszcze oczko łańcuszka na poprzeczkę. I tak do końca tego okrążenia, czyli w sumie będę miała 12 par takich słupków patentowych przedzielonych oczkiem łańcuszka.
Trzecie okrążenie to same półsłupki. Zamiast pierwszego półsłupka- oczko łańcuszka i teraz wkłuwam szydełko w środek oczka .pod 1 nitkę, nie pod 2, jak to się zwykle robi. W każdym oczku poprzedniego okrążenia robię półsłupek, czyli w sumie będzie ich 36.
Te 2 okrążenia (2 i 3)- z niewielkimi zmianami- będę powtarzała w dalszej części. Słupki robię cały czas parami, równolegle do słupków z poprzednich okrążeń, a między tymi parami zwiększa się tylko liczba oczek łańcuszka. I w kolejnych okrążeniach powtarzam następujące motywy:
4– 12x 2 słupki patentowe, 3 oczka
5– 60 półsłupków
6– 12x 2 słupki patentowe, 4 oczka
7– 72 półsłupki
8– 12x 2 słupki patentowe, 4 oczka (jak 6)
9– 72 półsłupki (jak 7)
10– 12x 2 słupki patentowe, 3 oczka (jak 4)
11– 60 półsłupków (jak 5)
12– 12x 2 słupki patentowe, 1 oczko (jak 2)
13– 36 półsłupków (jak 3)
14– 12x 2 słupki patentowe łączone górą
15– 6x 2 półsłupki łączone górą
Na końcu łączę z początkiem oczkiem ścisłym. Robię jeszcze 1 oczko, obcinam nitkę, wyciągam, przeciągam na lewą stronę i chowam.
Jak usztywnić i suszyć bombkę?
I teraz ja taką bombeczkę moczę w mieszance kleju wikol i ługi, najczęściej w stosunku 1:1, chociaż może być troszkę więcej kleju. Wikol to klej do drewna. Ja najczęściej kupuję taki klej w litrowym wiaderku, bo używam go dość dużo. Natomiast ługa najlepsza jest w niebieskiej butelce. Taka robótka powinna się troszkę w tym kleju namoczyć. Ja swoje zostawiam na ok. 1 godzinę, ale powinno wystarczyć tak z pół godziny, czy nawet 15 minut.
Po tym czasie wyjmuję, wyciskam z nadmiaru mieszanki i suszę na baloniku. Używam białych balonów, bo one nie brudzą bombek. Czynności te wykonuję oczywiście w rękawiczkach foliowych, aby chronić dłonie.
Jak zrobić prostą bombkę- pomocne linki
Jeśli ktoś jednak woli poradniki wideo, to zapraszam do oglądania.
Dziękuję bardzo za wspólne szydełkowanie i zapraszam do sklepu Bajery Eli, gdzie możecie kupić rękodzieło wykonane przeze mnie.
Jeśli będą jakieś problemy, to chętnie pomogę i zapraszam serdecznie do pochwalenia się swoimi pracami.