Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Bombka zrobiona szydełkiem z białego kordonka na zielonym tle drzewka świerku.

Jak zrobić szydełkiem prostą bombkę na choinkę?

Jeśli chcesz zrobić samodzielnie prostą bombkę na choinkę, to zapraszam Cię do wspólnego szydełkowania. Z wykonaniem tej bombki poradzą sobie na pewno nawet osoby początkujące. Wystarczy, że potrafisz zrobić oczko łańcuszka, półsłupek i słupek.

Jest to bardzo prosty wzór, mój autorski, dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach, podasz autora.

Potrzebne materiały

Do wykonania tej bombki wykorzystałam:

  • kordonek firmy Malwa, tex 180
  • szydełko 1,5 mm.
  • nożyczki

Do usztywnienia i suszenia:

  • klej wikol
  • krochmal ługa
  • balonik
  • pompka do balonów

Schemat

Jak zrobić szydełkiem prostą bombkę na choinkę- szczegółowy opis wykonania

Zamiast pierwszego zwykłego słupka pojedynczego robię 3 oczka łańcuszka, a zamiast słupka patentowego 4 oczka. Każde okrążenie zamykam oczkiem ścisłym.

Zaczynam od zrobienia 7 oczek łańcuszka. Zamykam okrążenie oczkiem ścisłym i w tym kółeczku robię 12 półsłupków.

W drugim okrążeniu w każdym półsłupku robię 2 słupki, ale będę robiła słupki patentowe. Słupki patentowe robię w podobny sposób jak zwykłe, tylko przerabiam z szydełka najpierw 1 nitkę, potem 2 nitki i 2 nitki. W ten sposób robię w dalszej części bombki słupki patentowe, one są troszkę dłuższe od zwykłych. I jeszcze oczko łańcuszka na poprzeczkę. I tak do końca tego okrążenia, czyli w sumie będę miała 12 par takich słupków patentowych przedzielonych oczkiem łańcuszka.

Trzecie okrążenie to same półsłupki. Zamiast pierwszego półsłupka- oczko łańcuszka i teraz wkłuwam szydełko w środek oczka .pod 1 nitkę, nie pod 2, jak to się zwykle robi. W każdym oczku poprzedniego okrążenia robię półsłupek, czyli w sumie będzie ich 36.

Te 2 okrążenia (2 i 3)- z niewielkimi zmianami- będę powtarzała w dalszej części. Słupki robię cały czas parami, równolegle do słupków z poprzednich okrążeń, a między tymi parami zwiększa się tylko liczba oczek łańcuszka. I w kolejnych okrążeniach powtarzam następujące motywy:

4– 12x 2 słupki patentowe, 3 oczka

5– 60 półsłupków

6– 12x 2 słupki patentowe, 4 oczka

7– 72 półsłupki

8– 12x 2 słupki patentowe, 4 oczka (jak 6)

9– 72 półsłupki (jak 7)

10– 12x 2 słupki patentowe, 3 oczka (jak 4)

11– 60 półsłupków (jak 5)

12– 12x 2 słupki patentowe, 1 oczko (jak 2)

13– 36 półsłupków (jak 3)

14– 12x 2 słupki patentowe łączone górą

15– 6x 2 półsłupki łączone górą

Na końcu łączę z początkiem oczkiem ścisłym. Robię jeszcze 1 oczko, obcinam nitkę, wyciągam, przeciągam na lewą stronę i chowam.

Jak usztywnić i suszyć bombkę?

I teraz ja taką bombeczkę moczę w mieszance kleju wikol i ługi, najczęściej w stosunku 1:1, chociaż może być troszkę więcej kleju. Wikol to klej do drewna. Ja najczęściej kupuję taki klej w litrowym wiaderku, bo używam go dość dużo. Natomiast ługa najlepsza jest w niebieskiej butelce. Taka robótka powinna się troszkę w tym kleju namoczyć. Ja swoje zostawiam na ok. 1 godzinę, ale powinno wystarczyć tak z pół godziny, czy nawet 15 minut.

Po tym czasie wyjmuję, wyciskam z nadmiaru mieszanki i suszę na baloniku. Używam białych balonów, bo one nie brudzą bombek. Czynności te wykonuję oczywiście w rękawiczkach foliowych, aby chronić dłonie.

Jak zrobić prostą bombkę- pomocne linki

Jeśli ktoś jednak woli poradniki wideo, to zapraszam do oglądania.

Dziękuję bardzo za wspólne szydełkowanie i zapraszam do sklepu Bajery Eli, gdzie możecie kupić rękodzieło wykonane przeze mnie.

Jeśli będą jakieś problemy, to chętnie pomogę i zapraszam serdecznie do pochwalenia się swoimi pracami.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: