Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Szydełkowy koszyczek wielkanocny z kordonka.

Jak zrobić szydełkiem koszyczek wielkanocny z falbanką ?

Jak zrobić szydełkiem koszyczek wielkanocny z ozdobną falbanką z białego kordonka? Tutorial krok po kroku ze schematami.

Jak zrobić szydełkiem koszyczek? Z tym poradnikiem będzie to bardzo proste.

Tym razem proponuję szydełkowanie dużego koszyczka z ozdobną falbanką. Taki koszyczek z powodzeniem moze być wykorzystany do święconki lub jako dekoracja, nie tylko świąteczna.

Koszyczek- wiatraczek z ozdobną falbanką

Swój koszyczek będę robiła z białego kordonka firmy Malwa o grubości tex 180 w dwie nitki, aby koszyczek był stabilniejszy. Użyję szydełka nr 1,5mm

Dzierganie koszyczka podzieliłam na części:

  • dno
  • podstawka
  • bok
  • falbanka
  • pałączek (rączka)

Tak zrobiony koszyczek po usztywnieniu i wysuszeniu ma wymiary:

– średnica denka: 15 cm,

– średnica koszyczka na górze: 22 cm

– wysokość: 12 cm

– długość rączki: 36 cm

Dołączam także odręczne schematy, z których wynika, jak wykonać poszczególne części w okrążeniach.

Jak zrobić dno koszyczka?

Schemat denka

Zaczynam oczywiście od denka, robię 8 oczek łańcuszka i zamykam w okrąg oczkiem ścisłym. Dalej przerabiam 8 okrążeń zgodnie ze schematem. W 9 okrążeniu obrabiam całość półsłupkami. Wzór dna koszyczka układa się w wiatraczek.

Podstawka

Podstawkę robię z wachlarzyków według załączonego schematu.Zaczynam od półsłupka, następnie wkłuwam szydełko w trzecie z kolei oczko w denku za tylne 2 nitki. W tym miejscu 3 razy powtarzam słupek pojedynczy i oczko łańcuszka+ słupek. Omijam kolejne 2 oczka i wkłuwam szydełko w trzecie pod 2 tylne nitki i robię półsłupek. Takich wachlarzyków na obwodzie denka powstanie 17. Tutaj można odciąć nitkę lub zrobić przejściowe oczko i przekręcić robótkę.

Jak zrobić bok koszyczka

Bok koszyczka robię z 18 elementów powtarzając w kolejnych okrążeniach motywy ze schematu. Każde okrążenie łączę oczkiem ścisłym.

Falbanka

Na fragmencie złożonym z 4 słupków robię teraz dwa razy 2 słupki łączone górą, a w okienku 8 słupków. Powtarzam ten motyw do końca okrążenia. Następne 2 okrążenia robię tak, jak zapisałam w schemacie. W 3 okrążeniu obrabiam falbankę półsłupkami. Można tu użyć kordonka w innym kolorze i takim samym kolorem zakończyć też pałączek.

Teraz robótkę namaczam w mieszance kleju wikol i ługi w stosunku 1:1 i pozostawiam tak na ok. 1 godz. Następnie wyciskam z nadmiaru kleju i suszę na formie. Formę robię z doniczki, którą zawijam w folię. Po nałożeniu koszyczka na formę, układam falbankę i formuję podstawkę. Można przypiąć igłami od zastrzyków np. do styropianu, aby nadać ładny kształt. Koszyczek suszy się ok. 24 godz.

Rączka

Rączkę zaczynam od zrobienia 90 oczek łańcuszka, które robię szydełkiem 2,5 mm. Potem robię z jednej i drugiej strony motywy ze schematu: 4 słupki i 2 oczka łańcuszka. Całość obrabiam półsłupkami.

Teraz namaczam robótkę w mieszance i przyszywam do boków koszyczka. Suszę rączkę na napompowanym balonie, który wkładam do środka koszyczka.

Tutaj możesz obejrzeć poradnik video; https://www.youtube.com/watch?v=RHd0ykqHQNE&t=963s

Jeśli nie masz ochoty na dzierganie lub nie zdołasz zrobić takiego koszyczka, to zapraszam do zakupu w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/koszyczek-wielkanocny-azurowy/

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: