Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Dłoń trzymająca białą bombkę zrobioną ręcznie na szydełku, w tle zielone drzewko iglaste

Jak zrobić szydełkiem bombkę o średnicy 9 cm?

Jak zrobić szydełkiem bombkę o średnicy 9 cm dowiesz się z tego artykułu. Znajdziesz także schemat, który usprawni Twoją pracę.

Jak zrobić szydełkiem bombkę o średnicy 9 cm? Nowy wzór na bombkę nr 12 jest oparty na motywie drobnych listków, dlatego będzie to bombka Listki.

Dłoń trzymająca białą bombkę zrobioną ręcznie na szydełku, w tle zielone drzewko iglaste
Część bombki zrobiona na szydełku i szydełko

Jeśli chcesz zrobić na szydełku taką bombkę, to zapraszam Cię do wspólnego szydełkowania. Z tego artykułu dowiesz się krok po kroku, jak taka bombkę wykonać. Znajdziesz także schemat, który usprawni Twoją pracę.

Jest to mój projekt, dlatego bardzo proszę o podawanie autora przy prezentowaniu swoich prac w mediach. Będę bardzo wdzięczna.

Taką i inne wzory bombek możesz zakupić w moim sklepie Bajery Eli.

Jak zrobić szydełkiem bombkę o średnicy 9 cm- schemat

Objaśnienia do schematu:

  1. Na schemacie każde okrążenie zaznaczone jest innym kolorem.
  2. W okrążeniach 1,2 i 11 motywy powtarzamy 14 razy.
  3. W okrążeniach 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12 motywy powtarzamy 7 razy.

Na schemacie każde okrążenie zaznaczone jest innym kolorem.

Początek bombki

Będę robiła tę bombkę z kordonka firmy Malwa, tex 180. To jest śnieżnobiały bawełniany kordonek, który bardzo ładnie się usztywnia.

Zaczynam siedmiu oczek łańcuszka. Zamykam okrążenia oczkiem ścisłym. W powstałym kółeczku robię 14 słupków pojedynczych. Zamiast pierwszego trzy oczka łańcuszka i jeszcze 13 słupków.

Część główna bombki z motywem listków

Od tego momentu robię słupki podwójne każdym słupku poprzedniego okrążenia robię słupek i dwa oczka na poprzeczkę. Zamiast pierwszego podwójnego słupka- cztery oczka łańcuszka.

Okrążenie trzecie zaczynam od oczka łańcuszka i w tym samym miejscu, czyli na słupku robię półsłupek, drugi półsłupek za słupkiem. Dalej robię listek, oczko łańcuszka i słupek podwójny w kolejnym słupku poprzedniego okrążenia. Listek, oczko łańcuszka i trzy półsłupki. Jeden półsłupek robię przed słupkiem, jeden na słupku i jeden za słupkiem. Takie motywy będę powtarzać w trzecim okrążeniu. Na końcu robię jeden półsłupek, bo na początku okrążenia były dwa i łączę tutaj z początkiem oczkiem ścisłym.

Jak zrobić listek?

Robię 3 oczka łańcuszka, potem narzut, wbijam szydełko w pierwsze oczko (trzecie od szydełka). Najpierw przerabiam tylko przez jedną pętelkę, potem przez dwie i zostawiam na szydełku 2 pętelki. Znowu narzut, wbijam szydełko w to samo miejsce . Przerabiam najpierw jedną pętelkę, potem dwie i następnie wszystkie, które są na szydełku.

Okrążenia 4- 9

W tym miejscu zaczynam okrążenie 4. Robię słupek (zamiast pierwszego cztery oczka łańcuszka) dalej 2 oczka na poprzeczkę. Przy słupku między listami robię trzy półsłupki. Jeden półsłupek przed słupkiem, drugi półsłupek na słupku i trzeci za słupkiem. Dwa oczka łańcuszka. Tak robimy do końca okrążenia czwartego.

Na początku okrążenia piątego robię słupek na słupku. Oczko łańcuszka, listek, oczko i na półsłupkach poprzedniego okrążenia robię trzy półsłupki. Dalej listek, dwa oczka i zaczynam nowy motyw- słupek podwójny na słupku. Taki motyw powtarzam do końca tego okrążenia.

Okrążenie szóste zaczynam od trzech półsłupków, w zasadzie od dwóch półsłupków, bo trzeci dorabiam na końcu. 3 oczka łańcuszka i słupek w środkowym półsłupku poprzedniego okrążenia. Trzy oczka i następny motyw: trzy półsłupki, 3 oczka, słupek, trzy oczka.

Zaczynam okrążenie siódme od dwóch półsłupków, listek, dwa oczka, słupek, oczko, listek, dwa oczka. Następny motyw: trzy półsłupki itd.

W okrążeniu ósmym robię słupek (zamiast pierwszego 4 oczka), dwa oczka na poprzeczkę, trzy półsłupki, dwa oczka. I tak do końca okrążenia.

Dziewiąte okrążenie: słupek, listek, dwa oczka, trzy półsłupki, listek, oczko łańcuszka.

Zwężanie bombki


Dziesiąte okrążenie: dwa półsłupki, oczko łańcuszka, słupek, oczko. Nowy motyw od trzech półsłupków.

W jedenastym okrążeniu robię słupek na każdym słupku poprzedniego okrążenia (4 oczka zamiast pierwszego) i na poprzeczkę jedno oczko.

W ostatnim 12 okrążeniu robię teraz dwa słupki pojedyncze łączone górą. Na końcu robię jeszcze jedno oczko i obcinam nitkę.

Jak usztywnić i suszyć bombkę?

Teraz taką bombeczkę ja moczę w mieszance kleju wikol i ługi i zostawiam na około godzinkę. Potem wyciskam, wkładam balonik, pompuję i suszę. Trzeba jeszcze wykałaczką albo jakimś innym narzędziem te listki poustawiać tak, żeby nie były poprzekręcane. Trzeba po prostu je wyprostować, żeby były prawą stroną do wierzchu ładnie ułożone.
Zostawiam w ten sposób bombkę do wyschnięcia. W zależności od temperatury bombka schnie ok. 24 godz.

Jak zrobić szydełkiem bombkę o średnicy 9 cm- poradnik wideo

Jak zrobić na szydełku bombkę o średnicy 9 cm

Zakończenie

Mam nadzieję, że każdemu udało się ze mną zrobić taką bombkę. A jeśli nie, to oczywiście zapraszam na zakupy do mojego sklepu.

Serdecznie dziękuję za wspólne szydełkowanie i zapraszam do kolejnych wyzwań. Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się w komentarzu, czy udało się bombkę zrobić.Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *