Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Bombka zrobiona na szydełku z białego kordonka wzorem w motylki na tle zielonego krzewu iglastego

Jak zrobić szydełkiem- Bombka Motylki

Jak zrobić większą bombkę wzorem w motylki?

Jak zrobić szydełkiem- Bombka Motylki? Ostatnio często zadajecie mi takie pytanie, dlatego postanowiłam zrobić tę bombkę w większym rozmiarze.  Na moim blogu znajduje się już artykuł, w którym omawiam, jak zrobić bombkę w motylki o średnicy 8 cm.

Bombka, którą dziś zrobimy, będzie miała średnicę 10 cm. Ponieważ wzór troszkę się różni, więc zrobię ją od podstaw, żeby nie było pomyłek.

Jest to mój autorski projekt, dlatego będę niezmiernie wdzięczna, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach społecznościowych, oznaczysz mnie jako autora.

 Taką i inne wzory bombek można zakupić w moim sklepie artystyczno-rękodzielniczym Bajery Eli

Jak zrobić szydełkiem- Bombka Motylki- schemat

Bombka zrobiona na szydełku z białego kordonka wzorem w motylki na tle zielonego krzewu iglastego

Potrzebne materiały

Użyte materiały:

  • kordonek firmy Malwa, tex 180
  • szydełko 1,5 mm
  • nożyczki
  • balon do suszenia bombki 
  • klej Wikol i krochmal ługa do usztywnienia

Jak zrobić szydełkiem- Bombka Motylki- opis wykonania

Początek bombki

Zaczynam od zrobienia siedmiu oczek łańcuszka, które zamykam w kółeczko oczkiem ścisłym.  Następnie robię 14 półsłupków. Bombka będzie miała na początku 14 motywów.

W drugim okrążeniu robię 14 słupków i oczko łańcuszka. Każdy słupek będzie na półsłupku z poprzedniego okrążenia.

Okrążenie trzecie to również słupek na słupku, ale tym razem robimy trzy oczka łańcuszka.

Motyw podstawowy- motylki

Od tego momentu zaczynam podstawowy motyw, który tworzy motylki.

I teraz w tej części głównej bombki będę robiła słupki podwójne.

W okrążeniu czwartym robię najpierw półsłupek na słupku. Na kolejnym słupku robię słupek pojedynczy i trzy słupki podwójne w tym samym miejscu. W sumie będę miała 4 słupki. Dalej pięć oczek łańcuszka i w tym samym miejscu cały czas wbijam szydełko- trzy słupki podwójne i jeden pojedynczy. W sumie w tym jednym słupku mamy osiem słupków  przedzielonych pięcioma oczkami łańcuszka. Taki motyw powtórzymy teraz siedem razy.  Na końcu łączę okrążenie oczkiem ścisłym, wbijam szydełko w początkowy półsłupek . 

Następnie robię na słupkach dwa oczka ścisłe i kolejne okrążenie zacznę na trzecim słupku od góry. W okrążeniu piątym powtarzam siedem razy motyw: trzy słupki łączone górą, oczywiście podwójne, pięć oczek łańcuszka, półsłupek, pięć oczek łańcuszka.  Słupki robię na słupkach podwójnych poprzedniego okrążenia.

Te dwa okrążenia (4 I 5) będziemy powtarzać w zasadniczej części bombki. Praktycznie prawie do samego końca. Jedynie będę zwiększała liczbę oczek łańcuszka lub będę je dodawać.

Okrążenie szóste robię bardzo podobnie jak czwarte. Zaczynam od zrobienia półsłupka i dalej robię tutaj same słupki podwójne, czyli w jednym słupku będę miała 5 słupków podwójnych, pięć oczek łańcuszka i pięć słupków podwójnych. 

W siódmym okrążeniu robię także trzy słupki łączone górą, ale zamiast pięciu oczek tym razem będzie sześć oczek.

Kolejne, 8 okrążenie, robimy tak samo jak szóste, ale po słupkach dodaję dwa oczka łańcuszka. Teraz będzie motyw: półsłupek, dwa oczka, 5 słupków podwójnych, pięć oczek, pięć słupków podwójnych. dwa oczka łańcuszka.

9 okrążenie robię identycznie jak piąte.

10 robimy tak samo jak ósme, ale z jednym oczkiem łańcuszka.

Zwężanie bombki

Od tego okrążenia będę bombkę zwężać. 

11 okrążenie robię tak samo jak dziewiąte, ale zmniejszam o jedno oczko, czyli będzie trzy słupki łączone górą. cztery oczka łańcuszka, półsłupek, cztery oczka łańcuszka.

 12 okrążenie to  półsłupek, dwa słupki pojedyncze, dwa słupki podwójne, cztery oczka łańcuszka, dwa słupki podwójne, dwa słupki pojedyncze. Powtarzam motyw siedem razy.

Dalej, w kolejnym okrążeniu, na każdym łuku składającym się z czterech oczek robię półsłupek i oczko łańcuszka.

 W ostatnim okrążeniu robię 7 razy dwa półsłupki łączone górą. 

 Na końcu odcinam nitkę i mamy bombkę gotową do usztywnienia.

Jak usztywniać i suszyć bombki zrobione na szydełku?

Przy każdej robótce wyjaśniam, że ja niezmiennie stosuję tę samą metodę. Moczę robótkę w mieszance kleju do drewna Wikol i Ługi w niebieskiej butelce. Spotkałam się z różnymi opiniami, że bombki żółkną utwardzone w ten sposób. Ja mogę zaświadczyć, że moje bombki nie żółkną i śmiem twierdzić, że zależy to raczej od użytych nici. 

Jednak  jeśli macie swoje sposoby usztywniania, to chętnie je poznam. Oczywiście każdy może usztywniać według własnego sposobu.

Po wyjęciu i wyciśnięciu bombki z mieszanki, suszymy bombki na balonie. Należy tak napompować balonik, aby bombka miała ładny okrągły kształt.

Jak zrobić szydełkiem- Bombka Motylki- poradnik wideo

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną bombkę, a jeśli nie, to zapraszam do obejrzenia poradnika wideo

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: