Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Ażurowe rękawiczki zrobione szydełkiem

Jak zrobić szydełkiem ażurowe rękawiczki? Część 2.

Jak zrobić ażurowe rękawiczki z palcami? W poprzednim artykule- Część 1- opisałam, jak zrobić część na nadgarstek i dłoń aż do palców . Teraz opiszę, jak zrobić palce.

Otwory na palce

Teraz w 15 okrążeniu, przechodzę oczkiem ścisłym między słupki w krokiewce, robię 7 oczek łańcuszka. To będzie miejsce na kciuk. I łączę z drugiej strony w krokiewce na oczku(v)- tu, gdzie dobierałam słupek. Tu właśnie między słupkami, w tej krokiewce (v), wkłuwam się pod 2 nitki i łączę oczkiem ścisłym.

I teraz od tego miejsca zaczynam dalszą część robótki. Robię 4 oczka łańcuszka zamiast pierwszego słupka, oczko łańcuszka i dalej wzór podstawowy. Zrobię tutaj łącznie 19 słupków, 2 oczka łańcuszka i ananasek wg wzoru, po ananasku 4 słupki z oczkiem łańcuszka. Przechodzę na kolejne oczko, oczkiem ścisłym.

Podobnie w rękawiczce lewej. Zaczynam tutaj, gdzie skończyłam. Robię 7 oczek i łączę w następnej krokiewce, między tymi dobieranymi słupkami. Dalej zgodnie ze wzorem.

Łączę okrążenie w ten sposób: wyciągam nitkę, przerabiam. I tu będę miała początek kolejnego okrążenia.

Teraz robię 16 okrążenie, zaczynam tu w tym miejscu od pierwszego słupka, oczko łańcuszka i tutaj aż do ananaska robię słupki. Będzie ich 19 do ananaska, a po ananasku 4. W lewej rękawiczce na odwrót: przed ananaskiem 5 słupków, po- 18 słupków..

Od okrążenia 18 robię tylko wzór podstawowy, czyli słupki i oczka.

Na ananasku, robię również słupki i oczka łańcuszka. Będzie teraz w sumie 30 słupków.

W okrążeniu 19 zostawiam otwór na mały palec. Zaczynam od 10 słupków. Zamiast pierwszego 4 oczka, oczko na poprzeczkę i jeszcze 9. Teraz robię 5 oczek łańcuszka, omijam 7 słupków i robię słupek. To będzie właśnie miejsce na mały palec. I dalej słupek w oczko i oczko łańcuszka. Do końca okrążenia.

W lewej rękawiczce robimy tak samo, tylko tak jakby na odwrót, więc na początek robię 14 słupków, 5 oczek łańcuszka, tak jak poprzednio- omijam 7 słupków i dalej wzór podstawowy.

Rękawiczki szydełkowe ażurowe - etap prac

Jak zrobić ażurowe rękawiczki- Palce

Mam teraz 24 słupki, które rozdzielę na 3 palce, czyli na każdy wyjdzie mi 8 słupków.

Zacznę od wskazującego, więc przechodzę oczkami ścisłymi w takie miejsce, żeby zostało mi na brzegu rękawiczki po 4 słupki z obu stron. Robię 5 oczek łańcuszka i łączę po przeciwnej stronie, zostawiając 8 słupków.

Na palcu wskazującym okrążenie będzie składało się z 11 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka. Zrobię w sumie 6 takich okrążeń. Zakończenie tego palca robię w ten sposób, że łączę po 3 słupki górą, a na końcu 2. Łączę z początkiem oczkiem ścisłym. Robię jeszcze 1 oczko, obcinam nitkę i chowam ją z lewej strony robótki.

Pozostałe palce zrobię podobnie. Zaczynam okrążenia tak, żeby połączenia tych okrążeń wyszły mi po wewnętrznej stronie rękawiczki. Na poprzeczkę między palcem wskazującym i środkowym robię również 5 oczek łańcuszka. Liczba motywów (słupek i oczko) i okrążeń w poszczególnych palcach będzie następująca:

– środkowy: 12 motywów- 8 okrążeń

– serdeczny: 11 motywów- 7 okrążeń

– mały: 10 motywów- 6 okrążeń

– kciuk: 13 motywów- 3 okrążenia, 12 motywów- 3 okrążenia

Zacznę może teraz od małego paluszka.

I robię sobie magiczną pętelkę,

Wszędzie, gdzie na początku palca wychodzi więcej motywów niż podaję, należy zrobić 2 słupki łączone górą. Tak samo łączymy 2 słupki górą, gdy chcemy zmniejszyć liczbę słupków w okrążeniu. W zakończeniach palców łączę po 3 słupki, a na koniec po 2, tak jak wychodzi z liczby słupków. Łączę z początkiem oczkiem ścisłym. I robię jeszcze 1 oczko, obcinam nitkę i chowam wewnątrz.

Rękawiczki szydełkowe ażurowe handmade
Strona wierzchnia rękawiczki
Rękawiczki ażurowe szydełkowe
Strona wewnętrzna rękawiczki

Ozdabianie rękawiczek

Kiedy rękawiczki już są wyszydełkowane, ja jeszcze przyszywam guziczki po wewnętrznej stronie mankietów. Natomiast na wierzchniej części rękawiczek, na obwodzie ananaska, przyszywam igłą perełki. Całość wygląda pięknie.

Rękawiczki ażurowe szydełkowe z perełkami

Zakończenie

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną takie rękawiczki., napiszcie w komentarzu! Jeśli nie, to oczywiście zapraszam na zakupy do mojego sklepu artystyczno-rękodzielniczego Bajery Eli.

Jak zrobić ażurowe rękawiczki z palcami dowiesz się także z poradnika video na kanale YouTube- Bajery Eli.

A dzisiaj dziękuję już serdecznie za wspólne szydełkowanie, jeśli macie pytania, piszcie śmiało!

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *