Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Szydełkowy koszyczek wielkanocny z kordonka.

Jak zrobić mały szydełkowy koszyczek wielkanocny?

Szydełkowy koszyczek wielkanocny to propozycja z cyklu “Dla mamy i córci”. Można go zrobić w wersji większej i mniejszej.

Dzisiaj zapraszam do dziergania małego szydełkowego koszyczka.

Koszyczek ma wymiary:

  • wysokość- 9 cm
  • obwód- 42 cm
  • wysokość z rączką- 44 cm

Do zrobienia tego koszyczka użyłam białych nici bawełnianych firmy Malwa o grubości tex 240 https://firmamalwa.pl/oraz szydełka 1,5mm.

Koszyczek zrobiłam według 4 oddzielnych schematów, które dotyczą: dna, podstawki, boku i pałączka.

Dno koszyczka

Schemat wykonania denka:

Odręcznie napisany wzór dna koszyczka dna koszyczka
Schemat rzędowy dna koszyczka
Szydełkowy koszyczek wielkanocny z kordonka.

Dno koszyczka robię według powyższego schematu. Składa się z 7 rzędów, rzędy 1-6 to słupki pojedyncze i ostatni rząd same półsłupki.

Podstawka

Koszyczek możemy zrobić bez podstawki, ale z podstawką wygląda bardziej elegancko.

Podstawkę robię z wachlarzyków. Wykonuję 4 słupki pojedyncze w tym samym oczku, a między nimi oczko łańcuszka, łączę z denkiem półsłupkiem. Wkłuwam szydełko omijając za każdym razem 2 półsłupki z poprzedniego rzędu.

Wzór podstawki

Bok koszyczkaKoszyczek- schemat na szydełko (motyw powtórzyć 6 razy w okrążeniu)
Kartka z odręcznie napisanym wzorem boku koszyczka na szydełko

Bok koszyczka składa się z 6 motywów, więc w każdym okrążeniu powtarzam 6 razy motyw. Każdy motyw na schemacie zaznaczony jest innym kolorem, kolorem niebieskim zaznaczony jest nowy motyw. Zielone kropki oznaczają półsłupki dna koszyczka.

W pierwszym robię 5 słupków, 4 oczka łańcuszka, półsłupkiem łączę z dnem (omijam za każdym razem 2 półsłupki z poprzedniego rzędu), 3 oczka łańcuszka, łączę półsłupkiem z dnem, 4 oczka łańcuszka.

W drugim rzędzie robię 5 słupków na słupkach z poprzedniego rzędu, na środkowym łuku z 3 oczek robię 5 razy dwa słupki łączone górą i zakończone pikotkiem z 3 oczek.

Rząd 3 różni się od pierwszego tylko tym, że robię na łuku 4 oczka łańcuszka zamiast 3. Dalej powtarzam na przemian rzędy 2. i 3. W sumie wykonuję na boku 8 rzędów.

Rączka koszyczka

Rączkę możemy wykonać wegług dowolnego wzoru.

Ja zrobiłam początek z 6 oczek, następnie w 4 oczku od szydełka zrobiłam 2 słupki, oczko łańcuszka, 2 słupki w tym samym miejscu, słupek w ostatnim oczku. Na końcu rzędu robię 3 oczka, które zastępują słupek i powtarzam motyw: 2 słupki, oczko łańcuszka, 2 słupki- na oczku między słupkami poprzedniego rzędu oraz słupek na końcu. Przekręcam robótkę i powtarzam ten rząd, aż do uzyskania odpowiedniej długości pałączka.

Jeśli nie uda Ci się zrobić takiego koszyczka, to proponuję zakup w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/koszyczek-wielkanocny-azurowy/

Szydełkowy koszyczek wielkanocny- wykończenie

Tak zrobiony koszyczek namaczam w mieszance kleju wikol i ługi, suszę na dobranej wielkością doniczce owiniętej folią. Po wysuszeniu przyszywam namoczoną w tej mieszance rączkę i suszę ją na balonie.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *