Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Ręcznie robiona na szydełku bombka choinkowa z perełkami

Jak zrobić bombkę z perełkami na szydełku?

Jak zrobić bombkę z perełkami? Dowiesz się z tego artykułu. Znajdziesz tu schemat i opis wykonania krok po kroku.

Potrzebne materiały

Bombkę będę robiła z kordonka firmy Malwa tex 180 i  użyję szydełka 1,3 mm. Należy dobrać takie szydełko, aby weszło w otwory perełek.  Ja użyję perełek o średnicy 5 mm. Do zrobienia tej bombki potrzebujemy 120 perełek.

Aby zrobić bombkę, należy wykonać 16 okrążeń.  W każdym okrążeniu, oprócz ostatniego, czyli w okrążeniach od pierwszego do 15, będziemy powtarzać motyw 12 razy.

Jak zrobić bombkę z perełkami na szydełku- schemat

W okrążeniu 1 i 15 robimy słupki pojedyncze. W okrążeniach pozostałych słupki podwójne.

Każde okrążenie zaznaczone jest innym kolorem. Miejsce wrobienia koralika (perełki) zaznaczone jest niebieską kropką.

Jeśli znaki w schemacie łączą się na dole, to robimy elementy w tym samym miejscu.

Jeśli znaki łącza się na górze, to łączymy je górą.

Pierwsza część bombki- rozszerzanie

 Zaczynam od ośmiu oczek łańcuszka, które zamykam w kółeczko oczkiem ścisłym.

W pierwszym okrążeniu robię 12 słupków, a po każdym słupku- oczko łańcuszka.

 Perełki wrabiamy w okrążeniach parzystych. Zaczynamy od drugiego okrążenia. W tym okrążeniu robię dwa półsłupki, wyjmuję szydełko z pętelki, na szydełko nakładam perełkę, przewlekam nitkę i robię jeszcze jeden półsłupek. Powtarzam taki motyw do końca okrążenia.

 W okrążeniu trzecim tam, gdzie miałam słupek, robię na tym półsłupku dwa słupki w jednym miejscu. Od tego okrążenia robimy słupki podwójne. Po tych słupkach robię trzy oczka łańcuszka.

 Następnie, w okrążeniu 4, wrabiam perełki. Teraz robię półsłupek na każdym słupku, na poprzeczce robię 1 półsłupek, nawlekam perełkę i jeszcze jeden półsłupek.

Część środkowa bombki

W tej części bombki będę powtarzać trzy razy okrążenie piąte i szóste.

W piątym okrążeniu robię słupek i trzy oczka łańcuszka. Natomiast w szóstym robię trzy półsłupki i koralik. Na każdym słupku robię półsłupek, na poprzeczce półsłupek, koralik i półsłupek. Dalej okrążenie siódme robimy tak, jak piąte. 8 tak, jak szóste itp.

Zwężanie bombki

Od tego momentu zwężamy bombkę. 11 okrążenie: robię teraz na słupku słupek, na kolejnym słupku słupek. Tutaj nie będzie poprzeczki między słupkami. Poprzeczkę z 3 oczek robię po zrobieniu dwóch słupków, czyli motyw, który będzie się tu powtarzał to: dwa słupki, trzy oczka łańcuszka. W okrążeniu 12 wrabiam perełki. Robię trzy półsłupki i nawlekam perełkę.

 W okrążeniu 13 w dalszym ciągu zwężam bombkę. Robię dwa słupki łączone górą i dwa oczka łańcuszka. W 14 okrążeniu wrabiam perełki. Robię dwa półsłupki, perełka i półsłupek. W dalszej części nadal zawężamy bombkę, w okrążeniu 15 robimy 12 słupków pojedynczych. Natomiast w 16, już ostatnim okrążeniu, robię dwa półsłupki łączone górą i jeden półsłupek. Powtarzam taki motyw sześć razy.

Jak zrobić bombkę z perełkami na szydełku- wykończenie bombki

Po zrobieniu odcinam nitkę i moczę tę bombkę mieszance kleju wikol i ługi w stosunku 1:1. Można dać troszkę więcej kleju. Zostawiam namoczoną robótkę na około jedną godzinę. Potem wyjmuję, wyciskam z nadmiaru kleju, do środka wkładam biały balonik. Wybieram białe baloniki, ponieważ one nie brudzą kordonka. Pompuję balonik i suszę bombkę na baloniku. Należy pamiętać, aby koraliki wyczyścić z kleju, bo jeśli tego nie zrobimy, będą matowe. Jak bombka wyschnie, przekłuwamy balonik, wyjmujemy resztki i mamy gotową piękną bombeczkę.

Jak zrobić bombkę z perełkami na szydełku- poradnik wideo

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *