Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Ręka trzymająca aniołka zrobionego szydełkiem z białego kordonka na tle świerkowego drzewka.

Jak zrobić aniołka szydełkiem?

Jak zrobić aniołka szydełkiem? Jeśli nie wiesz, to zapraszam do wspólnego szydełkowania aniołka w sukience z falbanką. Ten aniołek ma wysokość 13 centymetrów. Spódniczka na dole ma średnicę 8 centymetrów.

Jest to dość prosty wzór, więc myślę, że nawet osoby początkujące go sobie wykonają. Ozdobą tego aniołka jest falbanka na dole sukienki i falowane skrzydełka. Aniołek powstał z myślą o zawieszeniu na choince, ale można go wykorzystać także na inne okazje. Będzie doskonałym prezentem z racji Komunii św. lub jako podziękowanie dla gości.

Jest to mój autorski pomysły, dlatego będzie mi bardzo miło, jeśli przy prezentowaniu swoich prac w mediach, podasz autora.

Ręka trzymająca aniołka zrobionego szydełkiem z białego kordonka na tle świerkowego drzewka.
Aniołek w sukience z falbanką
Szydełkowy aniołek na choinkę

Jak zrobić aniołka szydełkiem? Potrzebne materiały

Tutaj podaję swoje propozycje materiałów, które wykorzystałam. Jednak można użyć dowolnych nici lub nawet cienkiej włóczki, jedynie trzeba dobrać do nici rozmiar szydełka.

Wykorzystałam:

  • kordonek firmy Malwa tex 180, (to są nici dziesiątka)
  • szydełko 1,3 milimetra
  • kulka styropianowa o średnicy 2 cm do wypełnienia główki, ale może być inny wypełniacz np. kulka silikonowa
  • forma do usztywnienia, używam jajka styropianowego 8 cm, ale może być zupełnie inna forma, np. butelka plastikowa
  • klej wikol i ługa do usztywnienia
  • nożyczki do odcięcia nitki

Jak zrobić aniołka szydełkiem? Schematy

Jak zrobić główkę aniołka- schemat
Schemat- skrzydełka aniołka
Wzór sukienki aniołka
Schemat- szydełko- sukienka aniołka

Główka aniołka- jak zrobić?

Główkę aniołka robię tak samo jak przy poprzednich moich aniołka. Nic tutaj nie zmieniam, bo akurat taka wielkość pasuje mi na tę kuleczkę, której używam do wypełnienia.

Robię na początek magiczne kółeczko i w tym magicznym kółeczku na początek oczko łańcuszka i 7 półsłupków. Zaciskamy kółeczko, pociągam za początek nitki. Łączę okrążenia, bo pracuje w okrążeniach, oczkiem ścisłym.

Teraz jeszcze robię zawieszkę składającą się z siedmiu oczek łańcuszka, ale jeśli ktoś nie potrzebuje zawieszki, to może jej nie robić. Zamiast zawieszki można zrobić na przykład czapeczkę lub nimb (opaskę). Ja robię 7 oczek, łącze po przeciwnej stronie na środku oczkiem ścisłym.

I teraz z obu stron zawieszki robię po 7 półsłupków, czyli w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia robię teraz dwa półsłupki.

W następnym okrążeniu główki robię 21 półsłupków, czyli będę zwiększała w co drugim półsłupku o 1. Na początku okrążeń robię oczko łańcuszka, pierwszy półsłupek. a w kolejnym półsłupku robię 2 w tym samym półsłupku. I tak do końca okrążenia. Mam na końcu 21 półsłupków.

Trzeba zrobić jeszcze 5 takich okrążeń składających się z 21 półsłupków.

Teraz będę już zwężała główkę. W odwrotnej kolejności niż rozszerzałam na początku, więc teraz w co drugim oczku zwężam. Zaczynam od oczka łańcuszka, robię 1 półsłupek i 2 półsłupki łączone górą, czyli z 2 robię 1. Po przerobieniu okrążenia będę miała 14 półsłupków. W tym momencie do środka główki wkładam kulkę styropianową lub inny wypełniacz. Łączę okrążenie już na tej kulce oczkiem ścisłym.

Dalej robię same półsłupki łączone górą. Mam zrobioną główkę i na końcu jest 7 półsłupków.

Skrzydełka aniołka– jak zrobić?

Pierwsze dwa okrążenia w skrzydełkach robię również tak samo jak przy poprzednich aniołach, czyli będę tutaj robiła słupki pojedyncze w każdym półsłupku poprzedniego rzędu 2 słupki przedzielone oczkiem łańcuszka i oczko łańcuszka. Zamiast pierwszego słupka wykonuję 3 oczka łańcuszka, a dalej słupki pojedyncze. Po przerobieniu tego okrążenia będę miała 14 słupków.

Teraz przechodzę oczkiem ścisłym na oczko między słupkami. I tutaj na każdym oczku robię to samo, czyli słupek, oczko, słupek, oczko. Na końcu mam w sumie 28 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka.

W dalszej części będzie inaczej niż do tej pory. Przechodzę oczkiem ścisłym na oczko między słupki. Robię: 1 słupek, czyli 3 oczka i 2 oczka na poprzeczkę i następny słupek w następnym okienku. Robię takich 5 krateczek na przód lub tył aniołka.

Następnie robię skrzydełko aniołka. Na początek dwa oczka, omijam jeden słupek i na oczku (w okienku) robię dwa słupki. Dalej dwa oczka, omijam jeden słupek i w okienku robię 5 słupków. Znowu dwa oczka, dwa słupki w następnym okienku, dwa oczka i 5 słupków, ale teraz nie w okienku tylko na następnym słupku (omijam 1 słupek. Tu jest połowa skrzydełka i z drugiej strony będzie tak samo: 2 oczka, 2 słupki w okienku, więc omijam jeden słupek, znowu dwa oczka, w następnym okienku 5 słupków, 2 oczka, omijam jeden słupek i w okienku robię dwa słupki, 2 oczka. I teraz mam takie skrzydełko: dwa słupki, dwa oczka, pięć słupków, dwa oczka, dwa słupki, dwa oczka, pięć słupków, dwa oczka, dwa słupki, dwa oczka, pięć słupków, dwa oczka, dwa słupki i dwa oczka.

Następnie znowu robię przód lub tył aniołka oraz drugie skrzydełko i łączę z początkiem oczkiem ścisłym.

W kolejnym okrążeniu, tutaj, gdzie jest przód lub tył aniołka, robię półsłupki, na każdym oczku półsłupek i na słupku półsłupek, czyli w sumie będę miała 15 półsłupków.

Na skrzydełku: dwa oczka łańcuszka, tutaj, gdzie były dwa słupki, robię również dwa słupki– słupek na słupku. Dwa oczka, a teraz w pierwszym słupku (z grupy 5 słupków) robię dwa słupki. Dalej robię jeden słupek na słupku i znowu w kolejnym słupku dwa, 1 słupek i 2 słupki. Po każdym słupku robię również oczko łańcuszka. W sumie mam tutaj 8 słupków przedzielonych oczkiem łańcuszka. Powtarzam takie motywy do końca skrzydełka.

Z drugiej strony robię tak samo na tyle aniołka 15 półsłupków i na skrzydełku takie same motywy.

Jak zrobić sukienkę z falbanką aniołka?

W pierwszym okrążeniu zrobię 30 słupków pojedynczych. W dalszych okrążeniach robię słupki pojedyncze patentowe- czyli wydłużone.

Słupek patentowy robię podobnie jak zwykły. Robię narzut, zahaczam nitkę i najpierw przerabiam jedną pętelkę z szydełka, potem dwie i dwie.

Zamiast pierwszego słupka patentowego robię cztery oczka łańcuszka, dwa oczka na poprzeczkę, narzut, omijam jeden słupek w sukience, robię w kolejnych słupkach 2 słupki patentowe.

W kolejnych okrążeniach- aż do szóstego, będę robiła na tych 2 słupkach również 2 słupki, tylko będę zwiększała liczbę oczek między nimi- zgodnie ze schematem.

Okrążenie 7 to początek falbanki w sukience. W każdym słupku poprzedniego okrążenia robię 3 słupki przedzielone oczkiem łańcuszka, a potem 2 oczka.

I teraz już ostatnie okrążenie. W każdym słupku poprzedniego okrążenia robię teraz również 3 słupki przedzielone oczkiem łańcuszka i oczko łańcuszka. W sumie mam teraz 10 motywów po 9 słupków, a po każdym oczko łańcuszka.

Na końcu łączę koniec okrążenia z początkiem oczkiem ścisłym. Robię jeszcze jedno oczko, odcinam nitkę, wyciągam, zaciągam ją mocno i przekładam na lewą stronę kilka razy, żeby się potem nie wypruwała.

Jak usztywnić i suszyć aniołka?

Teraz ja takiego aniołka moczę mieszance kleju i krochmalu w stosunku 1:1. Używam kleju wikol i ługi niebieskiej. Potem wyciskam go z nadmiaru kleju i suszę na formie. Przypinam igłami lekarskimi, układam falbankę i skrzydełka, żeby ładnie się wysuszyły.

Jak zrobić aniołka szydełkiem? Tutorial Video

#BajeryEliszydełkowanie Aniołek w Sukience z Falbanką Szydełko/ Christmas tree decorations tutorial

Zakończenie

Mam nadzieję, że wyjaśniłam, jak zrobić aniolka szydełkiem? Dziękuję za wspólne szydełkowanie i zapraszam do kolejnych artykułów. Będzie mi bardzo miło, jeśli zechcecie ze mną wspólnie szydełkować.

Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić właśnie takiego aniołka, a jeśli nie to oczywiście zapraszam do mojego sklepu, gdzie można zakupić lub zamówić takie aniołki i jeszcze inne wzory.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *