Jak usztywnić i suszyć gwiazdę szydełkową?
Jak usztywnić i suszyć taką gwiazdę szydełkową? Mój film na kanale YouTube Jak zrobić gwiazdę z wrabianymi perełkami na czubek choinki? https://www.youtube.com/watch?v=6lGU1A-TP_E&t=2524s wywołał wiele próśb właśnie o to, żeby to pokazać. W tym artykule opiszę, jak ja to robię. Nagrałam także filmik: https://www.youtube.com/watch?v=1bTQ470vfi8&t=81s. Moje gwiazdy nie mają wypukłego kształtu w całości. Jedynie ramiona gwiazdy są wypukłe, a środek jest wklęsły. Aby uzyskać taki kształt, wykorzystałam swój pomysł z korkami od butelek, ale o tym później…
Potrzebne materiały:
- klej do drewna vicol,
- krochmal ługa, najlepiej w niebieskiej butelce,
- 5 balonów, najlepiej w kolorze białym,
- 5 gumek recepturek,
- pompka do balonów,
- 2 plastikowe korki od butelek po mleku lub innym napoju,
- kawałek drucika powlekanego,
- stożek styropianowy lub zrobiony z kawałka tektury,
- kawałek styropianu owiniętego folią,
- opcjonalnie igły, takie od zastrzyków lub wykałaczki
- papierowy ręcznik kuchenny, ewentualnie gąbka
Jak usztywnić i suszyć gwiazdę szydełkową krok po kroku?
Najpierw przygotowuję mieszankę kleju vicol i ługi w stosunku 1:1, czyli odmierzam taką samą ilość kleju i ługi, mieszam drewnianym patyczkiem. Jeśli nie mamy ługi, można ją zastąpić zwykłą wodą, ale w takim przypadku wody powinno być mniej niż kleju. U mnie mieszanka ma gęstość mniej więcej kwaśnej śmietany. Jeśli chodzi o klej, to ja kupuję w wiaderku, bo zużywam go dużo, ale można kupić mniejszy klej w tubce.
W tak przygotowanej miksturze zanurzam całkowicie zrobioną gwiazdę , przykrywam naczynie i zostawiam na ok. godzinkę. Potem wyjmuję robótkę i wyciskam ją w rękach (ręce oczywiście chronię w rękawicach). Rozkładam gwiazdę na styropianie, kładąc do góry perełkami i wycieram je z kleju. Robię to starannie, używam papierowych ręczników kuchennych i gąbki. Jeśli nie wytrzemy perełek porządnie z kleju, to po wyschnięciu nie będą błyszczały.
Następnie wkładam baloniki do każdego ramienia gwiazdy od strony wierzchołka, pompuję je i zawiązuję gumką. Staram się, aby w każdym baloniku było tyle samo powietrza. Jeśli się nie uda za pierwszym razem, to trzeba rozwiązać balonik i wyrównać. Baloników nie pompuję zbyt mocno, bo wtedy ramiona gwiazdy stają się zbyt okrągłe, a chodzi mi o to, żeby miały wydłużony kształt.
Po napompowaniu wszystkich baloników, robię wklęsły środek. Najpierw trzeba przygotować korki. W każdym korku wypalam rozgrzanym na ogniu drutem po 2 dziurki. Można to zrobić także gwoździem, ale będzie trudniej. Teraz przygotowany drucik zginam na pół i wkładam końcówki w dziurki jednego korka. Przeciągam końcówki drucika przez środek obu stron gwiazdy i wkładam w dziurki drugiego korka tak, aby w każdej dziurce była jedna końcówka. Teraz skręcam końcówki drucika tworząc odpowiednie zagłębienie. W mojej gwieździe środki nie stykają się ze sobą , zostawiam pewną odległość tak, aby to wgłębienie nie było zbyt duże.
Sposób suszenia
Tak przygotowaną gwiazdę rozkładam na styropianie, przypinam igłami wierzchołki ramion. Do nóżki wkładam stożek owinięty folią i zostawiam do suszenia. Po około 12 godzinach wyjmuję igły, odwracam gwiazdę i suszę z drugiej strony. Gwiazda schnie ok. 24 godz. w zależności od temperatury. Po całkowitym wyschnięciu, wypuszczamy powietrze z balonów, wyjmujemy je i gwiazda gotowa.
Jeśli komuś jednak nie uda się zrobić takiej gwiazdy, to może ją kupić w moim sklepie: https://bajeryeli.pl/produkt/gwiazda-na-czubek-choinki/. Zapraszam.