Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies
Bombka zrobiona szydelkiem

Bombka Uśmiech- jak zrobić?

W tym artykule wyjaśniam krok po kroku, jak zrobić szydełkiem bombkę na choinkę- nowy wzór.

Bombka Uśmiech- wprowadzenie

Dzień dobry, dzisiaj wyjaśnię, jak zrobić taką bombeczkę, którą obiecałam robiąc parasolkę właśnie tym wzorem.

Bombka została nazwana “Uśmiech”, bo z tego wzoru powstają takie uśmiechnięte buźki. Tworząc ten projekt, zainspirowałam się wzorem pochodzącym ze strony mypicot.com. Zmodyfikowałam go do formy tej bombki. W poprzednim artykule pisałam, jak zrobić parasolkę na choinkę właśnie tym wzorem.

Bombka ma średnicę 8- 8,5 cm- zależy, jak ścisło robimy i jak napompujemy balonik.

Będę ją robiła z kordonka firmy Malwa, tex 180- szydełkiem 1,5 mm.

Bombka- wzór nr 7

Jak zwykle przygotowałam taki uproszczony wzór, który pokazuje 1 motyw bombki.

Bombka Uśmiech- wzór

Sposób wykonania krok po kroku

Część 1- rozszerzanie

Zaczynam od 7 oczek łańcuszka. Zamykam okrążenie oczkiem ścisłym. I w pierwszym okrążeniu robię 14 półsłupków. Zamiast pierwszego – oczko łańcuszka. Tutaj trzeba wrobić od razu nitkę, która nam została na początku.

Każde okrążenie łączę oczkiem ścisłym.

W drugim okrążeniu robię 14 razy słupek i oczko łańcuszka. Zamiast pierwszego słupka teraz robię 3 oczka łańcuszka i oczko na poprzeczkę. słupek robię w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia. Koniec tego okrążenia łączę oczkiem ścisłym w trzecim oczku, które zastąpiły mi pierwszy słupek.

W następnym- trzecim– okrążeniu tyle samo słupków, ale 2 oczka łańcuszka między nimi. Słupek robię na każdym słupku poprzedniego rzędu. Zamiast pierwszego 3 oczka, 2 oczka na poprzeczkę i następny słupek w słupek. I tak powtarzam do końca okrążenia.

Część środkowa

Od czwartego okrążenia powtarzam 7 motywów, a więc teraz będę robić: półsłupek, 2 oczka, słupek, 2 oczka, półsłupek i 4 oczka. Zaczynam pierwszy motyw od słupka, który będzie na słupku poprzedniego okrążenia. 3 oczka zamiast słupka, 2 oczka łańcuszka i w pierwszym okienku robię półsłupek. Dalej 4 oczka, półsłupek następny w następnym okienku, 2 oczka i słupek na słupku, 2 oczka, półsłupek w okienku, 4 oczka, półsłupek w następnym okienku. Powtarzam ten motyw do końca okrążenia. Na końcu robię półsłupek i 2 oczka i łączę w trzecim oczku, które zastąpiły mi pierwszy słupek.

Piąte okrążenie: półsłupek, oczko łańcuszka, 5 słupków z oczkiem łańcuszka. Zaczynam w tym miejscu, gdzie skończyłam. Zamiast pierwszego półsłupka robię oczko i oczko na poprzeczkę, natomiast słupki robię teraz na łuku z poprzedniego okrążenia- z 4 oczek. Powtarzam 5 razy: słupek, oczko łańcuszka. Następny półsłupek robię na słupku poprzedniego rzędu. I tak do końca tego okrążenia.

W okrążeniu szóstym powtarzam 7 razy: półsłupek, 2 oczka, 6 słupków i 2 oczka. Przechodzę teraz na oczko między słupkiem i półsłupkiem.. Na tych oczkach między słupkami będę robiła teraz słupki. Zaczynam motyw również w środku, od zrobienia trzech słupków. Zamiast pierwszego jak zwykle 3 oczka łańcuszka i następne 2 słupki. Teraz między słupkami nie robię oczek łańcuszka.

2 oczka łańcuszka i półsłupek na środkowym (trzecim) słupku poprzedniego okrążenia, 2 oczka.

I takie motywy powtarzam do końca tego okrążenia. Na końcu dorabiam początek tego motywu, czyli 3 słupki i 2 oczka. Łączę z początkiem.

I teraz przechodzę oczkami ścisłymi w ostatni słupek tego motywu. Tutaj będę zaczynała okrążenie siódme: półsłupek, 3 oczka łańcuszka, słupek, 3 oczka, półsłupek i 4 oczka. Podobnie, jak 4 , tylko że tutaj mamy nie 2, ale 3 oczka. W tym miejscu robię półsłupek, 3 oczka, słupek na półsłupku z poprzedniego rzędu, 3 oczka, półsłupek na pierwszym słupku z następnej grupy słupków, 4 oczka. I to jest właśnie motyw, który powtarzam do końca okrążenia.

Następne okrążenie, ósme, robię w ten sposób: półsłupek, oczko, 7 słupków- po każdym słupku oczko łańcuszka. Przechodzę teraz na słupek poprzedniego okrążenia oczkami ścisłymi, ponieważ tutaj będę zaczynać to okrążenie. Robię półsłupek, oczko łańcuszka i 7 słupków z oczkiem łańcuszka w tym okienku poprzedniego okrążenia (z 4 oczek).

W okrążeniu dziewiątym powtarzam 7 razy: półsłupek, 2 oczka, 8 słupków i 2 oczka. Tyle, że pierwszy motyw zaczynam od czwartego słupka z tej grupy ośmiu słupków. To okrążenie jest na tych samych zasadach, jak okrążenie szóste. Na końcu dorabiam początek pierwszego motywu i przechodzę na ostatni słupek (z grupy 7 słupków poprzedniego okrążenia) oczkami ścisłymi.

Teraz w okrążeniu dziesiątym powtarzam 7 razy: półsłupek, 3 oczka, słupek, 3 oczka, półsłupek, 4 oczka. Tak, jak w siódmym.

W okrążeniu jedenastym.: półsłupek, oczko łańcuszka, 6 słupków i oczko łańcuszka. Tak, jak w ósmym.

Podobnie, jak w okrążeniu 9 robię w okrążeniu dwunastym: słupek, 2 oczka, 6 słupków, 2 oczka. Pierwszy motyw zaczynam od czwartego słupka. Słupki robię między słupkami, więc przechodzę w to miejsce oczkiem ścisłym. Zamiast pierwszego słupka robię 3 oczka i jeszcze 2 słupki, 2 oczka i teraz półsłupek robię nie na słupku, ale w następnym okienku. Potem 2 oczka, i 6 słupków między słupkami poprzedniego okrążenia, 2 oczka, w kolejnym okienku półsłupek. I tak do końca okrążenia.

I teraz w okrążeniu trzynastymrobię: półsłupek, 3 oczka, słupek, 3 oczka, półsłupek, 4 oczka. Tak, jak w 10.

W czternastymokrążeniu: półsłupek, oczko łańcuszka, 5 słupków z oczkiem łańcuszka. Tak, jak w 12.

Teraz, wpiętnastym okrążeniu robię: półsłupek, 2 oczka, 6 słupków i 2 oczka. Tak, jak w okrążeniu 9.

Część 3- zwężanie

Od szesnastego okrążenia zaczynam zwężanie bombki. Powtarzam 7 razy: 3 słupki, 2 oczka łańcuszka. Jak zwykle w tych rzędach przechodzę na ostatni słupek oczkami ścisłymi. I tutaj, na tym ostatnim słupku, robię słupek, następny słupek robię na półsłupku i trzeci słupek na pierwszym słupku z następnej grupy slupków. Potem 2 oczka łańcuszka i tak do końca okrążenia..

W siedemnastym okrążeniu robię 2 słupki łączone górą. Zaczynam w tym miejscu, gdzie skończyłam. Wkłuwam szydełko w pierwszy i trzeci słupek poprzedniego okrążenia. Na końcu łączę z początkiem oczkiem ścisłym.

Można już tak zostawić tę bombkę, ale ja jeszcze robię w osiemnastym okrążeniu 7 półsłupków. Obcinam nitkę. Wyciągam, zaciskam i chowam ją gdzieś z lewej strony robótki.

Utwardzanie i suszenie

Teraz taką bombkę moczę w mieszance kleju wikol, to jest klej do drewna, i krochmalu ługa, w stosunku 1:1. Wyciskam i suszę na baloniku. Używam białych balonów, żeby nie brudziły bombki.

Oczywiście nie wkładam balona do środka w całości, ale zostawiam dłuższą końcówkę i wtedy ta bombeczka jest okrąglutka. Należy napompować tyle powietrza, żeby właśnie ona miała ładny kształt.

Zakończenie

Bombka Usmiech to wyjątkowa ozdoba na Twoją choinkę. Może być także wyjątkowym prezentem świątecznym. Mam nadzieję, że każdemu udało się zrobić ze mną taką bombkę, jeśli nie, to zapraszam do obejrzenia poradnika video na moim kanale YouTube Bajery Eli. Zapraszam także na zakupy do mojego sklepu BjeryEli z rękodziełem, gdzie można kupić lub zamówić różne wzory bombek.

Dziękuję za wspólne szydełkowanie ze mną.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: