Shopping Cart

Brak produktów w koszyku.

Polityka prywatności i plików cookies

Bombeczka- Kółeczka Jak zrobić szydełkiem?


BOMBECZKA-KÓŁECZKA, tak nazwałam bombkę, do szydełkowania ktorej zapraszam Cię teraz. Wzór geometryczny, tworzy kółeczka, stąd nazwa bombki.
Ten wzór zaczerpnęłam z gazetki, ale wykonanie tej bombki wg właśnie tego wzoru jest moje.

Średnica bombki wynosi 9 cm. Robię ją z kordonka firmy Malwa, o grubości tex 180 szydełkiem 1,5 mm. Bombkę szydełkuję w całości, składa się z 15 rzędów.

Bombeczka- Kółeczka- wzór.

Jak zwykle w moich filmach prezentuję odręczny zapis wzoru. Tutaj na czerwono jest legenda w jęz. angielskim.

Uwagi ogólne

Na początek kilka uwag ogólnych:

  • zamiast pierwszego słupka zawsze robię 3 oczka łańcuszka,
  • okrążenie zamykam zawsze oczkiem ścisłym,
  • wzór bombki składa się z 12 motywów, które powtarzam w każdym okrążeniu

Instrukcja szydełkowania bombki

Zaczynam od 6 oczek łańcuszka. Robię na początek magiczne kółeczko, zakładam nić roboczą na wierzch, wkładam szydełko do środka, wyciągam nitkę i zaciągam pętelkę i robię 6 oczek łańcuszka. Łączę koniec i początek w kółeczko oczkiem ścisłym.


Teraz, w pierwszym okrążeniu, będę robiła 12x słupek, czyli w sumie wykonam 12 słupków. Zamiast pierwszego 3 oczka łańcuszka i tutaj od razu wrabiam końcówkę nitki. Szydełko wkładam do środka powstałego kółeczka, robię słupki pojedyncze, czyli jeden raz nawijane-1 narzut. Przerabiam z szydełka cały czas po 2 nitki. Koniec tego okrążenia łączę z początkiem oczkiem ściśłym w 3 oczku na początku okrążenia, które zastępowały mi pierwszy słupek. I tak będę robiła w każdym okrążeniu.

Drugie okrążenie tj. słupek i 2 oczka łańcuszka powtarzam również 12 razy. W każdym słupku poprzedniego okrążenia robię słupek i na poprzeczce 2 oczka łańcuszka. Zamiast pierwszego 3 oczka, 2 oczka na poprzeczce i robię tak do końca okrążenia: słupek, 2 oczka. Łączę oczkiem ścisłym.


W 3 okrążeniu robię: 2 słupki w tym samym miejscu i 2 oczka łańcuszka. Te słupki robię w słupku poprzedniego rzędu. Zamiast pierwszego słupka 3 oczka i tutaj jeszcze w tym samym miejscu drugi słupek.

W następnym okrążeniu czwartym, robię również 12 powtórzeń: 2 słupki i teraz mam 5 oczek łańcuszka. Słupki robię w słupkach poprzedniego rzędu.


Teraz okrążenie piąte: 2 słupki łączone górą, 2 oczka łańcuszka, słupek, 2 oczka, słupek w tym samym miejscu i 2 oczka. Powtarzamy 12 razy. Tutaj robię na poczatku 2 oczka, bo to mają być słupki łączone górą, więc słupek niedokończony, narzut, wkłuwam szydełko w drugi słupek i teraz zdejmuję 2 pętelki i 2 pętelki. Dalej2 oczka łańcuszka i słupek- tutaj wkłuwam się w trzecie oczko na tym łuku z 5 oczek poprzedniego okrążenia, 2 oczka i słupek w tym samym miejscu, 2 oczka. I to jest motyw, który będę powtarzać 12 razy. Łączę z początkiem oczkiem ścisłym, w tym połączeniu 2 słupków i przechodzę oczkami ścisłymi w pierwszy słupek.


Teraz będę robiła okrążenie szóste: słupek, 2 oczka, słupek i 5 oczek łańcuszka. Słupki robię w tej krokiewce V słupków poprzedniego rzędu.

Teraz w dalszej części będę powtarzała rzędy: 5 i 6 jeszcze 2 razy, ponieważ rząd 7 robimy tak, jak 5, 8 jak 6, 9 jak5, 10 jak 6. Nie będę tego dodatkowo wyjaśniać, myślę że każdy sobie poradzi.

I teraz w okrążeniu 11 robię: 2 słupki łączone górą, 2 oczka, słupek i tutaj tylko 1 oczko, słupek, 2 oczka
Zamiast pierwszego robię 2 oczka, bo to słupek niedokończony, narzut, drugi słupek, łączę górą, 2 oczka, słupek w trzecim oczku na łuku, teraz tylko 1 oczko i kolejny słupek w tym samym miejscu, 2 oczka.
Takie motywy powtarzamy do końca tego okrążenia.


W okrążeniu 12 będę robiła tylko: 2 słupki, 2 oczka łańcuszka. Powtarzam 12 razy.


Dalej zwężam bombkę w okrążeniu 13. Robię 12 powtórzeń: 2 słupki łączone górą, oczko łańcuszka.

Okrążenie 14 sklada się z 12 słupków.

W ostatnim okrążeniu 15 robię jeszcze 6 półsłupków łączonych górą, łączę okrążenie oczkiem ścisłym, odcinam nitkę i wraniam ją po lewej stronie bombki.

Bombeczka-Kółeczka: utwardzanie i suszenie

Teraz taką bombeczkę moczę w mieszance kleju do drewna wikol i krochmalu ługa w stosunku 1:1. Wyciskam, potem wkładam do środka balonik. Balonika nie wkładam w całości, zostawiam taką dłuższą końcówkę, to wtedy ta bombeczka jest okrąglejsza. Pompuję balonik tylko tyle, aby bombka nabrała ładnego okrągłego kształtu i zawieszam na haczyku. I w ten sposób utwrdzam tę bombkę i suszę. Po około 24 godzinach bombeczka- Kółeczka jest gotowa.

Jeśli ktoś woli jest takze poradnik video.


Taką bombkę i inne moje rękodzieło można zakupić w moim sklepie BajeryEli.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się spodobają: