Shopping Cart

Kwota: 97,00 

Zobacz koszykZamówienie

Polityka prywatności i plików cookies

Jak zrobić koszulkę na jajko na drutach?

Obiecałam, że jeszcze pokażę, jak zrobić koszulkę na jajko na drutach i dzisiaj właśnie zapraszam do dziergania takiej koszulki na jajko na drutach. Koszulka będzie na plastikowe jajko o średnicy 8 cm.

Tym razem początek zrobię na szydełku. W poprzednich moich artykułach: https://bajeryeli.pl/koszulka-na-jajko-zrobiona-na-drutach/ dotyczących właśnie dziergania jajka na drutach, pisałam, jak zacząć robótkę na drutach. Natomiast tym razem pokażę, jak zacząć szydełkiem taką robótkę, bo jest łatwiej. Jeśli ktoś nie potrafi szydełkować, to musi sobie poradzić z drutami.

Takie koszulki na jajka są także dostępne w moim sklepie.

Potrzebne materiały

Będę robiła to jajko z nici Karat 8. W 10 g jest 65 m tych nici. Najlepiej jest robić takimi nićmi cienkimi, to wtedy te koszulki ładnie wychodzą. Wybrałam piękny wiosenny kolor zielony. Używam szydełka 1,5 mm, ale to nie jest tak istotne, bo to tylko na początek.

Druty (skarpetkowe) pończosznicze, czyli krótkie. Ja mam takie krótkie bambusowe druty nr 2,5.

Początek robótki na szydełku

Robię magiczną pętelkę i w tej pętelce na początek robię 6 półsłupków. Zamiast pierwszego półsłupka robię oczko łańcuszka i jeszcze pięć półsłupków. Łączę okrążenie oczkiem ścisłym, zaciągam kółeczko pociągając mocno za początek nitki.

Drugie okrążenie: w każdym półsłupku poprzedniego okrążenia robię dwa półsłupki i na koniec będę miała w sumie 12 półsłupków.

Jak zrobić koszulkę na jajko- schemat z opisem

Korzystamy ze schematu powtarzając 6 razy każdy motyw. We wzorze przedstawione są tylko rzędy nieparzyste, natomiast w rzędach parzystych wszystkie oczka i narzuty przerabiamy na prawo. Schemat odczytujemy od strony prawej do lewej- odwrotnie niż w schematach na szydełko.

Należy koniecznie zapoznać się z legendą, ponieważ w schematach na druty można znaleźć różne symbole na oznaczanie oczek.

Początek robótki na drutach

Teraz przekładam oczka (12) z początku, który zrobiłam na szydełku, na druty. Nabieram po 4 oczka na trzy druty, ponieważ w ten sposób będzie mi łatwiej odnaleźć motyw, gdyż na każdym drucie znajdzie się 2 motywy. Z każdego oczka podbieram tylko 1 nitkę, tę od siebie, i w ten sposób będę mieć 12 oczek na drutach.

Na początku robótki trzeba uważać, żeby druty nam się nie przekręciły.

Teraz na każdym moim drucie mam dwa motywy i zaznaczam początek każdego motywu. Do zaznaczenia możemy użyć znaczników albo innych sposobów np. małych agrafek. Ja sobie ucięłam takie kawałeczki- kółeczka, z plastikowych rurek i one są naprawdę bardzo dobre do takiego zaznaczenia. Mam 5 w kolorze żółtym i 1 w czerwonym, dlatego że na początek sobie włożę kolor czerwony, żebym widziała, gdzie mam początek okrążenia. Zaznaczenie motywu właśnie powoduje też to, że nie gubimy się wtedy z motywami, widzimy, gdzie jest początek motywu i jeśli się pomylimy w którymś motywie, no to łatwiej jest po prostu naprawić go,bo widać, gdzie koniec motywu.

Uwaga: czasem używam określenia rząd, a czasem okrążenie, ale proszę się tym nie zrażać, bo to jest to samo.

Przerabiając oczka na prawo zawsze wbijamy drut w oczko pod nitkę z tej strony od siebie. Schematy na druty czytamy od strony prawej do lewej. W pierwszym okrążeniu na drutach robimy w każdym motywie: narzut i 2 oczka prawe. Następne rzędy: 3, 5 i 7 zaczynamy również od narzutu, ale w każdym następnym liczba prawych oczek zwiększa się o 1. Po przerobieniu 8 rzędów w każdym motywie mamy 6 oczek.

Wzór podstawowy

W dziewiątym rzędzie rozpoczynamy dziergać motyw, który będzie powtarzał się do końca, czyli do uzyskania odpowiedniej wielkości koszulki na jajko.

A motyw będzie wyglądał w ten sposób:

– na początek narzut, zawsze narzut na początek motywu, tak jak było do tej pory, również teraz narzut,

– dalej będzie przełożenie (ja to nazywam przełożenie), czyli przekładam 1 oczko na prawy drut bez przerabiania, ale tak, jak do przerobienia na prawo, jedno oczko następne przerabiam na prawo i teraz przekładam to oczko zdjęte przez to przerobione. I tak wygląda przełożenie.

– oczko prawe,

– dwa oczka przerobione razem na prawo,

– narzut

– jedno oczko prawe.

Wszystkie rzędy parzyste przerabiam na prawo.

Aby uzyskać odpowiednią wielkość na jajko o średnicy 8 cm, w sumie zrobiłam 20 okrążeń, czyli 10 nieparzystych i 10 parzystych rzędów.

I robimy tak na taką długość, na jaką potrzebujemy. Powtarzamy ciągle te dwa okrążenia. To okrążenie z motywami: 6x narzut, przełożenie, oczko prawe, 2 oczka przerobione razem na prawo, narzut, oczko prawe oraz okrążenie parzyste, w którym robimy tylko oczka prawe.

Najlepiej sobie przymierzyć koszulkę na jajko i sprawdzić, czy wielkość jest wystarczająca.

Zakończenie robótki na szydełku

Najlepiej sobie przymierzyć koszulkę na jajko i sprawdzić, czy wielkość jest wystarczająca.

Najlepiej zakończyć koszulkę również szydełkiem. Zbieram po 3 oczka z drutu na szydełko i teraz przerabiam przez te 3 i robię 5 oczek łańcuszka. Powtarzam tak, aż zbiorę z drutów wszystkie oczka. I tutaj łączę z początkiem oczkiem ścisłym. Robię jeszcze 1 oczko ścisłe i obcinam nitkę. Końcówkę chowam po lewej stronie. Teraz w powstałe otwory wciągam tasiemkę, zakładam koszulkę na jajko i zawiązuję kokardkę. I mam gotową piękną pisankę.

Jak zrobić koszulkę na jajko- podsumowanie

Te pisanki zrobione właśnie na drutach są bardzo delikatne. Jeśli zrobimy z cienkich nici, to naprawdę wyglądają super. Poza tym zajmują mało miejsca w przechowywaniu, można je wykorzystywać wielokrotnie, bez problemu uprać nawet w pralce w woreczku ochronnym.

Mam nadzieję, że każdemu udało się ze mną zrobić taką koszulkę na jajko. Jeśli nie, to pomocny będzie poradnik wideo:

Serdecznie zapraszam także na zakupy do mojego rękodzielniczego sklepu, gdzie znajdziecie inne artykuły z kategorii: Rękodzieło wielkanocne.

Podoba Ci się? Podziel się z innymi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *